Canadian Cyclist

 

June 19/22 11:35 am - Woods Ready for TDF after Route d’Occitanie Overall Win


Posted by Editoress on 06/19/22
 

Mike Woods successfully defended the lead obtained after his win on stage 3 of Route d’Occitanie to take his first career stage race victory.

Michael Woods: “This is the first stage race I have won in my career. I’m really happy with the result and really pleased with the teamwork. I always felt protected. We had Cole [Kessler] riding at the front at the start of the race and then Guy [Sagiv] and Taj [Jones] did an amazing job putting me in position in the crosswind. Carl [Fredrik Hagen] did great to be in that small group at the end and just help me and be with me for the rest of the race. I’m really happy and I’m really excited for the Tour de France now!”

Stage 4: Les Angles to Auterive, 191.7 km
1 Niccolò Bonifazio (Ita) Totalenergies 4:13:49
2 Matteo Moschetti (Ita) Trek - Segafredo
3 Max Kanter (Ger) Movistar Team
4 Elia Viviani (Ita) Ineos Grenadiers
5 Thomas Boudat (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole
6 Mattias Jensen (Den) Trek - Segafredo
7 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team
8 Jonas Wilsly (Den) Uno-X Pro Cycling Team
9 Jesus Herrada (Esp) Cofidis
10 Kim Alexander Heiduk (Ger) Ineos Grenadiers
11 Nairo Quintana (Col) Team Arkea - Samsic
12 Carlos Rodriguez Cano (Esp) Ineos Grenadiers
13 Andrey Zeits (Kaz) Astana Qazaqstan Team
14 Carl Fredrik Hagen (Nor) Israel - Premier Tech
15 Michael Woods (Can) Israel - Premier Tech
16 Geoffrey Soupe (Fra) Totalenergies
17 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team
18 Laurent Pichon (Fra) Team Arkea - Samsic
19 Nurbergen Nurlykhassym (Kaz) Astana Qazaqstan Team
20 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Totalenergies all s.t.
21 Laurens De Plus (Bel) Ineos Grenadiers 0:23
22 Javier Romo Oliver (Esp) Astana Qazaqstan Team 0:29
23 Ben Swift (GBr) Ineos Grenadiers s.t.
24 Niki Terpstra (Ned) Totalenergies 0:44
25 Jacob Madsen (Den) Uno-X Pro Cycling Team 0:56
26 Romain Cardis (Fra) St Michel - Auber 93 s.t.
27 Filippo Baroncini (Ita) Trek - Segafredo 0:59
28 Arnaud Demare (Fra) Groupama - FDJ s.t.
29 Ander Okamika Bengoetxea (Esp) Burgos-BH 1:02
30 Nicolas Edet (Fra) Team Arkea - Samsic
31 Michel Ries (Lux) Team Arkea - Samsic
32 Salvatore Puccio (Ita) Ineos Grenadiers
33 Iñigo Elosegui Momeñe (Esp) Movistar Team all s.t.
34 Bram Welten (Ned) Groupama - FDJ 1:34
35 Kévin Besson (Fra) Nice Metropole Cote D'azur 3:35
36 Odd Christian Eiking (Nor) EF Education - Easypost
37 Louis Richard (Fra) Team U Nantes Atlantique
38 Victor De La Parte (Esp) Totalenergies all s.t.
39 Leo Danes (Fra) Team U Nantes Atlantique 3:51
40 Stefan De Bod (RSA) Astana Qazaqstan Team
41 Yuriy Natarov (Kaz) Astana Qazaqstan Team
42 Ruben Fernandez (Esp) Cofidis
43 Nicolas Debeaumarche (Fra) St Michel - Auber 93
44 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama - FDJ
45 Andrea Vendrame (Ita) AG2R Citroen Team
46 Adria Moreno Sala (Esp) Burgos-BH
47 Jordan Jegat (Fra) Team U Nantes Atlantique
48 Juri Hollmann (Ger) Movistar Team
49 Jesse Ewart (Irl) Bike Aid
50 Julien Simon (Fra) Totalenergies
51 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Astana Qazaqstan Team
52 Alexandre Delettre (Fra) Cofidis
53 Jérémy Leveau (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole
54 Roger Adria Oliveras (Esp) Equipo Kern Pharma
55 Alan Jousseaume (Fra) Totalenergies
56 Julian Lino (Fra) Bike Aid
57 Igor Arrieta Lizarraga (Esp) Equipo Kern Pharma
58 Winner Andrew Anacona (Col) Team Arkea - Samsic
59 Jefferson Cepeda (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA all s.t.
60 Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis 3:58
61 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama - FDJ 6:45
62 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroen Team 7:01
63 Anthony Maldonado (Fra) St Michel - Auber 93
64 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels - KTM
65 Oscar Pelegri Ferrandis (Esp) Burgos-BH
66 Dawit Yemane (Eri) Bike Aid
67 Fredrik Dversnes (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
68 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels - KTM
69 Dayer Quintana (Col) Team Arkea - Samsic
70 Andréa Mifsud (Fra) Nice Metropole Cote D'azur
71 Asbjørn Hellemose (Den) Trek - Segafredo
72 Alessandro Verre (Ita) Team Arkea - Samsic
73 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Burgos-BH
74 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Trek - Segafredo
75 Daniel Navarro Garcia (Esp) Burgos-BH
76 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Movistar Team all s.t.
77 Kristian Kulset (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 12:37
78 Alan Boileau (Fra) B&B Hotels - KTM 12:51
79 Szymon Sajnok (Pol) Cofidis
80 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama - FDJ
81 Guy Sagiv (Isr) Israel - Premier Tech
82 Tom Mainguenaud (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole
83 Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels - KTM
84 Ibon Ruiz Sedano (Esp) Equipo Kern Pharma
85 Jonathan Couanon (Fra) Nice Metropole Cote D'azur
86 Danny Van Der Tuuk (Ned) Equipo Kern Pharma
87 Ben Healy (Irl) EF Education - Easypost
88 Ådne Holter (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
89 Louis Barre (Fra) Team U Nantes Atlantique
90 Davide Cimolai (Ita) Cofidis
91 Diego Andres Camargo Pineda (Col) EF Education - Easypost
92 Jean Goubert (Fra) Nice Metropole Cote D'azur
93 David Gonzalez Lopez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
94 Sindre Kulset (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
95 Jose Felix Parra Cuerda (Esp) Equipo Kern Pharma
96 Abner González Rivera (Pur) Movistar Team
97 Syver Wærsted (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
98 André Carvalho (Por) Cofidis
99 Jordi Lopez Caravaca (Esp) Equipo Kern Pharma all s.t.
100 Maxime Urruty (Fra) Nice Metropole Cote D'azur 12:58
101 Léo Bouvier (Fra) Bike Aid 16:35
102 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid
103 Antoine Berlin (Mon) Nice Metropole Cote D'azur
104 Cole Kessler (USA) Israel - Premier Tech
105 Yesid Pira Parada (Col) Caja Rural-Seguros RGA
106 Oscar Cabedo Carda (Esp) Burgos-BH
107 Simon Carr (GBr) EF Education - Easypost
108 Yael Joalland (Fra) Team U Nantes Atlantique all s.t.
109 Taj Jones (Aus) Israel - Premier Tech 16:40
110 Georg Steinhauser (Ger) EF Education - Easypost s.t.
111 Wesley Mol (Ned) Bike Aid 16:41
112 Lars Van Den Berg (Ned) Groupama - FDJ 16:43
DNF Evaldas Siskevi?Ius (Ltu) GO Sport - Roubaix Lille Metropole
DNF Thomas Denis (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole
DNF Attila Valter (Hun) Groupama - FDJ
DNF Emmanuel Morin (Fra) Team U Nantes Atlantique
DNF Axel Mariault (Fra) Team U Nantes Atlantique
DNF Pelayo Sanchez Mayo (Esp) Burgos-BH
DNF Valentin Paret Peintre (Fra) AG2R Citroen Team
DNF Damien Touze (Fra) AG2R Citroen Team
DNF Nans Peters (Fra) AG2R Citroen Team
DNF Felix Gall (Aut) AG2R Citroen Team
DNF Michael Valgren Hundahl (Den) EF Education - Easypost
DNF Julen Amezqueta Moreno (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
DNS Tristan Delacroix (Fra) Nice Metropole Cote D'azur
DNS Pavel Sivakov (Fra) Ineos Grenadiers
DNS Morné Van Niekerk (RSA) St Michel - Auber 93
DNS Joris Delbove (Fra) St Michel - Auber 93
DNS Stéphane Rossetto (Fra) St Michel - Auber 93
DNS Jokin Murguialday (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
DNS Calum Johnston (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
DNS Mikel Nieve Iturralde (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
 
Final GC
1 Michael Woods (Can) Israel - Premier Tech 14:33:48
2 Carlos Rodriguez Cano (Esp) Ineos Grenadiers at 1:16
3 Jesus Herrada (Esp) Cofidis 1:21
4 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 1:24
5 Mattias Jensen (Den) Trek - Segafredo 1:44
6 Jonas Wilsly (Den) Uno-X Pro Cycling Team 1:47
7 Nairo Quintana (Col) Team Arkea - Samsic 1:48
8 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Totalenergies s.t.
9 Nicolas Edet (Fra) Team Arkea - Samsic 3:41
10 Andrey Zeits (Kaz) Astana Qazaqstan Team 4:48
11 Odd Christian Eiking (Nor) EF Education - Easypost 5:23
12 Michel Ries (Lux) Team Arkea - Samsic 7:45
13 Roger Adria Oliveras (Esp) Equipo Kern Pharma 9:50
14 Carl Fredrik Hagen (Nor) Israel - Premier Tech 9:56
15 Ander Okamika Bengoetxea (Esp) Burgos-BH 11:39
16 Filippo Baroncini (Ita) Trek - Segafredo 13:32
17 Laurens De Plus (Bel) Ineos Grenadiers 14:01
18 Louis Richard (Fra) Team U Nantes Atlantique 14:26
19 Jordan Jegat (Fra) Team U Nantes Atlantique 14:34
20 Jacob Madsen (Den) Uno-X Pro Cycling Team 14:40
21 Asbjørn Hellemose (Den) Trek - Segafredo 15:12
22 Ruben Fernandez (Esp) Cofidis 15:58
23 Jefferson Cepeda (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA s.t.
24 Jesse Ewart (Irl) Bike Aid 17:00
25 Alan Jousseaume (Fra) Totalenergies 17:37
26 Daniel Navarro Garcia (Esp) Burgos-BH 20:10
27 Dawit Yemane (Eri) Bike Aid 21:02
28 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Astana Qazaqstan Team 21:13
29 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama - FDJ 21:30
30 Adria Moreno Sala (Esp) Burgos-BH 21:32
31 Stefan De Bod (RSA) Astana Qazaqstan Team 21:35
32 Igor Arrieta Lizarraga (Esp) Equipo Kern Pharma 21:44
33 Salvatore Puccio (Ita) Ineos Grenadiers 22:46
34 Victor De La Parte (Esp) Totalenergies 23:51
35 Winner Andrew Anacona (Col) Team Arkea - Samsic 24:12
36 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Burgos-BH 24:23
37 Yuriy Natarov (Kaz) Astana Qazaqstan Team 24:26
38 Ben Swift (GBr) Ineos Grenadiers 25:33
39 Fredrik Dversnes (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 25:38
40 Geoffrey Soupe (Fra) Totalenergies 26:05
41 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels - KTM 26:24
42 Laurent Pichon (Fra) Team Arkea - Samsic 27:31
43 Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Movistar Team 27:50
44 Nurbergen Nurlykhassym (Kaz) Astana Qazaqstan Team 28:00
45 Yael Joalland (Fra) Team U Nantes Atlantique 28:09
46 Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis 28:28
47 Abner González Rivera (Pur) Movistar Team 28:29
48 Andréa Mifsud (Fra) Nice Metropole Cote D'azur 28:54
49 Max Kanter (Ger) Movistar Team 29:06
50 Alexandre Delettre (Fra) Cofidis 29:14
51 Julian Lino (Fra) Bike Aid 29:24
52 Nicolas Debeaumarche (Fra) St Michel - Auber 93 29:38
53 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroen Team 30:03
54 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 31:25
55 Kévin Besson (Fra) Nice Metropole Cote D'azur 31:27
56 Julien Simon (Fra) Totalenergies 32:13
57 Iñigo Elosegui Momeñe (Esp) Movistar Team 32:27
58 Romain Cardis (Fra) St Michel - Auber 93 33:04
59 Kim Alexander Heiduk (Ger) Ineos Grenadiers 33:28
60 Juri Hollmann (Ger) Movistar Team 34:16
61 Jérémy Leveau (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole 35:16
62 Alessandro Verre (Ita) Team Arkea - Samsic 35:27
63 Niccolò Bonifazio (Ita) Totalenergies 35:35
64 Diego Andres Camargo Pineda (Col) EF Education - Easypost 35:53
65 Dayer Quintana (Col) Team Arkea - Samsic 36:09
66 Andrea Vendrame (Ita) AG2R Citroen Team 36:38
67 Thomas Boudat (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole 38:24
68 Jordi Lopez Caravaca (Esp) Equipo Kern Pharma 39:06
69 Arnaud Demare (Fra) Groupama - FDJ 39:13
70 Javier Romo Oliver (Esp) Astana Qazaqstan Team 39:19
71 Leo Danes (Fra) Team U Nantes Atlantique 40:36
72 Antoine Berlin (Mon) Nice Metropole Cote D'azur 41:39
73 David Gonzalez Lopez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 41:46
74 Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels - KTM 41:49
75 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid 42:03
76 Bram Welten (Ned) Groupama - FDJ 42:21
77 Jose Felix Parra Cuerda (Esp) Equipo Kern Pharma 42:28
78 Niki Terpstra (Ned) Totalenergies 44:13
79 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Trek - Segafredo 44:54
80 Oscar Pelegri Ferrandis (Esp) Burgos-BH 45:25
81 Anthony Maldonado (Fra) St Michel - Auber 93
82 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels - KTM 45:42
83 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama - FDJ 46:19
84 Simon Carr (GBr) EF Education - Easypost 46:24
85 Guy Sagiv (Isr) Israel - Premier Tech 46:46
86 Lars Van Den Berg (Ned) Groupama - FDJ 46:51
87 Georg Steinhauser (Ger) EF Education - Easypost 47:18
88 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama - FDJ s.t.
89 Ben Healy (Irl) EF Education - Easypost 48:04
90 Cole Kessler (USA) Israel - Premier Tech 48:26
91 André Carvalho (Por) Cofidis 49:03
92 Matteo Moschetti (Ita) Trek - Segafredo 49:09
93 Syver Wærsted (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 50:06
94 Elia Viviani (Ita) Ineos Grenadiers 50:12
95 Ibon Ruiz Sedano (Esp) Equipo Kern Pharma 51:15
96 Sindre Kulset (Nor) Uno-X Pro Cycling Team s.t.
97 Tom Mainguenaud (Fra) GO Sport - Roubaix Lille Metropole 51:34
98 Maxime Urruty (Fra) Nice Metropole Cote D'azur 53:17
99 Ådne Holter (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 53:19
100 Jean Goubert (Fra) Nice Metropole Cote D'azur 54:12
101 Jonathan Couanon (Fra) Nice Metropole Cote D'azur 54:24
102 Yesid Pira Parada (Col) Caja Rural-Seguros RGA 54:59
103 Danny Van Der Tuuk (Ned) Equipo Kern Pharma 55:19
104 Louis Barre (Fra) Team U Nantes Atlantique 56:29
105 Oscar Cabedo Carda (Esp) Burgos-BH 57:32
106 Alan Boileau (Fra) B&B Hotels - KTM 1:02:33
107 Davide Cimolai (Ita) Cofidis 1:03:07
108 Kristian Kulset (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 1:03:53
109 Szymon Sajnok (Pol) Cofidis 1:04:03
110 Léo Bouvier (Fra) Bike Aid 1:05:09
111 Taj Jones (Aus) Israel - Premier Tech 1:06:25
112 Wesley Mol (Ned) Bike Aid 1:15:36

 

La Route d'Occitanie: Stages 1 and 2 results

Woods Wins Stage 3 of La Route d'Occitanie

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.