Canadian Cyclist

 

June 10/22 21:55 pm - Grand Prix Cycliste de Charlevoix: Stage 1 results


Posted by Editoress on 06/10/22
 

Results from the first stage of Grand Prix Cycliste de Charlevoix in Quebec

Criterium

Elite Women
1 Laurie Arsenault (Canyon MTB Racing) 0:54:55
2 Elizabeth Gin (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
3 Josephine Peloquin (Emotional.FR Tormatech GSC Blagnac VS31)
4 Kiara Lylyk (Cyclery Racing)
5 Camille Desrochers Laflamme (ECF-Communimed p/p Cycle Néron)
6 Marie Soleil Blais (Team Farto-BTC)
7 Julie Gagnon (ECF-Communimed p/p Cycle Néron)
8 Skyler Goudswaard (University of Toronto Road Racing)
9 Sarah Gilbert (Lorneville Cycling Club)
10 Yasmin Jackson (Newmarket Eagles)
11 Annie Scott (Cyclery Racing)
12 Isabella Holmgren (Stimulus Orbea)
13 Sidney Mcgill (Pedalhead Race Room)
14 Fanny Brosseau (IBIKE)
15 Lucy Hemstead (Emotional.FR Tormatech GSC Blagnac VS31)
16 Catherine Boily-Daoust (IBIKE)
17 Siham Essaddy (ECF-Communimed p/p Cycle Néron)
18 Megan Poulin (Ride with Rendall p/b Biemme)
19 Julie Lacourciere (IBIKE)
20 Rachel Shaffer (Club VSV)
21 Lilan Qian (IBIKE)
22 Ava Holmgren (Stimulus Orbea)
23 Caroline Lamarche Mcclure (Club VSV)
24 Whitney Surgenor (Cyclery Racing)
25 Yael Klein (Ascent Cycling)
26 Jackie Peters (Club VSV)
27 Anne-Sophie Hébert (ECF-Communimed p/p Cycle Néron)
28 Isabelle Mayrand (ECF-Communimed p/p Cycle Néron)
29 Elise Piedalue (ECF-Communimed p/p Cycle Néron)
30 Jessy Carveth (Team Nova Scotia) all s.t.
31 Myriam Paquet (IBIKE) 27:28
32 Katelyn Walcroft (Hardwood next wave)
33 Emilie Kelso (Shadow Cycling collective) both s.t.
34 Valerie Lamantia (Shadow Cycling Collective) 1:34:51
35 Leonora Mia Shaub (Independent-RP) s.t.
36 Paule Levasseur (Expertismed) 3:00:26
37 Emma Delisle (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) s.t.
 
Elite Men
1 David Dube (Toronto Hustle) 0:51:35
2 Julien Gagne (Indépendant) at s.t.
3 Pier Andre Cote (Human Powered Health) 1:09
4 Laurent Gervais (Cannondale Echelon p/b 4iiii)
5 Jean Michel Lachance (Indépendant)
6 William Goodfellow (Yoeleo test Team p/b 4Mind) all s.t.
7 Raphael Auclair (Indépendant-RP Pivot Cycles-OTE) 1:33
8 Hendrik Pineda (Cannondale Echelon p/b 4iiii)
9 Joseph Lupien (Team Skyline)
10 Zakariya Jackson (United nations of cyclists)
11 Emile Hamm (Toronto Hustle)
12 Nicolas Cote (Yoeleo test Team p/b 4Mind)
13 Joseph Chamberlain (Independent)
14 Gunnar Holmgren (Pivot Cycles-OTE)
15 Olivier Brisebois (Cannondale Echelon p/b 4iiii)
16 Nicolas Cote (IBIKE)
17 Mathieu Gabriel (Premier Tech x Endo Lévis)
18 Lukas Conly (TRA/Mandevco TRA/Mandevco)
19 Nicholas Menegon (TaG cycling race team)
20 Francis Izquierdo Bernier (Cannondale Echelon p/b 4iiii)
21 Sebastien Rousseau (Premier Tech x Endo Lévis)
22 Simon Dubuc (TRA/Mandevco TRA/Mandevco)
23 Zola Mehlomakulu (ASCENT CYCLING)
24 Alexis Rochette (Vélo CARTEL)
25 Michael Joannisse (Rouleurs-Polo Vélo)
26 Guillaume Fiset (Premier Tech x Endo Lévis)
27 Jack Ciotlos (UNC)
28 Merlin Dallaire (Siboire CCS)
29 Carson Miles (Premier Tech U23)
30 Charles Antoine Forest Leblanc (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
31 Ryan Dewald (Team Skyline)
32 Jeremy Obrand (Toronto Hustle)
33 Maximilien Moreau (Premier Tech x Endo Lévis)
34 Mitchell James Robinson (ASCENT CYCLING)
35 David Drouin (VELOSELECT-SILBER VELOSELECT)
36 Logan O'Krafka (United nations of cyclists)
37 Tommy Feng (Independent-RP)
38 Daniel Koszela (XSPEED UNITED)
39 Tommy Omura (Rouleurs-Polo Vélo)
40 Felix Belhumeur (Pivot Cycles-OTE)
41 Francis Juneau (Premier Tech U23 Cycling Project)
42 Vincent Belhumeur (NIL)
43 Benedict Chevrier (IBIKE)
44 Maxime Mercier (Rocket Factory-Fauve)
45 Dominic Cantin (IBIKE)
46 Denis Coulet (Rocket Factory-Fauve)
47 Ethan Sittlington (Toronto Hustle)
48 Daniel Kalichman (Toronto Hustle)
49 Antoine Fabry (360 AGENCY/Cycles Régis)
50 Mathieu Borduas (Rocket Factory-Fauve)
51 Charles-Antoine Messier (Vélo 2000-Rhino Rack)
52 Philippe Schampaert (Odd Collectif p/p Quilicot)
53 Luke Valenti (Toronto Hustle)
54 Paul Blanc Paque (360 AGENCY/Cycles Régis)
55 Julien De La Sablonniere (Premier Tech x Endo Lévis)
56 Maxime Forget (360 AGENCY/Cycles Régis)
57 Jean Philippe Venne (CLAN KNOX)
58 Jean-Philip Holliday (Rocket Factory-Fauve)
59 Cedrick Graham (Mon Vélo)
60 Olivier De La Durantaye (IBIKE)
61 Philip Caldwell (Rouleurs-Polo Vélo)
62 Charles Ouimet (Indépendant-RP)
63 Brett Stoppa (Ride with rendall PB Biemme)
64 Cedrik Dubois (360 AGENCY/Cycles Régis)
65 Justin Shoubridge (Odd Collectif p/p Quilicot)
66 Daniel Gregory (United nations of cyclists)
67 William Blackburn (Vélo 2000-Rhino Rack)
68 Jérémy Picard Fiset (Rouleurs-Polo Vélo)
69 Geoffrey Delesalle (Indépendant-RP)
70 Gabriel Audet Boucher (IBIKE)
71 Loic Prieur Drevon (IBIKE)
72 Brandon Gelinas (Rouleurs-Polo Vélo)
73 David Barry (Premier Tech x Endo Lévis)
74 Pierre Antoine Larochelle (Vélo CARTEL)
75 Luc Guilbeault (Premier Tech x Endo Lévis)
76 Yannick Banville (Ride with Rendall pb Biemme)
77 William Guy-Tessier (KOROM)
78 Matthew Sherar (ASCENT CYCLING)
79 Nicholas-Ian Mcdonnell-Stewart (Rouleurs-Polo Vélo)
80 Theron Inglis (Independent-RP)
81 Theodore Woodford (Ride with rendall PB Biemme)
82 Alexandre Vialle (Toyota St-Eustache)
83 Thomas Baillargeon (Odd Collectif p/p Quilicot)
84 Samuel Leblanc (Vélo 2000-Rhino Rack)
85 Etienne Scherer (Vélo 2000-Rhino Rack)
86 Simon Hamel (Premier Tech x Endo Lévis)
87 Olivier Peloquin (Cannondale Echelon p/b 4iiii) all s.t.
88 Adam Wolfe (TRA/Mandevco TRA/Mandevco) 1:48
89 Alexander Woodford (Ride with rendall PB Biemme) 1:50
90 Mathieu Bouchard (Vélo 2000-Rhino Rack) 4:16
91 Francis Tellier (Premier Tech x Endo Lévis)
92 Jeremy Charlier (Rocket Factory-Fauve) both s.t.
93 Marc-Andre Fortier (Pivot Cycles-OTE) 5:02
94 Ian Ackert (Hardwood Next Wave) 5:57
95 Jules Cusson Fradet (Premier Tech x Endo Lévis)
96 William Dufour (EC Makadence Primeau Vélo)
97 Christophe Rioux (Rocket Factory-Fauve)
98 Alexandre Roy (Siboire CCS)
99 Michael Fawcett (Realdeal)
100 Zvonimir Burcul (Rouleurs-Polo Vélo)
101 Peter Schindler (United nations of cyclists)
102 Kieran Sharpe (Team Nova Scotia) all s.t.
103 Joshua Artzy-Mccendie (Rocket Factory-Fauve) 7:45
104 Alexandre Bilodeau Laflamme (IBIKE)
105 Jacob Dupont (Rocket Factory-Fauve)
106 Christopher Rowley (Yoeleo test Team p/b 4Mind)
107 Shawn Turcotte (Rocket Factory-Fauve)
108 Philippe Antoine Simard (Odd Collectif p/p Quilicot)
109 Giulio Aceto (McGill Cycling)
110 Alexandre Bergeron-Vallee (Équipe Service Course)
111 Alexandre Brailovski (KOROM)
112 Damien Cyrenne (Rocket Factory-Fauve)
113 Jonathan Fournier (Club VSV)
114 Alexandre Laliberte (KOROM)
115 Nicolas Michaud (KOROM)
116 Gabriel Sarrazin-Mackay (KOROM)
117 Arnaud St Pierre (Rocket Factory-Fauve)
118 Pablo Vallejo Vidal (IBIKE)
119 Sebastien Bigras (Indépendant-RP)
120 Pierre-Marc Gosselin (KOROM)
121 Adam Abidi (Pivot Cycles-OTE)
122 Aiden Mallany-Stanley (Ride with rendall PB Biemme)
123 Alessandro Sproul (United nations of cyclists)
124 Nathan Martin (Toronto Hustle)
125 Xavier Robidoux (Vélo CARTEL) all s.t.
126 Federico Alzamora (Apex Outaouais p/b Euro-sports) 9:40
127 Maxime Peloquin (Rocket Factory-Fauve)
128 Louis St Pierre (KOROM)
129 Nathan Augeard (McGill Cycling)
130 Frederic Meunier (Cannondale Echelon p/b 4iiii) all s.t.
131 Sebastien Seguier (McGill Cycling) 11:43
132 Michaël Cormier (KOROM)
133 Joshua Hulley-Carroll (Ride with rendall PB Biemme)
134 Caleb Jarvine (Independent-RP)
135 Nickolas Hanif (Bateman's Bike CO.) all s.t.
 
U22 Women
1 Laury Milette (Emotional.FR Tornatech GSC Blagnac VS31) 0:55:30
2 Camille Primeau (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) at s.t.
3 Penelope Primeau (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 1:01
4 Adele Desgagnes (Emotional.FR Tornatech GSC Blagnac VS31)
5 Jazmine Lavergne (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
6 Eloise Camire (Espoirs Quilicot)
7 Coralie Levesque (Indépendant-RP)
8 Samuelle Baillargeon (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
9 Evaelle Fortier (Espoirs Quilicot)
10 Victoria Dupont (CSM Puteaux)
11 Iris Gabelier (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
12 Elissa Proulx (Team Macadam's Cowboys)
13 Mathilde Huot (Espoirs Quilicot)
14 Allyson Webb Charland (Team Macadam's Cowboys)
15 Alicia La Grenade (Québecor Stingray)
16 Noemie Gaudreault (Club VSV)
17 Coralie Houde (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
18 Florence Normand (WV Schijndel)
19 Eva Gabelier (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
20 Noemie Fortin (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
21 Justine Thomas (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
22 Sarah Hamel (Club VSV)
23 Charlie Lemire (Québecor Stingray)
24 Eliane Wauthier (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
25 Lea Gauthier (Québecor Stingray) all s.t.
26 Danae Waterbury (Club VSV) 1:34
27 Milla Estralita Bellemare (Espoirs Premier Tech) 3:46
28 Maude Brazeau (Québecor Stingray)
29 Roxanne Di Menna (Espoirs Quilicot)
30 Ann-Sophie Halley (Espoirs Quilicot)
31 Evelyne Lacasse (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
32 Arianne Gingras (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
33 Emma-Jeanne Marchand (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
34 Malisone Joly (ECF - Communimed p/p Cycle Néron)
35 Rosalie Lemieux (Indépendant)
36 Eve Tremblay (Vélo CARTEL)
37 Ariane Arsenault (Club VSV)
38 Arielle Lemay (Indépendant) all s.t.
39 Jade Larouche (EC Subway) 5:53
 
U22 Men
1 Philippe Jacob (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 0:55:30
2 Tristan Jussaume (AEVOLO Cycling team)
3 Charles Duquette (Team Macadam's Cowboys)
4 Lukas Carreau (Dinan Sport Cycling)
5 Nicolas Rivard (Team Macadam's Cowboys Premier Tech U23)
5 Alexis Bouchard (Espoirs Quilicot)
5 Louis Raymond (Espoirs Quilicot)
5 Leonard Peloquin (Team Macadam's Cowboys)
5 Arnaud Beaudoin (TRA/Mandevco)
5 Thomas Nadeau (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
5 Jacob Tremblay (Espoirs Premier Tech)
5 Derenik Beauregard (Vélo CARTEL)
5 Lucas Guevremont (Espoirs Quilicot)
5 Samuel Couture (Espoirs Quilicot)
5 Mathieu Guy Samson (Espoirs Quilicot)
5 Justin Roy (Vélo 2000-Rhino Rack)
5 Etiene Dugre Arcand (EC Subway)
5 Thomas Perigny (EC Subway)
5 Mathis Lavoie (VC Métropolitain)
5 Joel Plamondon (Espoirs Quilicot)
5 Henrique Martins (Ottawa Bicycle Club)
5 Loic Olivier (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
5 Ezekiel Ouellet (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
5 William Toussaint (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
5 William Boissonneault (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
5 Victor Marchand (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo)
5 Samael Fleury Nadeau (Vélo 2000-Rhino Rack)
5 Marc Antoine Mauger (Espoirs Quilicot)
5 Christophe Blais (EC Subway)
5 Lambert Chenail (Espoirs Quilicot)
5 Etienne Gagne (Espoirs Quilicot)
5 Antoine Corbeil (Indépendant-RP)
5 Mathis Begin (ZVP-OPTO RÉSEAU)
5 Olivier Guy Samson (Espoirs Quilicot)
5 Loic Carrier (Espoirs Laval Planete Courrier)
5 Quentin Henon Boyer (Espoirs Quilicot)
5 Elyot Ferguson (Vélo 2000-Rhino Rack)
5 Clovis Roy (ZVP-OPTO RÉSEAU)
5 Adamo Giammarella (Espoirs Quilicot) all s.t.
40 Maxence Malo (Espoirs Quilicot) 2:10
41 Vincent Gagnon (Espoirs Quilicot) 3:55
42 Maximilian Chamberland (IBIKE) s.t.
43 Simon Gingras (Espoirs Quilicot) 5:46
44 Xavier Perreault (Équipe Cycliste ABLOK)
45 Leo Plamondon (Espoirs Quilicot)
46 Alex Yazer (Espoirs Quilicot)
47 Sebastien Parent (VELOSELECT-SILBER)
48 Nathaniel Roberge (Espoirs Quilicot)
49 Maxim Maximenco (Odd Collectif p/p Quilicot)
50 Gabriel Dumais (VC Métropolitain)
51 Gustav Fortin (Equipe Cycliste ABLOK)
52 Lou Chalifoux Chabot (VC Métropolitain)
53 Simon Belley (Vélo CARTEL) all s.t.
54 Laurent Allard (Équipe Cycliste ABLOK) 7:45
55 Maxence Faucher (VC Métropolitain)
56 Felix-Antoine Malo (Espoirs Quilicot) both s.t.



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.