Canadian Cyclist

 

June 11/22 12:14 pm - Junior Men Nations Cup LVM Saarland Trofeo: Stage 3 results


Posted by Editoress on 06/11/22
 

Results from the third stage of LVM Saarland Trofeo, UCI Nations Cup for Junior Men in Germany

Stage 3: Zweibrücken ITT, 14 km
1 Joshua Tarling (GBr) Great Britain 0:18:29
2 Mathieu Kockelmann (Lux) Luxembourg at 0:15
3 Jørgen Nordhagen (Nor) Norway 0:20
4 Thibaud Gruel (Fra) France 0:48
5 Stepan Telecky (Cze) Czech Republic 0:55
6 Sjors Lugthart (Ned) Netherlands 0:57
7 Tim Rey (Sui) Switzerland 0:57
8 Jarno Widar (Bel) Belgium 1:00
9 Estevan Delaunay (Fra) AG2R Citroën U19 Team 1:02
10 Nick Bangert (Ger) Team Wipotec RLP 1:03
11 Matteo Gross (Ger) Germany 1:08
12 Nicolas Milesi (Ita) Italy 1:11
13 Noa Isidore (Fra) France 1:12
14 Hubert Grygowski (Pol) Poland 1:13
15 Titouan Fontaine (Fra) France 1:13
16 Lorenzo Nespoli (Ita) Italy 1:14
17 Jakob Purtscheller (Aut) Austria 1:15
18 Fabian Wünstel (Ger) Germany 1:17
19 Abel Rosado Novillo (Esp) AG2R Citroën U19 Team 1:18
20 Tobias Skretting (Nor) Norway 1:18
21 Andrea Raccagni Noviero (Ita) Italy 1:19
22 Louis Leidert (Ger) Team Thüringen 1:20
23 Conrad Haugsted (Den) Denmark 1:20
24 Mil Morang (Lux) Luxembourg 1:21
25 Filip Gruszczynski (Pol) Poland 1:21
26 Johannes Kulset (Nor) Norway 1:22
27 Carson Mattern (Can) Canada 1:23
28 Luca Paletti (Ita) Italy 1:23
29 Ben Wiggins (GBr) Great Britain 1:25
30 Ben Jochum (Ger) Germany 1:26
31 Tobias Müller (Ger) Germany 1:27
32 Matthew Brennan (GBr) Great Britain 1:28
33 Felix Hamel (Can) Canada 1:29
34 Lui Bengelsdorf (Ger) Team Thüringen 1:31
35 Samuel Novak (Svk) Slovakia 1:33
36 Dominik Ratajczak (Pol) Poland 1:34
37 Elmar Abma (Ned) Netherlands 1:34
38 Benjamin Eckerstorfer (Aut) Austria 1:34
39 Max Märkl (Ger) Germany 1:35
40 Léandre Lozouet (Fra) France 1:37
41 Mikal Uglehus (Nor) Norway 1:37
42 Steffen De Schuyteneer (Bel) Belgium 1:38
43 Alexy Faure-Prost (Fra) Bourgogne Franche-Comté 1:39
44 Toni Albrecht (Ger) Team Thüringen 1:39
45 Noah Balgenorth (Ger) Team Wipotec RLP 1:39
46 Jasper Schröder (Ger) Team Thüringen 1:40
47 Renato Favero (Ita) Italy 1:43
48 Jed Smithson (GBr) Great Britain 1:43
49 Pepijn Veenings (Ned) Netherlands 1:45
50 Mathéo Barusseau (Fra) AG2R Citroën U19 Team 1:47
51 Tom Darmigny (Fra) Bourgogne Franche-Comté 1:49
52 Viego Tijssen (Ned) Netherlands 1:50
53 Jesper Stiansen (Nor) Norway 1:51
54 Victor Vaneeckhoutte (Bel) Belgium 1:51
55 Grega Podlesnik (Slo) Slovenia 1:54
56 Kenay De Moyer (Bel) Belgium 1:57
57 Thom Van Der Werff (Ned) Netherlands 1:58
58 Milan Kadlec (Cze) Czech Republic 2:00
59 Artem Fofonov (Fra) AG2R Citroën U19 Team 2:04
60 Noah Wulff (Den) Denmark 2:05
61 Pietro Mattio (Ita) Italy 2:05
62 Acke Dahlblom (Swe) Sweden 2:07
63 Patrick Frydkjær (Den) Denmark 2:07
64 Campbell Parrish (Can) Canada 2:08
65 Adam Seeman (Cze) Czech Republic 2:08
66 Michal Zelazowski (Pol) Poland 2:13
67 Ville Merlov (Swe) Sweden 2:14
68 Tomas Sivok (Svk) Slovakia 2:14
69 Tobias Levring (Den) Denmark 2:16
70 Aljaz Turk (Slo) Slovenia 2:16
71 Sasha Renaud Tremblay (Can) Canada 2:18
72 Max Bock (Ger) Team Wipotec RLP 2:18
73 Louka Ducruet (Fra) AG2R Citroën U19 Team 2:19
74 Joël Tinner (Sui) Switzerland 2:20
75 Enzo Briand (Fra) France 2:20
76 Marek Kapela (Pol) Poland 2:21
77 Mikolaj Szulik (Pol) Poland 2:21
78 Johan Rydne (Swe) Sweden 2:23
79 Ronan Auge (Fra) France 2:24
80 Zak Erzen (Slo) Slovenia 2:24
81 Mauro Brenner (Ger) Germany 2:26
82 Jan Lukes (Cze) Czech Republic 2:26
83 Jonas Müller (Sui) Switzerland 2:27
84 Gavin Hadfield (Can) Canada 2:28
85 Leon Arenz (Ger) Team Thüringen 2:28
86 Jakub Elbadri (Cze) Czech Republic 2:29
87 Anaël Finckbohner (Fra) Grand Est 2:30
88 Simen Evertsen-Hegreberg (Nor) Norway 2:31
89 Jan Rinklef (Ger) Team Wipotec RLP 2:32
90 Bohémond Barrillot (Fra) Bourgogne Franche-Comté 2:33
91 Marcel Skok (Slo) Slovenia 2:33
92 Simon Gottstein (Svk) Slovakia 2:39
93 Raphael Kokas (Aut) Austria 2:41
94 Johan Borgström (Swe) Sweden 2:42
95 Jules Ecorchard (Fra) Grand Est 2:42
96 Simon Daouze (Fra) Grand Est 2:44
97 Mattéo Viardot (Fra) AG2R Citroën U19 Team 2:47
98 Calum Moir (GBr) Great Britain 2:50
99 Baptiste Berger (Fra) Bourgogne Franche-Comté 2:52
100 Pablo Bonilla (Urg) Uruguay 2:53
101 Fabian Weidert (Ger) Team Wipotec RLP 3:02
102 Magne Herman Bossen (Den) Denmark 3:05
103 Fynn Ury (Lux) Luxembourg 3:06
104 Felipe Reyes Arruti (Urg) Uruguay 3:07
105 Christian Haas (Svk) Slovakia 3:15
106 Leon Klopcic (Slo) Slovenia 3:18
107 Juraj Vrbik (Svk) Slovakia 3:19
108 Robert Kobr (Cze) Czech Republic 3:19
109 Ciro Perez (Urg) Uruguay 3:20
110 Tim Harig (Ger) Team Wipotec RLP 3:21
111 Jerome Gauthier (Can) Canada 3:24
112 Kilian Kummerer (Aut) Austria 3:26
113 Mats Poot (Sui) Switzerland 3:32
114 Quentin Curien (Fra) Grand Est 3:33
115 Santiago Perez Helguera (Urg) Uruguay 4:32
116 Harry Codd (GBr) Great Britain 30:16
DNF Jelle Boonstra (Ned) Netherlands  
DNF Gustav Lovidius (Swe) Sweden  
 
GC
1 Joshua Tarling (GBr) Great Britain 4:50:19
2 Thibaud Gruel (Fra) France at 0:03
3 Mathieu Kockelmann (Lux) Luxembourg 0:15
4 Jørgen Nordhagen (Nor) Norway 0:20
5 Johannes Kulset (Nor) Norway 0:41
6 Matthew Brennan (GBr) Great Britain s.t.
7 Matteo Gross (Ger) Germany 0:45
8 Benjamin Eckerstorfer (Aut) Austria 0:53
9 Stepan Telecky (Cze) Czech Republic 0:55
10 Sjors Lugthart (Ned) Netherlands 0:57
11 Tim Rey (Sui) Switzerland s.t.
12 Jarno Widar (Bel) Belgium 1:00
13 Estevan Delaunay (Fra) AG2R Citroën U19 Team 1:02
14 Nick Bangert (Ger) Team Wipotec RLP 1:03
15 Nicolas Milesi (Ita) Italy 1:11
16 Noa Isidore (Fra) France 1:12
17 Hubert Grygowski (Pol) Poland 1:13
18 Titouan Fontaine (Fra) France s.t.
19 Lorenzo Nespoli (Ita) Italy 1:14
20 Fabian Wünstel (Ger) Germany 1:17
21 Thom Van Der Werff (Ned) Netherlands s.t.
22 Abel Rosado Novillo (Esp) AG2R Citroën U19 Team 1:18
23 Andrea Raccagni Noviero (Ita) Italy 1:19
24 Louis Leidert (Ger) Team Thüringen 1:20
25 Conrad Haugsted (Den) Denmark s.t.
26 Mil Morang (Lux) Luxembourg 1:21
27 Filip Gruszczynski (Pol) Poland s.t.
28 Luca Paletti (Ita) Italy 1:23
29 Pietro Mattio (Ita) Italy 1:24
30 Ben Wiggins (GBr) Great Britain 1:25
31 Ben Jochum (Ger) Germany 1:26
32 Jonas Müller (Sui) Switzerland 1:27
33 Felix Hamel (Can) Canada 1:29
34 Milan Kadlec (Cze) Czech Republic s.t.
35 Samuel Novak (Svk) Slovakia 1:33
36 Jed Smithson (GBr) Great Britain s.t.
37 Elmar Abma (Ned) Netherlands 1:34
38 Max Märkl (Ger) Germany 1:35
39 Léandre Lozouet (Fra) France 1:37
40 Mikal Uglehus (Nor) Norway s.t.
41 Steffen De Schuyteneer (Bel) Belgium 1:38
42 Alexy Faure-Prost (Fra) Bourgogne Franche-Comté 1:39
43 Toni Albrecht (Ger) Team Thüringen s.t.
44 Michal Zelazowski (Pol) Poland 1:42
45 Renato Favero (Ita) Italy 1:43
46 Pepijn Veenings (Ned) Netherlands 1:45
47 Mathéo Barusseau (Fra) AG2R Citroën U19 Team 1:47
48 Mauro Brenner (Ger) Germany 1:49
49 Tom Darmigny (Fra) Bourgogne Franche-Comté s.t.
50 Viego Tijssen (Ned) Netherlands 1:50
51 Jesper Stiansen (Nor) Norway 1:51
52 Grega Podlesnik (Slo) Slovenia 1:54
53 Artem Fofonov (Fra) AG2R Citroën U19 Team 2:04
54 Noah Wulff (Den) Denmark 2:05
55 Patrick Frydkjær (Den) Denmark 2:07
56 Adam Seeman (Cze) Czech Republic 2:08
57 Tomas Sivok (Svk) Slovakia 2:14
58 Tobias Levring (Den) Denmark 2:16
59 Aljaz Turk (Slo) Slovenia s.t.
60 Sasha Renaud Tremblay (Can) Canada 2:18
61 Max Bock (Ger) Team Wipotec RLP s.t.
62 Marek Kapela (Pol) Poland 2:19
63 Louka Ducruet (Fra) AG2R Citroën U19 Team s.t.
64 Zak Erzen (Slo) Slovenia 2:20
65 Enzo Briand (Fra) France s.t.
66 Mikolaj Szulik (Pol) Poland 2:21
67 Campbell Parrish (Can) Canada 2:23
68 Ronan Auge (Fra) France 2:24
69 Jan Lukes (Cze) Czech Republic 2:26
70 Tobias Müller (Ger) Germany 2:27
71 Gavin Hadfield (Can) Canada 2:28
72 Jakub Elbadri (Cze) Czech Republic 2:29
73 Anaël Finckbohner (Fra) Grand Est 2:30
74 Simen Evertsen-Hegreberg (Nor) Norway 2:31
75 Jan Rinklef (Ger) Team Wipotec RLP 2:32
76 Bohémond Barrillot (Fra) Bourgogne Franche-Comté 2:33
77 Marcel Skok (Slo) Slovenia s.t.
78 Simon Gottstein (Svk) Slovakia 2:39
79 Mattéo Viardot (Fra) AG2R Citroën U19 Team 2:47
80 Baptiste Berger (Fra) Bourgogne Franche-Comté 2:52
81 Pablo Bonilla (Urg) Uruguay 2:53
82 Felipe Reyes Arruti (Urg) Uruguay 3:07
83 Calum Moir (GBr) Great Britain 3:11
84 Christian Haas (Svk) Slovakia 3:15
85 Fabian Weidert (Ger) Team Wipotec RLP 3:17
86 Leon Klopcic (Slo) Slovenia 3:18
87 Robert Kobr (Cze) Czech Republic 3:19
88 Joël Tinner (Sui) Switzerland 3:24
89 Tobias Skretting (Nor) Norway 3:28
90 Dominik Ratajczak (Pol) Poland 3:44
91 Victor Vaneeckhoutte (Bel) Belgium 3:55
92 Kenay De Moyer (Bel) Belgium 3:59
93 Acke Dahlblom (Swe) Sweden 4:29
94 Leon Arenz (Ger) Team Thüringen 4:45
95 Simon Daouze (Fra) Grand Est 4:48
96 Raphael Kokas (Aut) Austria 4:51
97 Jules Ecorchard (Fra) Grand Est 5:01
98 Tim Harig (Ger) Team Wipotec RLP 5:23
99 Magne Herman Bossen (Den) Denmark 5:24
100 Ciro Perez (Urg) Uruguay 5:26
101 Quentin Curien (Fra) Grand Est 6:10
102 Jakob Purtscheller (Aut) Austria 6:51
103 Carson Mattern (Can) Canada 6:59
104 Noah Balgenorth (Ger) Team Wipotec RLP 7:15
105 Jasper Schröder (Ger) Team Thüringen 7:16
106 Lui Bengelsdorf (Ger) Team Thüringen 7:28
107 Fynn Ury (Lux) Luxembourg 8:42
108 Juraj Vrbik (Svk) Slovakia 8:55
109 Kilian Kummerer (Aut) Austria 9:02
110 Mats Poot (Sui) Switzerland 9:28
111 Santiago Perez Helguera (Urg) Uruguay 10:32
112 Johan Rydne (Swe) Sweden 15:35
113 Johan Borgström (Swe) Sweden 16:21
114 Ville Merlov (Swe) Sweden 18:59
115 Jerome Gauthier (Can) Canada 20:49
116 Harry Codd (GBr) Great Britain 30:16



Junior Men Nations Cup LVM Saarland Trofeo: Stage 1 results

Junior Men Nations Cup LVM Saarland Trofeo: Stage 2 results

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.