Canadian Cyclist

 

June 11/22 20:05 pm - Grand Prix Cycliste de Charlevoix: Stage 2 and 3 results


Posted by Editoress on 06/11/22
 

Results from the second and third stags of Grand Prix Cycliste de Charlevoix in Quebec

 

U23 Women, 15.6 km Time           
Gap
1 Adele Desgagnes (Emotional.FR Tornatech GSC Blagnac VS31) 00:22:13 0:00
2 Penelope Primeau (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:22:45 0:32
3 Laury Milette (Emotional.FR Tornatech GSC Blagnac VS31) 00:23:10 0:57
4 Florence Normand (WV Schijndel) 00:23:10 0:57
5 Sarah Hamel (Club VSV) 00:23:23 1:10
6 Mathilde Huot (Espoirs Quilicot) 00:23:31 1:18
7 Danae Waterbury (Club VSV) 00:23:33 1:20
8 Eloise Camire (Espoirs Quilicot) 00:23:38 1:25
9 Camille Primeau (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:23:41 1:28
10 Victoria Dupont (CSM Puteaux) 00:23:41 1:28
11 Justine Thomas (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:23:51 1:38
12 Charlie Lemire (Québecor Stingray) 00:24:03 1:50
13 Jazmine Lavergne (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:24:03 1:50
14 Iris Gabelier (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:24:14 2:01
15 Coralie Houde (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:24:23 2:10
16 Arielle Lemay (Indépendant-RP) 00:24:30 2:17
17 Elissa Proulx (Team Macadam's Cowboys) 00:24:39 2:26
18 Ariane Arsenault (Club VSV) 00:24:40 2:27
19 Noemie Fortin (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:24:46 2:33
20 Noemie Gaudreault (Club VSV) 00:24:51 2:38
21 Jade Larouche (EC Subway) 00:24:55 2:42
22 Arianne Gingras (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:24:58 2:45
23 Alicia La Grenade (Québecor Stingray) 00:25:00 2:47
24 Maude Brazeau (Québecor Stingray) 00:25:07 2:54
25 Eliane Wauthier (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:25:24 3:11
26 Evelyne Lacasse (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:25:33 3:20
27 Eva Gabelier (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:25:36 3:23
28 Evaelle Fortier (Espoirs Quilicot) 00:25:38 3:25
29 Rosalie Lemieux (Indépendant-RP) 00:25:41 3:28
30 Coralie Levesque (Indépendant-RP) 00:26:06 3:53
31 Samuelle Baillargeon (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:26:07 3:54
32 Allyson Webb Charland (Team Macadam's Cowboys) 00:26:10 3:57
33 Malisone Joly (ECF - Communimed p/p Cycle Néron) 00:26:30 4:17
34 Roxanne Di Menna (Espoirs Quilicot) 00:27:08 4:55
35 Ann-Sophie Halley (Espoirs Quilicot) 00:27:22 5:09
36 Eve Tremblay (Vélo CARTEL) 00:27:26 5:13
37 Milla Estralita Bellemare (Espoirs Premier Tech) 00:27:43 5:30
38 Emma-Jeanne Marchand (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:28:20 6:07
39 Lea Gauthier (Québecor Stingray) 00:29:20 7:07
 
U23 Men, 15.6 km
1 Tristan Jussaume (AEVOLO Cycling team) 00:19:15 0:00
2 Thomas Nadeau (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:19:45 0:30
3 Philippe Jacob (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:19:46 0:31
4 Arnaud Beaudoin (TRA/Mandevco) 00:20:00 0:45
5 Leonard Peloquin (Team Macadam's Cowboys) 00:20:14 0:59
6 Adamo Giammarella (Espoirs Quilicot) 00:20:23 1:08
7 Joel Plamondon (Espoirs Quilicot) 00:20:24 1:09
8 Lukas Carreau (Dinan Sport Cycling) 00:20:35 1:20
9 William Boissonneault (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:20:39 1:24
10 Clovis Roy (ZVP-OPTO RÉSEAU) 00:20:40 1:25
11 Justin Roy (Vélo 2000-Rhino Rack) 00:20:40 1:25
12 Charles Duquette (Team Macadam's Cowboys) 00:20:43 1:28
13 Alexis Bouchard (Espoirs Quilicot) 00:20:51 1:36
14 Samuel Couture (Espoirs Quilicot) 00:20:56 1:41
15 Maxim Maximenco (Odd Collectif p/p Quilicot) 00:21:10 1:55
16 Mathis Begin (ZVP-OPTO RÉSEAU) 00:21:38 2:23
17 Olivier Guy Samson (Espoirs Quilicot) 00:21:38 2:23
18 Henrique Martins (Ottawa Bicycle Club) 00:21:39 2:24
19 Mathieu Guy Samson (Espoirs Quilicot) 00:21:41 2:26
20 Jacob Tremblay (Espoirs Premier Tech) 00:21:43 2:28
21 Samael Fleury Nadeau (Vélo 2000-Rhino Rack) 00:21:43 2:28
22 Louis Raymond (Espoirs Quilicot) 00:21:45 2:30
23 Derenik Beauregard (Vélo CARTEL) 00:21:49 2:34
24 Thomas Perigny (EC Subway) 00:21:50 2:35
25 Nicolas Rivard (Team Macadam's Cowboys Premier Tech U23) 00:21:51 2:36
26 Etiene Dugre Arcand (EC Subway) 00:22:00 2:45
27 Lambert Chenail (Espoirs Quilicot) 00:22:07 2:52
28 Lucas Guevremont (Espoirs Quilicot) 00:22:19 3:04
29 Ezekiel Ouellet (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:22:25 3:10
30 Victor Marchand (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:22:26 3:11
31 Elyot Ferguson (Vélo 2000-Rhino Rack) 00:22:27 3:12
32 Christophe Blais (EC Subway) 00:22:27 3:12
33 Vincent Gagnon (Espoirs Quilicot) 00:22:29 3:14
34 Quentin Henon Boyer (Espoirs Quilicot) 00:22:30 3:15
35 Loic Olivier (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:22:33 3:18
36 William Toussaint (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:22:34 3:19
37 Simon Belley (Vélo CARTEL) 00:22:38 3:23
38 Maxence Faucher (VC Métropolitain) 00:22:40 3:25
39 Simon Gingras (Espoirs Quilicot) 00:22:45 3:30
40 Etienne Gagne (Espoirs Quilicot) 00:22:52 3:37
41 Marc Antoine Mauger (Espoirs Quilicot) 00:23:00 3:45
42 Leo Plamondon (Espoirs Quilicot) 00:23:09 3:54
43 Loic Carrier (Espoirs Laval Planete Courrier) 00:23:12 3:57
44 Maximilian Chamberland (IBIKE) 00:23:18 4:03
45 Gabriel Dumais (VC Métropolitain) 00:23:46 4:31
46 Maxence Malo (Espoirs Quilicot) 00:23:55 4:40
47 Nathaniel Roberge (Espoirs Quilicot) 00:24:07 4:52
48 Lou Chalifoux Chabot (VC Métropolitain) 00:24:13 4:58
49 Antoine Corbeil (Indépendant-RP) 00:24:31 5:16
50 Xavier Perreault (Équipe Cycliste ABLOK) 00:24:37 5:22
51 Alex Yazer (Espoirs Quilicot) 00:24:48 5:33
52 Gustav Fortin (Equipe Cycliste ABLOK) 00:24:54 5:39
53 Laurent Allard (Équipe Cycliste ABLOK) 00:25:05 5:50
54 Mathis Lavoie (VC Métropolitain) 00:25:07 5:52
55 Felix-Antoine Malo (Espoirs Quilicot) 00:25:34 6:19
56 Sebastien Parent (VELOSELECT-SILBER) 00:27:08 7:53
 
Elite Women, 15.6 km
1 Yael Klein (Ascent Cycling) 00:21:01 0:00
2 Marie Soleil Blais (Team Farto-BTC) 00:21:11 0:10
3 Lucy Hemstead (Emotional.FR Tormatech GSC Blagnac VS31) 00:22:10 1:09
4 Skyler Goudswaard (University of Toronto Road Racing) 00:22:27 1:26
5 Josephine Peloquin (Emotional.FR Tormatech GSC Blagnac VS31) 00:22:36 1:35
6 Jackie Peters (Club VSV) 00:22:36 1:35
7 Julie Lacourciere (IBIKE) 00:22:40 1:39
8 Fanny Brosseau (IBIKE) 00:22:50 1:49
9 Megan Poulin (Ride with Rendall p/b Biemme) 00:23:11 2:10
10 Kiara Lylyk (Cyclery Racing) 00:23:13 2:12
11 Laurie Arsenault (Canyon MTB Racing) 00:23:19 2:18
12 Julie Gagnon (ECF-Communimed p/p Cycle Néron) 00:23:20 2:19
13 Caroline Lamarche Mcclure (Club VSV) 00:23:22 2:21
14 Isabelle Mayrand (ECF-Communimed p/p Cycle Néron) 00:23:22 2:21
15 Myriam Paquet (IBIKE) 00:23:37 2:36
16 Ava Holmgren (Stimulus Orbea) 00:23:43 2:42
17 Annie Scott (Cyclery Racing) 00:23:53 2:52
18 Rachel Shaffer (Club VSV) 00:24:03 3:02
19 Elizabeth Gin (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:24:12 3:11
20 Paule Levasseur (Expertismed) 00:24:13 3:12
21 Jessy Carveth (Team Nova Scotia) 00:24:16 3:15
22 Whitney Surgenor (Cyclery Racing) 00:24:19 3:18
23 Anne-Sophie Hébert (ECF-Communimed p/p Cycle Néron) 00:24:27 3:26
24 Isabella Holmgren (Stimulus Orbea) 00:24:28 3:27
25 Sidney Mcgill (Pedalhead Race Room) 00:24:39 3:38
26 Camille Desrochers Laflamme (ECF-Communimed p/p Cycle Néron) 00:24:41 3:40
27 Katelyn Walcroft (Hardwood next wave) 00:24:45 3:44
28 Sarah Gilbert (Lorneville Cycling Club) 00:24:54 3:53
29 SIHAM Essaddy (ECF-Communimed p/p Cycle Néron) 00:25:04 4:03
30 Catherine Boily-Daoust (IBIKE) 00:25:06 4:05
31 Yasmin Jackson (Newmarket Eagles) 00:25:12 4:11
32 Katelyn Walcroft (Hardwood next wave) 00:25:45 4:44
33 Lilan Qian (IBIKE) 00:25:47 4:46
34 Leonora Mia Shaub (Independent-RP) 00:26:25 5:24
35 Valerie Lamantia (Shadow Cycling Collective) 00:27:15 6:14
36 Emilie Kelso (Shadow Cycling collective) 00:27:57 6:56
37 Elise Piedalue (ECF-Communimed p/p Cycle Néron) 00:28:12 7:11
 
Elite Men, 15.6 km
1 Pier Andre Cote (Human Powered Health) 00:18:38 0:00
2 David Dube (Toronto Hustle) 00:19:14 0:36
3 Joseph Chamberlain (Independent-RP) 00:19:18 0:40
4 Luc Guilbeault (Premier Tech x Endo Lévis) 00:19:21 0:43
5 Laurent Gervais (Cannondale Echelon p/b 4iiii) 00:19:28 0:50
6 Julien Gagne (Indépendant-RP) 00:19:30 0:52
7 Jeremy Obrand (Toronto Hustle) 00:19:44 1:06
8 Francis Juneau (Premier Tech U23 Cycling Project) 00:19:52 1:14
9 Jean Philippe Venne (CLAN KNOX) 00:19:54 1:16
10 Nicolas Cote (Yoeleo test Team p/b 4Mind) 00:19:54 1:16
11 Philippe Schampaert (Odd Collectif p/p Quilicot) 00:19:56 1:18
12 Joseph Lupien (Team Skyline) 00:19:57 1:19
13 Nicolas Cote (IBIKE) 00:19:59 1:21
14 Ethan Sittlington (Toronto Hustle) 00:20:00 1:22
15 Carson Miles (Premier Tech U23) 00:20:01 1:23
16 Simon Dubuc (TRA/Mandevco TRA/Mandevco) 00:20:05 1:27
17 Daniel Kalichman (Toronto Hustle) 00:20:06 1:28
18 Daniel Koszela (XSPEED UNITED) 00:20:09 1:31
19 William Goodfellow (Yoeleo test Team p/b 4Mind) 00:20:11 1:33
20 Antoine Fabry (360 AGENCY/Cycles Régis) 00:20:20 1:42
21 Raphael Auclair (Indépendant-RP Pivot Cycles-OTE) 00:20:22 1:44
22 Etienne Scherer (Vélo 2000-Rhino Rack) 00:20:22 1:44
23 Guillaume Fiset (Premier Tech x Endo Lévis) 00:20:23 1:45
24 Felix Belhumeur (Indépendant-RP Pivot Cycles-OTE) 00:20:24 1:46
25 Maximilien Moreau (Premier Tech x Endo Lévis) 00:20:24 1:46
26 Simon Hamel (Premier Tech x Endo Lévis) 00:20:25 1:47
27 Lukas Conly (TRA/Mandevco TRA/Mandevco) 00:20:32 1:54
28 Christopher Rowley (Yoeleo test Team p/b 4Mind) 00:20:37 1:59
29 Logan O'krafka (United nations of cyclists) 00:20:37 1:59
30 Jean Michel Lachance (Indépendant-RP) 00:20:38 2:00
31 Gabriel Audet Boucher (IBIKE) 00:20:39 2:01
32 Maxime Forget (360 AGENCY/Cycles Régis) 00:20:43 2:05
33 Emile Hamm (Toronto Hustle) 00:20:44 2:06
34 Peter Schindler (United nations of cyclists) 00:20:50 2:12
35 Alexis Rochette (Vélo CARTEL) 00:20:52 2:14
36 Cedrick Graham (Mon Vélo) 00:20:55 2:17
37 Mathieu Gabriel (Premier Tech x Endo Lévis) 00:20:55 2:17
38 Daniel Gregory (United nations of cyclists) 00:20:59 2:21
39 Gabriel Sarrazin-Mackay (KOROM) 00:21:00 2:22
40 Francis Tellier (Premier Tech x Endo Lévis) 00:21:03 2:25
41 Charles Antoine Forest Leblanc (DesjardinsFord-Cromwell-Primeauvélo) 00:21:06 2:28
42 Luke Valenti (Toronto Hustle) 00:21:07 2:29
43 Adam Wolfe (TRA/Mandevco TRA/Mandevco) 00:21:11 2:33
44 Merlin Dallaire (Siboire CCS) 00:21:13 2:35
45 Nicholas Menegon (Tag cycling race team) 00:21:16 2:38
46 Pierre Antoine Larochelle (Vélo CARTEL) 00:21:16 2:38
47 Paul Blanc Paque (360 AGENCY/Cycles Régis) 00:21:19 2:41
48 Sebastien Rousseau (Premier Tech x Endo Lévis) 00:21:19 2:41
49 Julien De La Sablonniere (Premier Tech x Endo Lévis) 00:21:20 2:42
50 Mathieu Borduas (Rocket Factory-Fauve) 00:21:22 2:44
51 William Guy-Tessier (KOROM) 00:21:24 2:46
52 David Barry (Premier Tech x Endo Lévis) 00:21:28 2:50
53 Justin Shoubridge (Odd Collectif p/p Quilicot) 00:21:30 2:52
54 Thomas Baillargeon (Odd Collectif p/p Quilicot) 00:21:42 3:04
55 Zakariya Jackson (United nations of cyclists) 00:21:45 3:07
56 Alexandre Roy (Siboire CCS) 00:21:46 3:08
57 William Dufour (EC Makadence Primeau Vélo) 00:21:50 3:12
58 Michael Joannisse (Rouleurs-Polo Vélo) 00:21:50 3:12
59 Sebastien Bigras (Indépendant-RP) 00:21:53 3:15
60 Kieran Sharpe (Team Nova Scotia) 00:22:04 3:26
61 Theron Inglis (Independent-RP) 00:22:04 3:26
62 David Drouin (VELOSELECT-SILBER VELOSELECT-) 00:22:10 3:32
63 Francis Izquierdo Bernier (Cannondale Echelon p/b 4iiii) 00:22:13 3:35
64 Zvonimir Burcul (Rouleurs-Polo Vélo) 00:22:15 3:37
65 Alessandro Sproul (United nations of cyclists) 00:22:16 3:38
66 Tommy Omura (Rouleurs-Polo Vélo) 00:22:23 3:45
67 Olivier Brisebois (Cannondale Echelon p/b 4iiii) 00:22:23 3:45
68 Charles Ouimet (Indépendant-RP) 00:22:24 3:46
69 Brett Stoppa (Ride with Rendall pb Biemme) 00:22:34 3:56
70 Alexandre Bergeron-Vallee (Équipe Service Course) 00:22:36 3:58
71 Philip Caldwell (Rouleurs-Polo Vélo) 00:22:36 3:58
72 Frederic Meunier (Cannondale Echelon p/b 4iiii) 00:22:36 3:58
73 Jonathan Fournier (Club VSV) 00:22:37 3:59
74 Jean-Philip Holliday (Rocket Factory-Fauve) 00:22:39 4:01
75 Theodore Woodford (Ride with Rendall pb Biemme) 00:22:40 4:02
76 Benedict Chevrier (IBIKE) 00:22:41 4:03
77 Cedrik Dubois (360 AGENCY/Cycles Régis) 00:22:42 4:04
78 Tommy Feng (Independent-RP) 00:22:42 4:04
79 Brandon Gelinas (Rouleurs-Polo Vélo) 00:22:43 4:05
80 Jeremy Charlier (Rocket Factory-Fauve) 00:22:49 4:11
81 Geoffrey Delesalle (Indépendant-RP) 00:22:49 4:11
82 Xavier Robidoux (Vélo CARTEL) 00:22:50 4:12
83 Nicholas-Ian Mcdonnell-Stewart (Rouleurs-Polo Vélo) 00:22:52 4:14
84 Alexandre Laliberte (KOROM) 00:22:53 4:15
85 Louis St Pierre (KOROM) 00:22:55 4:17
86 Nicolas Michaud (KOROM) 00:22:55 4:17
87 Alexandre Bilodeau Laflamme (IBIKE) 00:22:57 4:19
88 Alexandre Vialle (Toyota St-Eustache) 00:22:59 4:21
89 Yannick Banville (Ride with Rendall pb Biemme) 00:23:01 4:23
90 Ian Ackert (Hardwood Next Wave) 00:23:01 4:23
91 Federico Alzamora (Apex Outaouais p/b Euro-sports) 00:23:05 4:27
92 Alexander Woodford (Ride with Rendall pb Biemme) 00:23:05 4:27
93 Giulio Aceto (McGill Cycling) 00:23:06 4:28
94 Charles-Antoine Messier (Vélo 2000-Rhino Rack) 00:23:07 4:29
95 Damien Cyrenne (Rocket Factory-Fauve) 00:23:07 4:29
96 Denis Coulet (Rocket Factory-Fauve) 00:23:09 4:31
97 Ryan Dewald (Team Skyline) 00:23:15 4:37
98 Nathan Martin (Toronto Hustle) 00:23:19 4:41
99 Olivier Peloquin (Cannondale Echelon p/b 4iiii) 00:23:19 4:41
100 Alexandre Brailovski (KOROM) 00:23:23 4:45
101 Christophe Rioux (Rocket Factory-Fauve) 00:23:28 4:50
102 Hendrik Pineda (Cannondale Echelon p/b 4iiii) 00:23:28 4:50
103 Aiden Mallany-Stanley (Ride with Rendall pb Biemme) 00:23:33 4:55
104 Maxime Peloquin (Rocket Factory-Fauve) 00:23:36 4:58
105 Samuel Leblanc (Vélo 2000-Rhino Rack) 00:23:37 4:59
106 Pierre-Marc Gosselin (KOROM) 00:23:39 5:01
107 Olivier De La Durantaye (IBIKE) 00:23:50 5:12
108 Loic Prieur Drevon (IBIKE) 00:23:56 5:18
109 William Blackburn (Vélo 2000-Rhino Rack) 00:23:56 5:18
110 Mitchell James Robinson (ASCENT CYCLING) 00:23:58 5:20
111 Pablo Vallejo Vidal (IBIKE) 00:24:06 5:28
112 Jérémy Picard Fiset (Rouleurs-Polo Vélo) 00:24:09 5:31
113 Marc-Andre Fortier (Pivot Cycles-OTE) 00:24:16 5:38
114 Zola Mehlomakulu (ASCENT CYCLING) 00:24:17 5:39
115 Philippe Antoine Simard (Odd Collectif p/p Quilicot) 00:24:20 5:42
116 Maxime Mercier (Rocket Factory-Fauve) 00:24:21 5:43
117 Sebastien Seguier (McGill Cycling) 00:24:33 5:55
118 Michaël Cormier (KOROM) 00:24:37 5:59
119 Gunnar Holmgren (Pivot Cycles-OTE) 00:24:53 6:15
120 Arnaud St Pierre (Rocket Factory-Fauve) 00:24:54 6:16
121 Matthew Sherar (ASCENT CYCLING) 00:25:12 6:34
122 Jacob Dupont (Rocket Factory-Fauve) 00:25:13 6:35
123 Mathieu Bouchard (Vélo 2000-Rhino Rack) 00:25:15 6:37
124 Jules Cusson Fradet (Premier Tech x Endo Lévis) 00:26:21 7:43
125 Jack Ciotlos (UNC) 00:26:29 7:51
126 Nathan Augeard (McGill Cycling) 00:26:29 7:51
127 Nickolas Hanif (Bateman's Bike CO.) 00:26:32 7:54
128 Dominic Cantin (IBIKE) 00:26:46 8:08
129 Mathieu Provencher (KOROM) 00:26:55 8:17
130 Caleb Jarvine (Independent-RP) 00:27:22 8:44
131 Adam Abidi (Pivot Cycles-OTE) 00:28:59 10:21
132 Joshua Hulley-Carroll (Ride with Rendall pb Biemme) 00:32:28 13:50
DNS Vincent Belhumeur (NIL)
DNS Michael Fawcett (Realdeal)
DNS Shawn Turcotte (Rocket Factory-Fauve)
DNS Joshua Artzy-Mccendie (Rocket Factory-Fauve)


Grand Prix Cycliste de Charlevoix: Stage 1 results

Stage 3

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.