Canadian Cyclist

 

June 12/22 7:15 am - World Cup Leogang: U23 XC results, Carter Woods top Canadian


Posted by Editoress on 06/12/22
 

Results from the U23 Women's and Men's XCO races in Leogang, Austria

U23 Women, 17.3 km (start loop + 4 laps)
1 Puck Pieterse (Ned) Alpecin - Fenix 1:04:41
2 Line Burquier (Fra) Canyon CLLCTV at 0:02
3 Olivia Onesti (Fra) France 1:30
4 Sofie Pedersen (Den) Denmark 1:58
5 Luisa Daubermann (Ger) Trek | Vaude 2:50
6 Fem Van Empel (Ned) Netherlands 3:09
7 Noëlle Buri (Sui) Bixs Performance Racing 4:14
8 Giada Specia (Ita) Wilier - Pirelli Factory Team XCO 4:48
9 Zoe Cuthbert (Aus) Australia 5:08
10 Finja Lipp (Ger) Ghost Factory Racing 5:27
11 Matylda Szczecinska (Pol) Kross Orlen Cycling Team 5:31
12 Sara Cortinovis (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 5:32
13 Virág Buzsáki (Hun) Strüby-Bixs Team 5:37
14 Noemi Plankensteiner (Ita) Trinx Factory Team 5:38
15 Tamara Wiedmann (Aut) Trek | Vaude 5:46
16 Tina Züger (Sui) Strüby-Bixs Team 5:51
17 Isaure Medde (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 7:11
18 Jacqueline Schneebeli (Sui) JB Brunex Superior Factory Racing 7:26
19 Madigan Munro (USA) Trek Factory Racing XC 7:27
20 Emilly Johnston (Can) Norco Factory Team 8:03
21 Sina Van Thiel (Ger) Lexware Mountainbike Team 8:13
22 Letizia Marzani (Ita) Italy 8:22
23 Adéla Holubová (Cze) Czech Republic 8:37
24 Amélie Vazeille (Fra) Team Vosges Vtt 8:37
25 Raquel Queirós (Por) MMR Factory Racing Team 9:12
26 Kira Böhm (Ger) Germany 9:19
27 Juliette Trombini (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 9:55
28 Ginia Caluori (Sui) Switzerland 9:57
29 Alexa Fuchs (Ger) Germany 10:06
30 Roxane Vermette (Can) Canada 10:14
31 Clara Sommer (Aut) Austria 10:16
32 Lina Dorscht (Ger) Germany 10:24
33 Csenge Anna Bokros (Hun) Hungary 10:29
34 Giulia Challancin (Ita) Scott Racing Team 10:44
35 Katharina Sadnik (Aut) KTM Factory MTB Team 11:36
36 Zuzana Safárová (Cze) Rouvy Specialized 11:36
37 Aneta Novotná (Cze) Czech Republic 11:37
38 Vita Movrin (Slo) Slovenia 12:38
39 Karolína Bedrníková (Cze) Expres CZ - Tufo Team Kolín 13:04
40 Nina Mosser (Aut) Austria 13:26
41 Lucia Gomez Andreu (Esp) MMR Factory Racing Team 14:31
42 Jette Aelken (Ger) Germany 15:01
43 Isabella Flint (Aus) Australia 15:49
44 Catalina Vidaurre Kossmann (Chi) Chile -1 Lap
45 Anaelle Henry (Fra) Team Vosges Vtt -1 Lap
46 Fiona Klien (Aut) Austria -1 Lap
47 Amélie Mackay (NZl) Team Talley's - Kiwi MTB Collective -1 Lap
48 Emma Blömeke (Ger) Cube Pro Fermetures Sefic -2 Laps
49 Iryna Shymanska (Ukr) Ukraine -2 Laps
50 Marion Fromberger (Ger) Mountainbike Racingteam -2 Laps
51 Rosine Jung (Fra) France -2 Laps
DNF Naïka Racheter (Sui) Switzerland
 
U23 Men, 21 km (start loop + 5 laps)
1 Martin Vidaurre Kossmann (Chi) Lexware Mountainbike Team 1:06:54
2 Simone Avondetto (Ita) Wilier - Pirelli Factory Team XCO at 0:19
3 Filippo Fontana (Ita) Cs Carabinieri - Cicli Olympia Vittoria 0:34
4 Luca Schätti (Sui) Bike Team Solothurn 1:29
5 Janis Baumann (Sui) Wilier - Pirelli Factory Team XCO 1:48
6 Carter Woods (Can) Norco Factory Team 1:54
7 David Domingo Campos Motos (Esp) BH Templo Cafés UCC 1:56
8 Simon Walter (Sui) Switzerland 2:17
9 Mario Bair (Aut) Trek | Vaude 2:20
10 Mathis Guay (Fra) KTM Vittoria Team 2:24
11 Luca Martin (Fra) KMC - Orbea 2:28
12 Charlie Aldridge (GBr) Great Britain 2:48
13 Bjorn Riley (USA) Trek | Vaude 2:57
14 Francesc Barber Arguimbau (Esp) Primaflor Mondraker Genuins 3:06
15 Tobias Lillelund (Den) Denmark 3:24
16 Lucas Grieco (Fra) Massi-Beaumes De Venise 3:49
17 Arne Janssens (Bel) BH - Wallonie MTB Team 3:59
18 Mathis Azzaro (Fra) BMC MTB Racing 4:18
19 Sam Fox (Aus) Australia 4:29
20 Alexandre Balmer (Sui) Switzerland 4:37
21 Clement Horny (Bel) BH - Wallonie MTB Team 4:43
22 Nelson Peña Franco (Col) Colombia 4:55
23 Alex Junior Malacarne (Bra) Trinity Racing Mtb 5:07
24 Adrien Boichis (Fra) Trinity Racing Mtb 5:18
25 Jan Sáska (Cze) Rouvy Specialized 5:27
26 Finn Treudler (Sui) JB Brunex Superior Factory Racing 5:29
27 Roman Holzer (Sui) Thömus Maxon 5:32
28 Jente Michels (Bel) Belgium 5:38
29 Andrin Walter (Sui) Switzerland 5:46
30 Matthew Wilson (NZl) Team Talley's - Kiwi MTB Collective 5:49
31 Tom Schellekens (Ned) Netherlands 5:50
32 Gil Ly Gonen (Isr) Teamisgav-Orbea 5:58
33 Cameron Mason (GBr) Trinity Racing Mtb 5:59
34 Corran Carrick-Anderson (GBr) Great Britain 6:00
35 Leon Reinhard Kaiser (Ger) Germany 6:00
36 Ben Schweizer (Ger) Stop&Go Marderabwehr Mtb Team 6:19
37 Jan Zatloukal (Cze) Czech Republic 6:22
38 Dario Lillo (Sui) Switzerland 6:22
39 Lennart-Jan Krayer (Ger) Germany 6:23
40 Oliver Sølvhøj (Den) Torpado Ursus 6:33
41 Lubin Monteil (Fra) France 6:58
42 Johan Van Zyl (RSA) Computer Mania Mtb Racing Team 7:00
43 Alberto Barroso Gomez (Esp) Spain 7:09
44 Maxime Lhomme (Sui) Switzerland 7:11
45 Luke Wiedmann (Sui) Thömus Maxon 7:26
46 Rory Mcguire (GBr) Great Britain 7:29
47 Fabian Eder (Ger) Germany 7:38
48 Julius Scherrer (Aut) Austria 7:41
49 Robin Kull (Sui) Switzerland 7:49
50 Filippo Agostinacchio (Ita) Trinx Factory Team 7:50
51 Oscar Lind (Swe) Serneke Allebike Mtb Team 7:53
52 Joseph Blackmore (GBr) Great Britain 8:03
53 Matteo Siffredi (Ita) Scott Racing Team 8:13
54 Martin Groslambert (Fra) France 8:36
55 Yotam Deshe (Isr) Torpado Factory Team 8:45
56 Tobias König (Ger) Germany 8:46
57 Noah Ramsay (Can) Canada 8:48
58 Alex Miller (Nam) Trek | Vaude 8:58
59 Loan Cheneval (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 9:10
60 Filip Konecn† (Cze) Czech Republic 9:16
61 Kilian Feurstein (Aut) Austria 9:17
62 Manuel Capra (Ita) Torpado Ursus 9:30
63 Mirco Näf (Sui) Switzerland 9:32
64 José Cabrera Gonzalez (Mex) Mexico 9:32
65 Luciano Rota (Ita) Gito Squadra Corse 9:42
66 Miron Lipp (Ger) Germany 9:52
67 Gian Andri Schmid (Sui) Switzerland 10:07
68 Yann Chaptal (Fra) France 10:16
69 Oleksandr Hudyma (Ukr) CST Postnl Bafang MTB Racing Team 10:23
70 David Sulc (Cze) Czech Republic 10:53
71 Daniel Churfürst (Aut) KTM Factory MTB Team 11:09
72 Michael Holland (Aut) Austria -1 Lap
73 Pierrick Burnet (Fra) AS Bike Racing -1 Lap
74 Ignacio Gallo Florido (Chi) Chile -1 Lap
75 Kai Von During (RSA) South Africa -1 Lap
76 Patrick Pescaru (Rou) Romania -1 Lap
77 Franz-Josef Lässer (Aut) Austria -1 Lap
78 Aniol Morell Coll (Esp) X-Sauce Factory Team -1 Lap
79 Remo Egli (Sui) Ka Boom - Krapf -1 Lap
80 Václav Veverka (Cze) Cyklostar Head Pirelli -1 Lap
81 Jeannot Rey (Sui) Switzerland -1 Lap
82 Jean-Luc Halter (Sui) Ka Boom - Krapf -2 Laps
83 Lasse Reuß (Ger) Germany -2 Laps
84 Marino Meyer (Sui) Bikebox Racingteam -2 Laps
85 Ian Schumacher (Ned) Netherlands -2 Laps
86 Sebastian Brenes Mata (CRc) Costa Rica -2 Laps
87 Jakub Vlasat† (Cze) Rouvy Specialized -2 Laps
88 Michael Pecis (Ita) Ktm Protek Elettrosystem -2 Laps
89 Junis Pfefferle (Ger) Germany -2 Laps
90 Jaume Bosch Pico (Esp) BH Templo Cafés UCC -2 Laps
DNF Didac Carvacho Sevilla (Esp) Irontech-Tecnic-Mendiz-Ambisist
DNF Caleb Bottcher (NZl) New Zealand
DNF Lukas Hatz (Aut) KTM Factory MTB Team
DNS Micah Schmidt (Ger) Germany



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.