Canadian Cyclist

 

June 18/22 17:18 pm - Woods Wins Stage 3 of La Route d'Occitanie


Posted by Editoress on 06/18/22
 

Mike Woods wins Stage 3 of La Route d'Occitanie in France and takes leaders and climbers jerseys

Stage 3: Sigean to Les Angles, 188.7 km
1 Michael Woods (Can) Israel - Premier Tech 5:23:35
2 Carlos Rodriguez Cano (Esp) Ineos Grenadiers at 1:11
3 Jesus Herrada (Esp) Cofidis 1:12
4 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team s.t.
5 Mattias Jensen (Den) Trek - Segafredo 1:34
6 Odd Christian Eiking (Nor) EF Education - Easypost 1:35
7 Jonas Wilsly (Den) Uno-X Pro Cycling Team
8 Nairo Quintana (Col) Team Arkea - Samsic
9 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Totalenergies all s.t.
10 Michel Ries (Lux) Team Arkea - Samsic 2:26
11 Nicolas Edet (Fra) Team Arkea - Samsic s.t.
12 Andrey Zeits (Kaz) Astana Qazaqstan Team 4:35
13 Pavel Sivakov (Fra) Ineos Grenadiers 5:51
14 Roger Adria Oliveras (Esp) Equipo Kern Pharma 5:56
15 Mikel Nieve Iturralde (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 6:44
16 Asbjørn Hellemose (Den) Trek - Segafredo 7:58
17 Valentin Paret Peintre (Fra) AG2R Citroen Team 9:02
18 Carl Fredrik Hagen (Nor) Israel - Premier Tech 9:43
19 Ander Okamika Bengoetxea (Esp) Burgos-BH 10:24
20 Laurens De Plus (Bel) Ineos Grenadiers 10:26
21 Jordan Jegat (Fra) Team U Nantes Atlantique 10:30
22 Louis Richard (Fra) Team U Nantes Atlantique 10:38
23 Yael Joalland (Fra) Team U Nantes Atlantique 11:21
24 Ruben Fernandez (Esp) Cofidis 11:54
25 Jefferson Cepeda (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA s.t.
26 Filippo Baroncini (Ita) Trek - Segafredo 12:20
27 Alan Jousseaume (Fra) Totalenergies 12:56
28 Jesse Ewart (Irl) Bike Aid
29 Daniel Navarro Garcia (Esp) Burgos-BH
30 Dawit Yemane (Eri) Bike Aid all s.t.
31 Jacob Madsen (Den) Uno-X Pro Cycling Team 13:31
32 Abner González Rivera (Pur) Movistar Team 14:02
33 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama - FDJ 14:13
34 Winner Andrew Anacona (Col) Team Arkea - Samsic 17:09
35 Adria Moreno Sala (Esp) Burgos-BH
36 Nans Peters (Fra) AG2R Citroen Team
37 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Astana Qazaqstan Team
38 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Burgos-BH all s.t.
39 Stefan De Bod (RSA) Astana Qazaqstan Team 17:31
40 Igor Arrieta Lizarraga (Esp) Equipo Kern Pharma 17:40
41 Fredrik Dversnes (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 17:53
42 Jokin Murguialday (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 18:37
43 Stéphane Rossetto (Fra) St Michel - Auber 93 19:07
44 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels - KTM 19:10
45 Victor De La Parte (Esp) Totalenergies 20:03
46 Yuriy Natarov (Kaz) Astana Qazaqstan Team 20:22
47 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Movistar Team 20:36
48 Salvatore Puccio (Ita) Ineos Grenadiers 20:50
49 Andréa Mifsud (Fra) Nice Metropole Cote D'azur 21:40
50 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroen Team 22:49
51 Diego Andres Camargo Pineda (Col) EF Education - Easypost s.t.
52 Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis 23:02
53 Jordi Lopez Caravaca (Esp) Equipo Kern Pharma 24:51
54 Dayer Quintana (Col) Team Arkea - Samsic
55 Nicolas Debeaumarche (Fra) St Michel - Auber 93
56 Antoine Berlin (Mon) Nice Metropole Cote D'azur
57 Julian Lino (Fra) Bike Aid
58 Alexandre Delettre (Fra) Cofidis
59 Leo Danes (Fra) Team U Nantes Atlantique
60 Tristan Delacroix (Fra) Nice Metropole Cote D'azur
61 Nurbergen Nurlykhassym (Kaz) Astana Qazaqstan Team
62 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid
63 Laurent Pichon (Fra) Team Arkea - Samsic
64 Geoffrey Soupe (Fra) Totalenergies
65 Lars Van Den Berg (Ned) Groupama - FDJ
66 Ben Swift (GBr) Ineos Grenadiers all s.t.
67 Axel Mariault (Fra) Team U Nantes Atlantique 24:54
68 Ådne Holter (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 26:20
69 Kévin Besson (Fra) Nice Metropole Cote D'azur 27:15
70 Julien Simon (Fra) Totalenergies 28:13
71 Cole Kessler (USA) Israel - Premier Tech
72 Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels - KTM
73 Iñigo Elosegui Momeñe (Esp) Movistar Team
74 David Gonzalez Lopez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
75 Attila Valter (Hun) Groupama - FDJ
76 Calum Johnston (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
77 Alessandro Verre (Ita) Team Arkea - Samsic
78 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team
79 Kim Alexander Heiduk (Ger) Ineos Grenadiers
80 Jose Felix Parra Cuerda (Esp) Equipo Kern Pharma
81 Jérémy Leveau (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole
82 Guy Sagiv (Isr) Israel - Premier Tech
83 Michael Valgren Hundahl (Den) EF Education - Easypost
84 Georg Steinhauser (Ger) EF Education - Easypost all s.t.
85 Felix Gall (Aut) AG2R Citroen Team 28:57
86 Juri Hollmann (Ger) Movistar Team
87 Max Kanter (Ger) Movistar Team
88 Oscar Cabedo Carda (Esp) Burgos-BH
89 Simon Carr (GBr) EF Education - Easypost all s.t.
90 André Carvalho (Por) Cofidis 31:55
91 Romain Cardis (Fra) St Michel - Auber 93
92 Syver Wærsted (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
93 Emmanuel Morin (Fra) Team U Nantes Atlantique all s.t.
94 Ben Healy (Irl) EF Education - Easypost 32:01
95 Andrea Vendrame (Ita) AG2R Citroen Team 32:34
96 Niccolò Bonifazio (Ita) Totalenergies s.t.
97 Louis Barre (Fra) Team U Nantes Atlantique 33:13
98 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama - FDJ 33:19
99 Damien Touze (Fra) AG2R Citroen Team 33:28
100 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Trek - Segafredo 34:41
101 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels - KTM 38:09
102 Thomas Boudat (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole 38:11
103 Danny Van Der Tuuk (Ned) Equipo Kern Pharma
104 Pelayo Sanchez Mayo (Esp) Burgos-BH
105 Bram Welten (Ned) Groupama - FDJ
106 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama - FDJ
107 Arnaud Demare (Fra) Groupama - FDJ
108 Tom Mainguenaud (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole
109 Oscar Pelegri Ferrandis (Esp) Burgos-BH
110 Jean Goubert (Fra) Nice Metropole Cote D'azur
111 Jonathan Couanon (Fra) Nice Metropole Cote D'azur
112 Maxime Urruty (Fra) Nice Metropole Cote D'azur
113 Javier Romo Oliver (Esp) Astana Qazaqstan Team
114 Anthony Maldonado (Fra) St Michel - Auber 93
115 Evaldas Siskevi?Ius (Ltu) GO Sport - Roubaix Lille Metropole
116 Niki Terpstra (Ned) Totalenergies
117 Ibon Ruiz Sedano (Esp) Equipo Kern Pharma
118 Yesid Pira Parada (Col) Caja Rural-Seguros RGA
119 Julen Amezqueta Moreno (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
120 Kristian Kulset (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
121 Sindre Kulset (Nor) Uno-X Pro Cycling Team all s.t.
122 Thomas Denis (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole 39:21
123 Taj Jones (Aus) Israel - Premier Tech 41:02
124 Alan Boileau (Fra) B&B Hotels - KTM 41:20
125 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel - Auber 93 s.t.
126 Joris Delbove (Fra) St Michel - Auber 93 44:56
127 Matteo Moschetti (Ita) Trek - Segafredo 45:35
128 Léo Bouvier (Fra) Bike Aid 45:54
129 Wesley Mol (Ned) Bike Aid
130 Elia Viviani (Ita) Ineos Grenadiers 45:59
131 Davide Cimolai (Ita) Cofidis
132 Szymon Sajnok (Pol) Cofidis
DNF Paul Lapeira (Fra) AG2R Citroen Team
DNF Diego Lopez Fuentes (Esp) Equipo Kern Pharma
DNF Pierre Barbier (Fra) B&B Hotels - KTM
DNF Thibault Ferasse (Fra) B&B Hotels - KTM
DNF Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels - KTM
DNF Jasper Levi Pahlke (Ger) Bike Aid
DNF Jason Tesson (Fra) St Michel - Auber 93
DNF Clément Carisey (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole
DNF Rudy Barbier (Fra) Israel - Premier Tech
 
GC
1 Michael Woods (Can) Israel - Premier Tech 10:19:59
2 Carlos Rodriguez Cano (Esp) Ineos Grenadiers at 1:16
3 Jesus Herrada (Esp) Cofidis 1:21
4 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 1:24
5 Mattias Jensen (Den) Trek - Segafredo 1:47
6 Nairo Quintana (Col) Team Arkea - Samsic 1:48
7 Odd Christian Eiking (Nor) EF Education - Easypost
8 Jonas Wilsly (Den) Uno-X Pro Cycling Team
9 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Totalenergies all s.t.
10 Nicolas Edet (Fra) Team Arkea - Samsic 2:39
11 Andrey Zeits (Kaz) Astana Qazaqstan Team 4:48
12 Roger Adria Oliveras (Esp) Equipo Kern Pharma 5:59
13 Pavel Sivakov (Fra) Ineos Grenadiers 6:04
14 Michel Ries (Lux) Team Arkea - Samsic 6:43
15 Mikel Nieve Iturralde (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 6:57
16 Asbjørn Hellemose (Den) Trek - Segafredo 8:11
17 Valentin Paret Peintre (Fra) AG2R Citroen Team 9:15
18 Carl Fredrik Hagen (Nor) Israel - Premier Tech 9:56
19 Ander Okamika Bengoetxea (Esp) Burgos-BH 10:37
20 Jordan Jegat (Fra) Team U Nantes Atlantique 10:43
21 Louis Richard (Fra) Team U Nantes Atlantique 10:51
22 Yael Joalland (Fra) Team U Nantes Atlantique 11:34
23 Ruben Fernandez (Esp) Cofidis 12:07
24 Jefferson Cepeda (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA
25 Filippo Baroncini (Ita) Trek - Segafredo 12:33
26 Jesse Ewart (Irl) Bike Aid 13:09
27 Daniel Navarro Garcia (Esp) Burgos-BH
28 Laurens De Plus (Bel) Ineos Grenadiers 13:38
29 Jacob Madsen (Den) Uno-X Pro Cycling Team 13:44
30 Alan Jousseaume (Fra) Totalenergies 13:46
31 Dawit Yemane (Eri) Bike Aid 14:01
32 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama - FDJ 14:45
33 Abner González Rivera (Pur) Movistar Team 15:38
34 Nans Peters (Fra) AG2R Citroen Team 17:22
35 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Astana Qazaqstan Team
36 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Burgos-BH both s.t.
37 Adria Moreno Sala (Esp) Burgos-BH 17:41
38 Stefan De Bod (RSA) Astana Qazaqstan Team 17:44
39 Igor Arrieta Lizarraga (Esp) Equipo Kern Pharma 17:53
40 Fredrik Dversnes (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 18:37
41 Jokin Murguialday (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 18:50
42 Stéphane Rossetto (Fra) St Michel - Auber 93 19:20
43 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels - KTM 19:23
44 Victor De La Parte (Esp) Totalenergies 20:16
45 Winner Andrew Anacona (Col) Team Arkea - Samsic 20:21
46 Yuriy Natarov (Kaz) Astana Qazaqstan Team 20:35
47 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Movistar Team 20:49
48 Salvatore Puccio (Ita) Ineos Grenadiers 21:44
49 Andréa Mifsud (Fra) Nice Metropole Cote D'azur 21:53
50 Diego Andres Camargo Pineda (Col) EF Education - Easypost 23:02
51 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroen Team s.t.
52 Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis 24:30
53 Ben Swift (GBr) Ineos Grenadiers 25:04
54 Antoine Berlin (Mon) Nice Metropole Cote D'azur s.t.
55 Axel Mariault (Fra) Team U Nantes Atlantique 25:07
56 Alexandre Delettre (Fra) Cofidis 25:23
57 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid 25:28
58 Julian Lino (Fra) Bike Aid 25:33
59 Nicolas Debeaumarche (Fra) St Michel - Auber 93 25:47
60 Geoffrey Soupe (Fra) Totalenergies 26:07
61 Jordi Lopez Caravaca (Esp) Equipo Kern Pharma 26:15
62 Laurent Pichon (Fra) Team Arkea - Samsic 27:31
63 Kévin Besson (Fra) Nice Metropole Cote D'azur 27:52
64 Tristan Delacroix (Fra) Nice Metropole Cote D'azur 28:03
65 Nurbergen Nurlykhassym (Kaz) Astana Qazaqstan Team s.t.
66 Michael Valgren Hundahl (Den) EF Education - Easypost 28:20
67 Julien Simon (Fra) Totalenergies 28:22
68 Attila Valter (Hun) Groupama - FDJ 28:26
69 Calum Johnston (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
70 Alessandro Verre (Ita) Team Arkea - Samsic both s.t.
71 David Gonzalez Lopez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 28:55
72 Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels - KTM 28:58
73 Dayer Quintana (Col) Team Arkea - Samsic 29:08
74 Max Kanter (Ger) Movistar Team 29:10
75 Felix Gall (Aut) AG2R Citroen Team
76 Jose Felix Parra Cuerda (Esp) Equipo Kern Pharma 29:37
77 Simon Carr (GBr) EF Education - Easypost 29:49
78 Lars Van Den Berg (Ned) Groupama - FDJ 30:08
79 Juri Hollmann (Ger) Movistar Team 30:25
80 Georg Steinhauser (Ger) EF Education - Easypost 30:38
81 Iñigo Elosegui Momeñe (Esp) Movistar Team 31:25
82 Jérémy Leveau (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole
83 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team both s.t.
84 Cole Kessler (USA) Israel - Premier Tech 31:51
85 Romain Cardis (Fra) St Michel - Auber 93 32:08
86 Andrea Vendrame (Ita) AG2R Citroen Team 32:47
87 Kim Alexander Heiduk (Ger) Ineos Grenadiers 33:28
88 Damien Touze (Fra) AG2R Citroen Team 33:41
89 Guy Sagiv (Isr) Israel - Premier Tech 33:55
90 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama - FDJ 34:27
91 Ben Healy (Irl) EF Education - Easypost 35:13
92 Niccolò Bonifazio (Ita) Totalenergies 35:45
93 Emmanuel Morin (Fra) Team U Nantes Atlantique 36:12
94 André Carvalho (Por) Cofidis s.t.
95 Leo Danes (Fra) Team U Nantes Atlantique 36:45
96 Syver Wærsted (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 37:15
97 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Trek - Segafredo 37:53
98 Arnaud Demare (Fra) Groupama - FDJ 38:14
99 Oscar Pelegri Ferrandis (Esp) Burgos-BH 38:24
100 Thomas Boudat (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole
101 Pelayo Sanchez Mayo (Esp) Burgos-BH
102 Anthony Maldonado (Fra) St Michel - Auber 93
103 Ibon Ruiz Sedano (Esp) Equipo Kern Pharma
104 Sindre Kulset (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
105 Yesid Pira Parada (Col) Caja Rural-Seguros RGA
106 Julen Amezqueta Moreno (Esp) Caja Rural-Seguros RGA all s.t.
107 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels - KTM 38:41
108 Tom Mainguenaud (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole 38:43
109 Javier Romo Oliver (Esp) Astana Qazaqstan Team 38:50
110 Maxime Urruty (Fra) Nice Metropole Cote D'azur 40:19
111 Ådne Holter (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 40:28
112 Bram Welten (Ned) Groupama - FDJ 40:47
113 Oscar Cabedo Carda (Esp) Burgos-BH 40:57
114 Evaldas Siskevi?Ius (Ltu) GO Sport - Roubaix Lille Metropole 40:58
115 Jean Goubert (Fra) Nice Metropole Cote D'azur 41:21
116 Jonathan Couanon (Fra) Nice Metropole Cote D'azur 41:33
117 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel - Auber 93 42:15
118 Danny Van Der Tuuk (Ned) Equipo Kern Pharma 42:28
119 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama - FDJ s.t.
120 Niki Terpstra (Ned) Totalenergies 43:31
121 Louis Barre (Fra) Team U Nantes Atlantique 43:38
122 Joris Delbove (Fra) St Michel - Auber 93 45:09
123 Léo Bouvier (Fra) Bike Aid 48:34
124 Matteo Moschetti (Ita) Trek - Segafredo 49:15
125 Thomas Denis (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole 49:35
126 Alan Boileau (Fra) B&B Hotels - KTM 49:42
127 Taj Jones (Aus) Israel - Premier Tech 49:45
128 Elia Viviani (Ita) Ineos Grenadiers 50:12
129 Davide Cimolai (Ita) Cofidis 50:16
130 Szymon Sajnok (Pol) Cofidis 51:12
131 Kristian Kulset (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 51:16
132 Wesley Mol (Ned) Bike Aid 58:55



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.