Canadian Cyclist

 

June 26/22 18:22 pm - Canadian Road Championships: Elite road race results


Posted by Editoress on 06/26/22
 

Results from the Sunday road races in Edmonton, AB

 

Elite/U23 Women, 116.8 km
1 Maggie Coles-Lyster (BC) DNA Pro Cycling 3:11:56
2 Alison Jackson (AB) Liv Racing Xstra
3 Simone Boilard (QC) Saint Michel-Auber93 *
4 Laury Milette (QC) Emotional.fr Tornatech GSC Blagnac *
5 Ngaire Barraclough (AB) The Cyclery Racing *
6 Marie-Soleil Blais (QC) Team Farto-BTC
7 Victoria Dupont (QC) Equipe du Quebec *
8 Emily Marcolini (ON) 3T/Q+M Team
9 Ivanie Blondin (AB) Independent all s.t.
10 Sidney McGill (AB) Pealhead Race Room 0:05
11 Holly Simonson (BC) Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
12 Yael Klein (ON) Ascent Cycling
13 Camille Primeau (QC) Desjardins-Ford-Cromwell-Primeau Velo *
14 Coralie Levesque (QC) Equipe du Quebec *
15 Adele Desgagnes (QC) Emotional.fr Tornatech GSC Blagnac *
16 Emilie Fortin (QC) Sprinteur Nice Metropole
17 Holly Henry (BC) Instafund Racing
18 Kelsey Duffield (AB) Peloton Racing p/b Momentum Cycling
19 Emily Flynn (ON) La Sweat all s.t.
20 Annie Scott (AB) The Cyclery Racing * 0:09
21 Jackie Peters (QC) Team VSV
22 Jenna Nestman (BC) Independent
23 Isabella Bertold (BC) Instafund Racing 0:11
24 Jazmine Lavergne (QC) Desjardins-Ford-Cromwell-Primeau Velo *
25 Florence Normand (QC) Equipe du Quebec * both s.t.
26 Nadia Gontova (BC) Red Truck Racing p/b Mosaic Homes * 0:13
27 Skyler Goudswaard (ON) University of Toronto Road Racing
28 Helena Coney (BC) Instafund Racing
29 Lily Plante (QC) Desjardins-Ford-Cromwell-Primeau Velo * all s.t.
30 Mairen Lawson (AB) Team Alberta * 0:16
31 Ruby West (ON) Jukebox Factor 0:21
32 Christiane Bilodeau (AB) Juventus Cycling Club *
33 Adele Normand (QC) Emotional.fr Tornatech GSC Blagnac *
34 Lucy Hempstead (QC) Emotional.fr Tornatech GSC Blagnac * all s.t.
35 Elissa Proulx (QC) Team Macadam Cowboys * 0:26
36 Sarah Hamel (QC) Equipe du Quebec * 0:27
37 Ariane Bonhomme (QC) The Cyclery Racing 0:54
38 Justine Thomas (QC) Desjardins-Ford-Cromwell-Primeau Velo * 3:47
39 Hayley Basterash (AB) The Cyclery Racing 5:33
40 Iris Gabelier (QC) Desjardins-Ford-Cromwell-Primeau Velo * 5:38
41 Erin Attwell (BC) The Cyclery Racing 6:11
42 Whitney Surgenor (ON) The Cyclery Racing 6:13
43 Caileigh Filmer (BC) The Cyclery Racing s.t.
44 Chloe Desroche (ON) Toronto Hustle 7:18
45 Maude Ebacher (QC) UVCA Troyes * 7:25
46 Josephine Peloquin (QC) Emotional.fr Tornatech GSC Blagnac * 12:25
OTL Allyson Webb-Charland (QC) Team Macadam Cowboys *
OTL Elizabeth Gin (QC) Desjardins-Ford-Cromwell-Primeau Velo *
OTL Noemie Fortin (QC) Desjardins-Ford-Cromwell-Primeau Velo *
OTL Jessy Carveth (ON) Project Dialed In *
OTL Kaelen Coles-Lyster (BC) Local Ride Race Team *
OTL Skye Pellerin (ON) Ride with Rendall p/b Biemme *
OTL Emma Dressler (ON) Ride with Rendall p/b Biemme *
OTL Elizabeth Archbold (YT) Team Yukon *
OTL Samantha Hargreaves (AB) Team Alberta *
OTL Sarah McMaster (AB) Pedalhead Road Works
DNF Megan Poulin (QC) Ride with Rendall p/b Biemme
DNF Brenna Pauly (BC) Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
DNS Kathryn Ayroud (AB) Pave76 *
DNS Katelyn Walcroft (ON) Hardwood Next Wave *
DNS Isla Walker (BC) Red Truck Racing p/b Mosaic Homes *
DNS Sarah Van Dam (BC) Red Truck Racing p/b Mosaic Homes *
DNS Lilly Ujfalusi (BC) Red Truck Racing p/b Mosaic Homes *
DNS Isabelle Weidemann (ON) Independent
DNS Paula Findlay (AB) Independent
DNS Sarah Goodridge (AB) Peloton Racing p/b Momentum Cycling
DNS Hannah Allen (USA) Fount Cycling Guild
 
*=U23


Elite/U23 Men, 160.6 km
1 Pier-Andre Cote (QC) Human Powered Health 3:38:50
2 Guillaume Boivin (QC) Israel Premier-Tech at s.t.
3 Benjamin Perry (ON) WiIV Sungod 0:09
4 Carson Miles (ON) Premier Tech U23 Cycling Project * 0:27
5 Evan Burtnik (AB) X Speed United Continental 0:31
6 Nickolas Zukowsky (QC) Human Powered Health
7 Nicolas Rivard (QC) Premier Tech U23 Cycling Project *
8 Michael Foley (ON) Toronto Hustle
9 Matteo Dal-Cin (ON) Toronto Hustle
10 Riley Pickrell (BC) Israel Cycling Academy *
11 Evan Russell (BC) Saris Rouvy Sauerland Team *
12 Philippe Jacob (QC) Desjardins-Ford-Cromwell-Primeau Velo *
13 Sam Morris (BC) Above + Beyond Cancer p/b Bike World
14 Charles Duquette (QC) Equipe du Quebec * at s.t.
15 Matthew Sherar (ON) Ascent Cycling 0:36
16 Warren Muir (AB) Independent 0:39
17 Braden Kersey (BC) Tac Cycling Race Team *
18 Nicolas Cote (QC) Yoeleo Test Team p/b 4mind
19 David Drouin (QC) Independent
20 Jean Michel Lachance (QC) Equipe du Quebec
21 Lukas Conly (SK) Tra/Mandevco
22 Daniel Kalichman (ON) Toronto Hustle
23 Axel Froner (BC) TaG Cycling Race Team *
24 Arnaud Beaudoin (QC) Equipe du Quebec *
25 Brad Bickley (BC) Hewdog Racing at s.t.
26 Joel Plamondon (QC) Equipe du Quebec * 0:44
27 Connor Howe (AB) Team Alberta *
28 Reilly Pargeter (ON) Attack Racing *
29 Brett Stoppa (ON) Ride with Rendall p/b Biemme *
30 Daniel Koszela (ON) Xspeed United Continental
31 Thomas Schellenberg (BC) TaG Cycling Race Team*
32 Lukas Carreau (QC) Equipe du Quebec *
33 Adam Roberge (QC) Jukebox Factor
34 Aidan Oliphant (BC) TaG Cycling Race Team
35 Ed Veal (ON) Realdeal Racing
36 Daniel Fraser-Maraun (BC) Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
37 William Goodfellow (QC) Yoeleo Test Team p/b 4mind all s.t.
38 Tristan Jussaume (QC) Equipe du Quebec * 0:50
39 David Dube (QC) Toronto Hustle
40 Thomas Terblanche (BC) Above + Beyond Cancer p/b Bike World
41 Derek Gee (ON) Israel Cycling Academy
42 Nathan Pruner (BC) TaG Cycling Race Team * at s.t.
43 Quentin Cowan (AB) Team Alberta * 0:53
44 Thomas Nadeau (QC) Desjardins-Ford-Cromwell-Primeau Velo *
45 Francis Juneau (QC) Premier Tech U23 Cycling Project * both s.t.
46 Raphael Parisella (QC) B&B Hotels-KTM * 1:02
47 Robin Plamondon (QC) Premier Tech U23 Cycling Project *
48 Ethan Sittlington (ON) Toronto Hustle * both s.t.
49 Alexander Cowan (AB) L39ion of Los Angeles 1:14
50 Edward Walsh (NS) Toronto Hustle s.t.
51 Chris Ernst (ON) Xspeed United Continental 1:23
52 Adam de Vos (BC) Human Powered Health s.t.
53 Zola Mehlomakulu (ON) Ascent Cycling 5:54
54 Ethan Pauly (BC) Tac Cycling Race Team * 8:30
55 Orian Falk-Dotan (ON) Xspeed United Continental * 11:24
OTL Emile Hamm (ON) Toronto Hustle
OTL Christopher Rowley (QC) Yoeleo Test Team p/b 4mind
OTL Amiel Flett-Brown (BC) Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
OTL Jonathan Blazevic (ON) Team Hamilton
OTL Francis Izquierdo-Bernier (QC) Cannondale Echelon p/b 4iiii
OTL Erik Diertens (BC) Cycles West
OTL Jakob Claffey (AB) Edmonton Road and Track Club
OTL Albert Nguyen (AB) Edmonton Road and Track Club
OTL Craig Luinstra (BC) Hewdog Racing
OTL Yannick Banville (ON) Ride with Rendall p/b Biemme
OTL Tom Perkins (ON) Teseract Racing
OTL Mark Fagnan (AB) The Bike Shop Racing
OTL Oliver Dowd (ON) United Nations of Cyclists
OTL David Jackson (YT) Velonorth
OTL Reid Kinniburgh (BC) TaG Cycling Race Team *
OTL Nicholas Menegon (BC) TaG Cycling Race Team *
OTL Simon Dubuc (QC) TRA/Mandevco *
OTL Jude Szabo (QC) Team Ontario *
OTL Eric Berg (AB) Team Alberta *
OTL Wesley Hill (ON) KW Cycling Academy *
OTL Theodore Woodford (ON) Ride with Rendall p/b Biemme *
OTL Daniel Gregory (USA) United Nations of Cyclists *
OTL Benjamin Brignall (AB) Independent *
OTL Lucas Guevremont (QC) Independent *
OTL Erik Haaheim (BC) Independent *
DNF Jeremy Obrand (QC) Toronto Hustle
DNF Anton Varabei (ON) Toronto Hustle
DNF Nick Kleban (BC) Team Skyline
DNF Joseph Lupien (QC) Team Skyline
DNF Alexander Fraser-Maraun (BC) Red Truck Tracing p/b Mosaic Homes
DNF Declan Kelly (BC) Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
DNF Connor Toppings (AB) Tra/Mandevco
DNF Jordan Cheyne (BC) Project Echelon Racing
DNF Laurent Gervais (QC) Cannondale Echelon p/b 4iiii
DNF Daniel Zeggelaar (AB) Edmonton Road and Track Club
DNF Samuel Hogman (BC) Hewdog Racing
DNF Mason Burtnik (AB) Juventus Cycling Club
DNF Dan Boileau (AB) Peloton Racing p/b Momentum Cycling
DNF Patrick Riddell (BC) Redkilo
DNF Dylan Dalgas (AB) Rundle Mountain Cycling Club
DNF Matisse Julien (QC) Premier Tech U23 Cycling Project *
DNF Luke Hubner (BC) Red Truck Racing p/b Mosaic Homes *
DNF Caleb Bender (QC) Veloselect-Silber Elite Cycling Team *
DNF Leonard Peloquin (QC) Equipe du Quebec *
DNF Zakariya Jackson (ON) Team Ontario / United Nation Of Cyclists *
DNF Evan Haddock (AB) Team Alberta *
DNF Jack Ciotlos (ON) United Nations of Cyclists *
DNF Logan O'krafka (ON) United Nations of Cyclists *
DNF Eric Inkster (BC) Zappi Racing Team *
DNF Etiene Dugre-Arcand (QC) EC Subway *


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.