Canadian Cyclist

 

June 10/22 22:30 pm - Junior Men Nations Cup LVM Saarland Trofeo: Stage 2 results


Posted by Editoress on 06/10/22
 

Results from the second stage of LVM Saarland Trofeo, UCI Nations Cup for Junior Men in Germany

Stage 2: Friedrichsthal to Bexbach, 84 km
1 Milan Kadlec (Cze) Czech Republic 2:01:51
2 Matthew Brennan (GBr) Great Britain
3 Thibaud Gruel (Fra) France
4 Thom Van Der Werff (Ned) Netherlands
5 Pietro Mattio (Ita) Italy
6 Benjamin Eckerstorfer (Aut) Austria
7 Johannes Kulset (Nor) Norway all s.t.
8 Mauro Brenner (Ger) Germany 0:04
9 Michal Zelazowski (Pol) Poland 0:10
10 Matteo Gross (Ger) Germany 0:18
11 Marek Kapela (Pol) Poland 0:39
12 Carson Mattern (Can) Canada 0:41
13 Tobias Müller (Ger) Germany
14 Sjors Lugthart (Ned) Netherlands
15 Noa Isidore (Fra) France
16 Zak Erzen (Slo) Slovenia
17 Mattéo Viardot (Fra) AG2R Citroën U19 Team
18 Patrick Frydkjær (Den) Denmark
19 Juraj Vrbik (Svk) Slovakia
20 Ronan Auge (Fra) France
21 Abel Rosado Novillo (Esp) AG2R Citroën U19 Team
22 Andrea Raccagni Noviero (Ita) Italy
23 Dominik Ratajczak (Pol) Poland
24 Samuel Novak (Svk) Slovakia
25 Mathieu Kockelmann (Lux) Luxembourg
26 Ben Jochum (Ger) Germany
27 Bohémond Barrillot (Fra) Bourgogne Franche-Comté
28 Jakub Elbadri (Cze) Czech Republic
29 Aljaz Turk (Slo) Slovenia
30 Tomas Sivok (Svk) Slovakia
31 Joshua Tarling (GBr) Great Britain
32 Jed Smithson (GBr) Great Britain
33 Simon Gottstein (Svk) Slovakia
34 Jan Lukes (Cze) Czech Republic
35 Fabian Wünstel (Ger) Germany
36 Conrad Haugsted (Den) Denmark
37 Léandre Lozouet (Fra) France
38 Louis Leidert (Ger) Team Thüringen
39 Jan Rinklef (Ger) Team Wipotec RLP
40 Nick Bangert (Ger) Team Wipotec RLP
41 Jasper Schröder (Ger) Team Thüringen
42 Pepijn Veenings (Ned) Netherlands
43 Mil Morang (Lux) Luxembourg
44 Steffen De Schuyteneer (Bel) Belgium
45 Noah Wulff (Den) Denmark
46 Toni Albrecht (Ger) Team Thüringen
47 Christian Haas (Svk) Slovakia
48 Luca Paletti (Ita) Italy
49 Robert Kobr (Cze) Czech Republic
50 Mathéo Barusseau (Fra) AG2R Citroën U19 Team
51 Nicolas Milesi (Ita) Italy
52 Jørgen Nordhagen (Nor) Norway
53 Jesper Stiansen (Nor) Norway
54 Estevan Delaunay (Fra) AG2R Citroën U19 Team
55 Anaël Finckbohner (Fra) Grand Est
56 Simen Evertsen-Hegreberg (Nor) Norway
57 Hubert Grygowski (Pol) Poland
58 Mikolaj Szulik (Pol) Poland
59 Jelle Boonstra (Ned) Netherlands
60 Max Märkl (Ger) Germany
61 Ciro Perez (Urg) Uruguay
62 Gustav Lovidius (Swe) Sweden
63 Adam Seeman (Cze) Czech Republic
64 Tobias Levring (Den) Denmark
65 Filip Gruszczynski (Pol) Poland
66 Lorenzo Nespoli (Ita) Italy
67 Louka Ducruet (Fra) AG2R Citroën U19 Team
68 Harry Codd (GBr) Great Britain
69 Jonas Müller (Sui) Switzerland
70 Kenay De Moyer (Bel) Belgium
71 Pablo Bonilla (Urg) Uruguay
72 Leon Klopcic (Slo) Slovenia
73 Viego Tijssen (Ned) Netherlands
74 Artem Fofonov (Fra) AG2R Citroën U19 Team
75 Tom Darmigny (Fra) Bourgogne Franche-Comté
76 Tobias Skretting (Nor) Norway
77 Tim Harig (Ger) Team Wipotec RLP
78 Ben Wiggins (GBr) Great Britain
79 Joël Tinner (Sui) Switzerland
80 Simon Daouze (Fra) Grand Est
81 Fynn Ury (Lux) Luxembourg
82 Renato Favero (Ita) Italy
83 Gavin Hadfield (Can) Canada
84 Titouan Fontaine (Fra) France
85 Sasha Renaud Tremblay (Can) Canada
86 Felix Hamel (Can) Canada
87 Jakob Purtscheller (Aut) Austria
88 Fabian Weidert (Ger) Team Wipotec RLP
89 Alexy Faure-Prost (Fra) Bourgogne Franche-Comté
90 Ville Merlov (Swe) Sweden
91 Raphael Kokas (Aut) Austria
92 Baptiste Berger (Fra) Bourgogne Franche-Comté
93 Marcel Skok (Slo) Slovenia
94 Enzo Briand (Fra) France
95 Jarno Widar (Bel) Belgium
96 Leon Arenz (Ger) Team Thüringen
97 Tim Rey (Sui) Switzerland
98 Felipe Reyes Arruti (Urg) Uruguay
99 Stepan Telecky (Cze) Czech Republic
100 Kilian Kummerer (Aut) Austria
101 Noah Balgenorth (Ger) Team Wipotec RLP
102 Victor Vaneeckhoutte (Bel) Belgium
103 Elmar Abma (Ned) Netherlands
104 Grega Podlesnik (Slo) Slovenia
105 Max Bock (Ger) Team Wipotec RLP
106 Acke Dahlblom (Swe) Sweden
107 Mikal Uglehus (Nor) Norway all s.t.
108 Jules Ecorchard (Fra) Grand Est 0:56
109 Campbell Parrish (Can) Canada s.t.
110 Magne Herman Bossen (Den) Denmark 0:58
111 Mats Poot (Sui) Switzerland 1:01
112 Calum Moir (GBr) Great Britain 1:02
113 Johan Rydne (Swe) Sweden
114 Lui Bengelsdorf (Ger) Team Thüringen both s.t.
115 Santiago Perez Helguera (Urg) Uruguay 1:05
116 Johan Borgström (Swe) Sweden 1:08
117 Quentin Curien (Fra) Grand Est 1:12
118 Jerome Gauthier (Can) Canada 1:21
DNF Viggo Van Neste (Bel) Belgium
DNF Vlad Van Mechelen (Bel) Belgium
DNF Miro Schmid (Sui) Switzerland
DNF David Preyler (Aut) Austria
DNF Micha Plüss (Sui) Switzerland
DNF Jan Lesnik (Slo) Slovenia
DNF Thibault Legros (Fra) Bourgogne Franche-Comté
DNF Jonathan Aagaard Hansen (Den) Denmark
DNF Cian Hampton (Aut) Austria
DNF Téo Goisnard (Fra) Bourgogne Franche-Comté
DNF Jack Foley (Lux) Luxembourg
DNF Mathis Feireisen (Fra) Grand Est
DNF Matus Durik (Svk) Slovakia
DNF Pierre Cousin (Fra) Grand Est
DNF Noa Berton (Lux) Luxembourg
 
GC
1 Matthew Brennan (GBr) Great Britain 4:31:03
2 Thibaud Gruel (Fra) France at 0:02
3 Pietro Mattio (Ita) Italy 0:06
4 Benjamin Eckerstorfer (Aut) Austria
5 Johannes Kulset (Nor) Norway
6 Thom Van Der Werff (Ned) Netherlands all s.t.
7 Mauro Brenner (Ger) Germany 0:10
8 Michal Zelazowski (Pol) Poland 0:16
9 Milan Kadlec (Cze) Czech Republic s.t.
10 Matteo Gross (Ger) Germany 0:24
11 Jed Smithson (GBr) Great Britain 0:37
12 Zak Erzen (Slo) Slovenia 0:43
13 Marek Kapela (Pol) Poland 0:45
14 Mattéo Viardot (Fra) AG2R Citroën U19 Team 0:47
15 Tobias Müller (Ger) Germany
16 Patrick Frydkjær (Den) Denmark
17 Ronan Auge (Fra) France
18 Mathieu Kockelmann (Lux) Luxembourg
19 Andrea Raccagni Noviero (Ita) Italy
20 Noa Isidore (Fra) France
21 Ben Jochum (Ger) Germany
22 Tomas Sivok (Svk) Slovakia
23 Mil Morang (Lux) Luxembourg
24 Louis Leidert (Ger) Team Thüringen
25 Joshua Tarling (GBr) Great Britain
26 Jørgen Nordhagen (Nor) Norway
27 Conrad Haugsted (Den) Denmark
28 Jan Lukes (Cze) Czech Republic
29 Abel Rosado Novillo (Esp) AG2R Citroën U19 Team
30 Aljaz Turk (Slo) Slovenia
31 Simon Gottstein (Svk) Slovakia
32 Noah Wulff (Den) Denmark
33 Anaël Finckbohner (Fra) Grand Est
34 Fabian Wünstel (Ger) Germany
35 Sjors Lugthart (Ned) Netherlands
36 Samuel Novak (Svk) Slovakia
37 Bohémond Barrillot (Fra) Bourgogne Franche-Comté
38 Jakub Elbadri (Cze) Czech Republic
39 Mathéo Barusseau (Fra) AG2R Citroën U19 Team
40 Steffen De Schuyteneer (Bel) Belgium
41 Luca Paletti (Ita) Italy
42 Max Märkl (Ger) Germany
43 Léandre Lozouet (Fra) France
44 Jan Rinklef (Ger) Team Wipotec RLP
45 Nicolas Milesi (Ita) Italy
46 Tom Darmigny (Fra) Bourgogne Franche-Comté
47 Jesper Stiansen (Nor) Norway
48 Nick Bangert (Ger) Team Wipotec RLP
49 Leon Klopcic (Slo) Slovenia
50 Christian Haas (Svk) Slovakia
51 Simen Evertsen-Hegreberg (Nor) Norway
52 Jonas Müller (Sui) Switzerland
53 Ben Wiggins (GBr) Great Britain
54 Toni Albrecht (Ger) Team Thüringen
55 Pepijn Veenings (Ned) Netherlands
56 Enzo Briand (Fra) France
57 Estevan Delaunay (Fra) AG2R Citroën U19 Team
58 Harry Codd (GBr) Great Britain
59 Jelle Boonstra (Ned) Netherlands
60 Gustav Lovidius (Swe) Sweden
61 Adam Seeman (Cze) Czech Republic
62 Robert Kobr (Cze) Czech Republic
63 Louka Ducruet (Fra) AG2R Citroën U19 Team
64 Artem Fofonov (Fra) AG2R Citroën U19 Team
65 Pablo Bonilla (Urg) Uruguay
66 Tobias Levring (Den) Denmark
67 Gavin Hadfield (Can) Canada
68 Hubert Grygowski (Pol) Poland
69 Alexy Faure-Prost (Fra) Bourgogne Franche-Comté
70 Mikolaj Szulik (Pol) Poland
71 Filip Gruszczynski (Pol) Poland
72 Viego Tijssen (Ned) Netherlands
73 Sasha Renaud Tremblay (Can) Canada
74 Lorenzo Nespoli (Ita) Italy
75 Titouan Fontaine (Fra) France
76 Felix Hamel (Can) Canada
77 Renato Favero (Ita) Italy
78 Stepan Telecky (Cze) Czech Republic
79 Grega Podlesnik (Slo) Slovenia
80 Felipe Reyes Arruti (Urg) Uruguay
81 Jarno Widar (Bel) Belgium
82 Mikal Uglehus (Nor) Norway
83 Marcel Skok (Slo) Slovenia
84 Baptiste Berger (Fra) Bourgogne Franche-Comté
85 Elmar Abma (Ned) Netherlands
86 Tim Rey (Sui) Switzerland
87 Max Bock (Ger) Team Wipotec RLP all s.t.
88 Campbell Parrish (Can) Canada 1:02
89 Fabian Weidert (Ger) Team Wipotec RLP s.t.
90 Calum Moir (GBr) Great Britain 1:08
91 Joël Tinner (Sui) Switzerland 1:51
92 Kenay De Moyer (Bel) Belgium 2:49
93 Tim Harig (Ger) Team Wipotec RLP s.t.
94 Simon Daouze (Fra) Grand Est 2:51
95 Victor Vaneeckhoutte (Bel) Belgium s.t.
96 Ciro Perez (Urg) Uruguay 2:53
97 Dominik Ratajczak (Pol) Poland 2:57
98 Tobias Skretting (Nor) Norway
99 Raphael Kokas (Aut) Austria both s.t.
100 Leon Arenz (Ger) Team Thüringen 3:04
101 Jules Ecorchard (Fra) Grand Est 3:06
102 Magne Herman Bossen (Den) Denmark s.t.
103 Acke Dahlblom (Swe) Sweden 3:09
104 Quentin Curien (Fra) Grand Est 3:24
105 Carson Mattern (Can) Canada 6:23
106 Juraj Vrbik (Svk) Slovakia
107 Jasper Schröder (Ger) Team Thüringen
108 Fynn Ury (Lux) Luxembourg
109 Jakob Purtscheller (Aut) Austria
110 Noah Balgenorth (Ger) Team Wipotec RLP
111 Kilian Kummerer (Aut) Austria all s.t.
112 Mats Poot (Sui) Switzerland 6:43
113 Lui Bengelsdorf (Ger) Team Thüringen 6:44
114 Santiago Perez Helguera (Urg) Uruguay 6:47
115 Johan Rydne (Swe) Sweden 13:59
116 Johan Borgström (Swe) Sweden 14:26
117 Ville Merlov (Swe) Sweden 17:32
118 Jerome Gauthier (Can) Canada 18:12



Junior Men Nations Cup LVM Saarland Trofeo: Stage 1 results

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.