Canadian Cyclist

 

June 12/22 21:41 pm - Junior Men Nations Cup LVM Saarland Trofeo: Stages 4, 5 and Final GC


Posted by Editoress on 06/12/22
 

Results from the final two stages of LVM Saarland Trofeo, UCI Nations Cup for Junior Men in Germany

Stage 4 (June 11th): Aßweiler to Bitche, 116 km
1 Mathieu Kockelmann (Lux) Luxembourg 2:59:49
2 Michal Zelazowski (Pol) Poland at 0:39
3 Thibaud Gruel (Fra) France 0:40
4 Luca Paletti (Ita) Italy 0:41
5 Jørgen Nordhagen (Nor) Norway
6 Viego Tijssen (Ned) Netherlands both s.t.
7 Alexy Faure-Prost (Fra) Bourgogne Franche-Comté 0:44
8 Abel Rosado Novillo (Esp) AG2R Citroën U19 Team 0:51
9 Jarno Widar (Bel) Belgium 1:09
10 Stepan Telecky (Cze) Czech Republic 1:24
11 Marek Kapela (Pol) Poland 1:50
12 Noa Isidore (Fra) France 2:01
13 Pietro Mattio (Ita) Italy
14 Benjamin Eckerstorfer (Aut) Austria
15 Jan Rinklef (Ger) Team Wipotec RLP
16 Thom Van Der Werff (Ned) Netherlands
17 Nick Bangert (Ger) Team Wipotec RLP
18 Aljaz Turk (Slo) Slovenia
19 Mil Morang (Lux) Luxembourg
20 Nicolas Milesi (Ita) Italy
21 Mattéo Viardot (Fra) AG2R Citroën U19 Team
22 Johannes Kulset (Nor) Norway
23 Mathéo Barusseau (Fra) AG2R Citroën U19 Team
24 Estevan Delaunay (Fra) AG2R Citroën U19 Team
25 Louis Leidert (Ger) Team Thüringen
26 Léandre Lozouet (Fra) France all s.t.
27 Samuel Novak (Svk) Slovakia 2:04
28 Matteo Gross (Ger) Germany
29 Tom Darmigny (Fra) Bourgogne Franche-Comté
30 Mikal Uglehus (Nor) Norway all s.t.
31 Noah Wulff (Den) Denmark 2:17
32 Jan Lukes (Cze) Czech Republic 2:21
33 Jakub Elbadri (Cze) Czech Republic s.t.
34 Tobias Müller (Ger) Germany 2:25
35 Patrick Frydkjær (Den) Denmark 3:20
36 Matthew Brennan (GBr) Great Britain 3:56
37 Juraj Vrbik (Svk) Slovakia 4:05
38 Titouan Fontaine (Fra) France 4:06
39 Ronan Auge (Fra) France 4:06
40 Anaël Finckbohner (Fra) Grand Est 4:14
41 Marcel Skok (Slo) Slovenia s.t.
42 Bohémond Barrillot (Fra) Bourgogne Franche-Comté 4:23
43 Sasha Renaud Tremblay (Can) Canada
44 Joël Tinner (Sui) Switzerland
45 Max Märkl (Ger) Germany
46 Jed Smithson (GBr) Great Britain
47 Max Bock (Ger) Team Wipotec RLP all s.t.
48 Campbell Parrish (Can) Canada 4:51
49 Sjors Lugthart (Ned) Netherlands 4:52
50 Tobias Skretting (Nor) Norway
51 Tobias Levring (Den) Denmark
52 Victor Vaneeckhoutte (Bel) Belgium
53 Christian Haas (Svk) Slovakia
54 Simon Gottstein (Svk) Slovakia
55 Milan Kadlec (Cze) Czech Republic
56 Jonas Müller (Sui) Switzerland
57 Ben Jochum (Ger) Germany
58 Ciro Perez (Urg) Uruguay
59 Toni Albrecht (Ger) Team Thüringen
60 Leon Arenz (Ger) Team Thüringen
61 Felix Hamel (Can) Canada
62 Jules Ecorchard (Fra) Grand Est
63 Mauro Brenner (Ger) Germany
64 Tim Harig (Ger) Team Wipotec RLP all s.t.
65 Baptiste Berger (Fra) Bourgogne Franche-Comté 5:10
66 Acke Dahlblom (Swe) Sweden 5:15
67 Renato Favero (Ita) Italy 5:32
68 Filip Gruszczynski (Pol) Poland
69 Lorenzo Nespoli (Ita) Italy both s.t.
70 Tim Rey (Sui) Switzerland 5:34
71 Johan Rydne (Swe) Sweden 5:39
72 Kenay De Moyer (Bel) Belgium 8:14
73 Leon Klopcic (Slo) Slovenia 8:46
74 Joshua Tarling (GBr) Great Britain 10:30
75 Pepijn Veenings (Ned) Netherlands s.t.
76 Hubert Grygowski (Pol) Poland 10:36
77 Fabian Weidert (Ger) Team Wipotec RLP 10:45
78 Grega Podlesnik (Slo) Slovenia s.t.
79 Ville Merlov (Swe) Sweden 11:05
80 Louka Ducruet (Fra) AG2R Citroën U19 Team 11:18
81 Simen Evertsen-Hegreberg (Nor) Norway
82 Pablo Bonilla (Urg) Uruguay both s.t.
83 Magne Herman Bossen (Den) Denmark 11:24
84 Simon Daouze (Fra) Grand Est
85 Fynn Ury (Lux) Luxembourg both s.t.
86 Artem Fofonov (Fra) AG2R Citroën U19 Team 11:55
87 Robert Kobr (Cze) Czech Republic s.t.
88 Jasper Schröder (Ger) Team Thüringen 12:21
89 Ben Wiggins (GBr) Great Britain 12:28
90 Harry Codd (GBr) Great Britain s.t.
91 Andrea Raccagni Noviero (Ita) Italy 12:32
92 Conrad Haugsted (Den) Denmark 13:50
93 Jesper Stiansen (Nor) Norway s.t.
94 Santiago Perez Helguera (Urg) Uruguay 14:05
95 Johan Borgström (Swe) Sweden 15:31
96 Lui Bengelsdorf (Ger) Team Thüringen 16:31
97 Noah Balgenorth (Ger) Team Wipotec RLP s.t.
98 Elmar Abma (Ned) Netherlands 16:33
99 Adam Seeman (Cze) Czech Republic s.t.
100 Enzo Briand (Fra) France 17:08
101 Zak Erzen (Slo) Slovenia 19:11
102 Gavin Hadfield (Can) Canada s.t.
103 Carson Mattern (Can) Canada 19:40
104 Quentin Curien (Fra) Grand Est 25:20
DNF Fabian Wünstel (Ger) Germany
DNF Mikolaj Szulik (Pol) Poland
DNF Tomas Sivok (Svk) Slovakia
DNF Felipe Reyes Arruti (Urg) Uruguay
DNF Dominik Ratajczak (Pol) Poland
DNF Jakob Purtscheller (Aut) Austria
DNF Mats Poot (Sui) Switzerland
DNF Calum Moir (GBr) Great Britain
DNF Kilian Kummerer (Aut) Austria
DNF Raphael Kokas (Aut) Austria
DNF Jerome Gauthier (Can) Canada
DNF Steffen De Schuyteneer (Bel) Belgium
 
Stage 5: Gersheim to Gersheim, 116 km
1 Hubert Grygowski (Pol) Poland 2:48:40
2 Michal Zelazowski (Pol) Poland at s.t.
3 Louis Leidert (Ger) Team Thüringen 0:04
4 Marek Kapela (Pol) Poland 0:51
5 Noa Isidore (Fra) France
6 Mathieu Kockelmann (Lux) Luxembourg
7 Thom Van Der Werff (Ned) Netherlands
8 Patrick Frydkjær (Den) Denmark
9 Robert Kobr (Cze) Czech Republic
10 Jørgen Nordhagen (Nor) Norway
11 Jan Rinklef (Ger) Team Wipotec RLP
12 Mattéo Viardot (Fra) AG2R Citroën U19 Team
13 Ronan Auge (Fra) France
14 Pietro Mattio (Ita) Italy
15 Luca Paletti (Ita) Italy
16 Abel Rosado Novillo (Esp) AG2R Citroën U19 Team
17 Christian Haas (Svk) Slovakia
18 Max Märkl (Ger) Germany
19 Milan Kadlec (Cze) Czech Republic
20 Jarno Widar (Bel) Belgium
21 Nicolas Milesi (Ita) Italy
22 Aljaz Turk (Slo) Slovenia
23 Jakub Elbadri (Cze) Czech Republic
24 Fabian Weidert (Ger) Team Wipotec RLP
25 Artem Fofonov (Fra) AG2R Citroën U19 Team
26 Baptiste Berger (Fra) Bourgogne Franche-Comté
27 Nick Bangert (Ger) Team Wipotec RLP
28 Johannes Kulset (Nor) Norway
29 Mil Morang (Lux) Luxembourg
30 Tobias Müller (Ger) Germany
31 Acke Dahlblom (Swe) Sweden
32 Sasha Renaud Tremblay (Can) Canada
33 Mathéo Barusseau (Fra) AG2R Citroën U19 Team
34 Samuel Novak (Svk) Slovakia
35 Viego Tijssen (Ned) Netherlands
36 Thibaud Gruel (Fra) France
37 Benjamin Eckerstorfer (Aut) Austria
38 Simen Evertsen-Hegreberg (Nor) Norway
39 Léandre Lozouet (Fra) France
40 Alexy Faure-Prost (Fra) Bourgogne Franche-Comté
41 Pablo Bonilla (Urg) Uruguay
42 Stepan Telecky (Cze) Czech Republic
43 Tom Darmigny (Fra) Bourgogne Franche-Comté
44 Matteo Gross (Ger) Germany
45 Estevan Delaunay (Fra) AG2R Citroën U19 Team
46 Joël Tinner (Sui) Switzerland
47 Mauro Brenner (Ger) Germany
48 Noah Wulff (Den) Denmark
49 Max Bock (Ger) Team Wipotec RLP all s.t.
50 Felix Hamel (Can) Canada 1:01
51 Lorenzo Nespoli (Ita) Italy 1:06
52 Juraj Vrbik (Svk) Slovakia 0:51
53 Ben Jochum (Ger) Germany 0:51
54 Sjors Lugthart (Ned) Netherlands 3:10
55 Tim Harig (Ger) Team Wipotec RLP 3:11
56 Ville Merlov (Swe) Sweden 3:36
57 Campbell Parrish (Can) Canada
58 Toni Albrecht (Ger) Team Thüringen
59 Kenay De Moyer (Bel) Belgium
60 Louka Ducruet (Fra) AG2R Citroën U19 Team
61 Anaël Finckbohner (Fra) Grand Est
62 Tobias Levring (Den) Denmark
63 Jonas Müller (Sui) Switzerland
64 Jan Lukes (Cze) Czech Republic
65 Leon Klopcic (Slo) Slovenia
66 Simon Gottstein (Svk) Slovakia
67 Bohémond Barrillot (Fra) Bourgogne Franche-Comté
68 Elmar Abma (Ned) Netherlands
69 Tim Rey (Sui) Switzerland all s.t.
70 Mikal Uglehus (Nor) Norway 3:55
71 Marcel Skok (Slo) Slovenia 3:57
72 Filip Gruszczynski (Pol) Poland 3:59
73 Andrea Raccagni Noviero (Ita) Italy 4:01
74 Johan Rydne (Swe) Sweden 4:01
75 Jed Smithson (GBr) Great Britain 0:51
76 Matthew Brennan (GBr) Great Britain 0:51
77 Noah Balgenorth (Ger) Team Wipotec RLP 8:20
78 Titouan Fontaine (Fra) France 9:50
79 Magne Herman Bossen (Den) Denmark 13:10
80 Simon Daouze (Fra) Grand Est
81 Carson Mattern (Can) Canada both s.t.
82 Grega Podlesnik (Slo) Slovenia 13:13
83 Renato Favero (Ita) Italy
84 Ciro Perez (Urg) Uruguay both s.t.
85 Enzo Briand (Fra) France 13:20
86 Joshua Tarling (GBr) Great Britain s.t.
87 Conrad Haugsted (Den) Denmark 19:29
88 Tobias Skretting (Nor) Norway 19:58
89 Lui Bengelsdorf (Ger) Team Thüringen 21:40
90 Quentin Curien (Fra) Grand Est s.t.
91 Jasper Schröder (Ger) Team Thüringen 21:42
92 Leon Arenz (Ger) Team Thüringen 21:45
DNF Ben Wiggins (GBr) Great Britain
DNF Pepijn Veenings (Ned) Netherlands
DNF Victor Vaneeckhoutte (Bel) Belgium
DNF Fynn Ury (Lux) Luxembourg
DNF Jesper Stiansen (Nor) Norway
DNF Adam Seeman (Cze) Czech Republic
DNF Santiago Perez Helguera (Urg) Uruguay
DNF Zak Erzen (Slo) Slovenia
DNF Jules Ecorchard (Fra) Grand Est
DNF Harry Codd (GBr) Great Britain
DNF Johan Borgström (Swe) Sweden
DNS Gavin Hadfield (Can) Canada
 
Final GC
1 Mathieu Kockelmann (Lux) Luxembourg 10:39:48
2 Thibaud Gruel (Fra) France at 0:32
3 Jørgen Nordhagen (Nor) Norway 0:52
4 Michal Zelazowski (Pol) Poland 1:11
5 Luca Paletti (Ita) Italy 1:55
6 Abel Rosado Novillo (Esp) AG2R Citroën U19 Team 2:00
7 Jarno Widar (Bel) Belgium 2:00
8 Stepan Telecky (Cze) Czech Republic 2:10
9 Alexy Faure-Prost (Fra) Bourgogne Franche-Comté 2:14
10 Louis Leidert (Ger) Team Thüringen 2:21
11 Viego Tijssen (Ned) Netherlands 2:22
12 Johannes Kulset (Nor) Norway 2:33
13 Matteo Gross (Ger) Germany 2:40
14 Benjamin Eckerstorfer (Aut) Austria 2:45
15 Estevan Delaunay (Fra) AG2R Citroën U19 Team 2:54
16 Nick Bangert (Ger) Team Wipotec RLP 2:55
17 Nicolas Milesi (Ita) Italy 3:03
18 Noa Isidore (Fra) France 3:04
19 Thom Van Der Werff (Ned) Netherlands 3:09
20 Mil Morang (Lux) Luxembourg 3:13
21 Pietro Mattio (Ita) Italy 3:16
22 Samuel Novak (Svk) Slovakia 3:28
23 Léandre Lozouet (Fra) France 3:29
24 Mathéo Barusseau (Fra) AG2R Citroën U19 Team 3:39
25 Tobias Müller (Ger) Germany 3:43
26 Tom Darmigny (Fra) Bourgogne Franche-Comté 3:44
27 Marek Kapela (Pol) Poland 4:00
28 Aljaz Turk (Slo) Slovenia 4:08
29 Noah Wulff (Den) Denmark 4:13
30 Jan Rinklef (Ger) Team Wipotec RLP 4:24
31 Matthew Brennan (GBr) Great Britain 4:28
32 Mattéo Viardot (Fra) AG2R Citroën U19 Team 4:39
33 Jakub Elbadri (Cze) Czech Republic 4:41
34 Patrick Frydkjær (Den) Denmark 5:18
35 Jed Smithson (GBr) Great Britain 5:47
36 Max Märkl (Ger) Germany 5:49
37 Ben Jochum (Ger) Germany 6:09
38 Milan Kadlec (Cze) Czech Republic 6:12
39 Ronan Auge (Fra) France 6:21
40 Felix Hamel (Can) Canada 6:22
41 Sasha Renaud Tremblay (Can) Canada 6:32
42 Mauro Brenner (Ger) Germany 6:32
43 Max Bock (Ger) Team Wipotec RLP 6:32
44 Mikal Uglehus (Nor) Norway 6:36
45 Lorenzo Nespoli (Ita) Italy 6:52
46 Jan Lukes (Cze) Czech Republic 7:33
47 Joël Tinner (Sui) Switzerland 7:38
48 Baptiste Berger (Fra) Bourgogne Franche-Comté 7:53
49 Christian Haas (Svk) Slovakia 7:58
50 Sjors Lugthart (Ned) Netherlands 7:59
51 Toni Albrecht (Ger) Team Thüringen 9:17
52 Tim Rey (Sui) Switzerland 9:17
53 Anaël Finckbohner (Fra) Grand Est 9:30
54 Acke Dahlblom (Swe) Sweden 9:35
55 Bohémond Barrillot (Fra) Bourgogne Franche-Comté 9:42
56 Marcel Skok (Slo) Slovenia 9:44
57 Filip Gruszczynski (Pol) Poland 9:52
58 Tobias Levring (Den) Denmark 9:54
59 Campbell Parrish (Can) Canada 10:00
60 Jonas Müller (Sui) Switzerland 10:05
61 Simon Gottstein (Svk) Slovakia 10:17
62 Hubert Grygowski (Pol) Poland 10:39
63 Tim Harig (Ger) Team Wipotec RLP 12:26
64 Juraj Vrbik (Svk) Slovakia 12:51
65 Simen Evertsen-Hegreberg (Nor) Norway 13:40
66 Artem Fofonov (Fra) AG2R Citroën U19 Team 13:50
67 Fabian Weidert (Ger) Team Wipotec RLP 13:53
68 Pablo Bonilla (Urg) Uruguay 14:02
69 Titouan Fontaine (Fra) France 14:09
70 Leon Klopcic (Slo) Slovenia 14:50
71 Kenay De Moyer (Bel) Belgium 14:59
72 Robert Kobr (Cze) Czech Republic 15:05
73 Louka Ducruet (Fra) AG2R Citroën U19 Team 16:23
74 Andrea Raccagni Noviero (Ita) Italy 16:52
75 Renato Favero (Ita) Italy 19:28
76 Elmar Abma (Ned) Netherlands 20:53
77 Ciro Perez (Urg) Uruguay 22:31
78 Joshua Tarling (GBr) Great Britain 22:50
79 Johan Rydne (Swe) Sweden 24:15
80 Grega Podlesnik (Slo) Slovenia 24:52
81 Tobias Skretting (Nor) Norway 27:18
82 Simon Daouze (Fra) Grand Est 28:22
83 Magne Herman Bossen (Den) Denmark 28:58
84 Leon Arenz (Ger) Team Thüringen 30:22
85 Noah Balgenorth (Ger) Team Wipotec RLP 31:06
86 Enzo Briand (Fra) France 31:48
87 Ville Merlov (Swe) Sweden 32:40
88 Conrad Haugsted (Den) Denmark 33:39
89 Carson Mattern (Can) Canada 38:49
90 Jasper Schröder (Ger) Team Thüringen 40:19
91 Lui Bengelsdorf (Ger) Team Thüringen 44:39
92 Quentin Curien (Fra) Grand Est 52:10



Junior Men Nations Cup LVM Saarland Trofeo: Stage 1 results

Junior Men Nations Cup LVM Saarland Trofeo: Stage 2 results

Junior Men Nations Cup LVM Saarland Trofeo: Stage 3 results

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.