Canadian Cyclist

 

July 2/22 12:07 pm - Giro d'Italia Donne: Stage 2results


Posted by Editoress on 07/2/22
 

Marianne Vos Sets Record with Stage Win

After finishing Stage one in second place Marianne Vos (TEAM JUMBO-VISMA) redeemed herself crossing the finish line first. Second place was Charlotte Kool (Team DSM), with the third position and third consecutive podium going to Elisa Balsamo (TREK SEGAFREDO), who keeps the Pink Jersey along with together with the Cyclamen and Blue ones.

Marianne Vos, winner of three Giro Donne (2011, 2012 and 2014) today sets the record, winning 31 stages overall.

Marianne Vos: “Obviously, it’s a redemption. We knew there could be good chances of victory, the team led me to the perfect spot, although it was hard to keep head-lining in such a technical final blitz. Today I’m really glad. Now we travel to the mainland, it’s the first time there’s a rest day during Giro Donne. I will enjoy the victory, let’s see what opportunities the next days have in store for us”.

Top Canadian was Sara Poidevin (EFEducation - Tibco - SVB) in 89th at 20 seconds back.


Results from the third stage in Italy

Stage 2: Lunghezza, 113.0 Km
1 Marianne Vos (Ned) Team Jumbo-Visma 2:48:22
2 Charlotte Kool (Ned) Team DSM
3 Elisa Balsamo (Ita) Trek - Segafredo
4 Rachele Barbieri (Ita) LIV Racing Xstra
5 Sofia Bertizzolo (Ita) UAE Team ADQ
6 Lotte Kopecky (Bel) Team SD Worx
7 Emma Cecilie Bjerg (Den) Movistar Team Women
8 Silvia Zanardi (Ita) BePink
9 Georgia Baker (Aus) Team Bikeexchange - Jayco
10 Chiara Consonni (Ita) Valcar Travel & Service
11 Emilia Fahlin (Swe) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
12 Martina Fidanza (Ita) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
13 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek - Segafredo
14 Soraya Paladin (Ita) Canyon//SRAM Racing
15 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Movistar Team Women
16 Martina Alzini (Ita) Cofidis Women Team
17 Clara Copponi (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
18 Franziska Koch (Ger) Team DSM
19 Letizia Borghesi (Ita) EFEducation - Tibco - SVB
20 Elise Chabbey (Sui) Canyon//SRAM Racing
21 Annemiek Van Vleuten (Ned) Movistar Team Women
22 Cecilie Ludwig (Den) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
23 Amanda Spratt (Aus) Team Bikeexchange - Jayco
24 Marta Cavalli (Ita) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
25 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
26 Sarah Roy (Aus) Canyon//SRAM Racing all s.t.
27 Silvia Persico (Ita) Valcar Travel & Service 0:06
28 Giorgia Bariani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
29 Marta Lach (Pol) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
30 Tereza Neumanová (Cze) LIV Racing Xstra
31 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar Travel & Service
32 Lara Vieceli (Ita) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
33 Alena Amialiusik (X) Canyon//SRAM Racing
34 Romy Kasper (Ger) Team Jumbo-Visma
35 Karlijn Swinkels (Ned) Team Jumbo-Visma
36 Kristen Faulkner (USA) Team Bikeexchange - Jayco
37 Hanna Nilsson (Swe) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
38 Krista Doebel-Hickok (USA) EFEducation - Tibco - SVB
39 Quinty Ton (Ned) LIV Racing Xstra
40 Sofia Collinelli (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
41 Leah Thomas (USA) Trek - Segafredo
42 Niamh Fisher-Black (NZl) Team SD Worx
43 Julie Leth (Den) Uno-X Pro Cycling Team
44 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
45 Matilde Vitillo (Ita) BePink
46 Elizabeth Castaño Quintero (Col) Colombia Tierra de Atletas GW
47 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
48 Cristina Tonetti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
49 Lea Lin Teutenberg (Ger) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
50 Beatrice Rossato (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria
51 Anouska Koster (Ned) Team Jumbo-Visma
52 Marta Bastianelli (Ita) UAE Team ADQ
53 Paula Patiño Bedoya (Col) Movistar Team Women
54 Kata Blanka Vas (Hun) Team SD Worx
55 Christine Majerus (Lux) Team SD Worx
56 Karolina Kumiega (Pol) Valcar Travel & Service
57 Lina Hernandez Gomez (Col) Colombia Tierra de Atletas GW
58 Marta Jaskulska (Pol) LIV Racing Xstra
59 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women
60 Caroline Baur (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad
61 Margarita Garcia Cañellas (Esp) UAE Team ADQ
62 Catalina Soto Campos (Chi) Bizkaia-Durango
63 Sofia Rodriguez Revert (Esp) Bizkaia-Durango
64 Katia Ragusa (Ita) LIV Racing Xstra
65 Sandra Levenez (Fra) Cofidis Women Team
66 Alessia Vigilia (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
67 Iris Monticolo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
68 Nadia Quagliotto (Ita) BePink
69 Lorena Colmenares (Col) Colombia Tierra de Atletas GW
70 Francesca Baroni (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
71 Letizia Brufani (Ita) BePink
72 Giorgia Vettorello (Ita) BePink
73 Anastasia Carbonari (Lat) Valcar Travel & Service
74 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
75 Emanuela Zanetti (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria
76 Franziska Brauße (Ger) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
77 Alice Gasparini (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria
78 Megan Jastrab (USA) Team DSM
79 Kathrin Hammes (Ger) EFEducation - Tibco - SVB
80 Olga Zabelinskaya (Uzb) Roland Cogeas Edelweiss Squad
81 Thalita De Jong (Ned) LIV Racing Xstra
82 Victoire Berteau (Fra) Cofidis Women Team
83 Estefania Herrera Marin (Col) Colombia Tierra de Atletas GW
84 Lucinda Brand (Ned) Trek - Segafredo
85 Abi Smith (GBr) EFEducation - Tibco - SVB
86 Milagro Mena Solano (Crc) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA
87 Aileen Schweikart (Ger) Bizkaia-Durango all s.t.
88 Beatrice Pozzobon (Ita) Team Mendelspeck 0:20
89 Sara Poidevin (Can) EFEducation - Tibco - SVB s.t.
90 Jennifer Ducuara Acevedo (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 0:25
91 Jessenia Meneses Gonzalez (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 0:29
92 Magdeleine Vallieres Mill (Can) EFEducation - Tibco - SVB
93 Angela Oro (Ita) Team Mendelspeck both s.t.
94 Eva Maria Gatscher (Ita) Team Mendelspeck 0:31
95 Rotem Gafinovitz (Isr) Roland Cogeas Edelweiss Squad
96 Noemi Lucrezia Eremita (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria
97 Inga Cesuliene (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano all s.t.
98 Petra Stiasny (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad 0:35
99 Clara Koppenburg (Ger) Cofidis Women Team 0:43
100 Mikayla Harvey (NZl) Canyon//SRAM Racing
101 Erica Magnaldi (Ita) UAE Team ADQ
102 Marte Berg Edseth (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
103 Amalie Lutro (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
104 Gemma Sernissi (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
105 Olivia Onesti (Fra) Cofidis Women Team
106 Aline Seitz (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad
107 Neve Bradbury (Aus) Canyon//SRAM Racing
108 Gaia Realini (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria
109 Vania Canvelli (Ita) Team Mendelspeck all s.t.
110 Anna Trevisi (Ita) UAE Team ADQ 0:49
111 Anna Gabrielle Traxler (Can) Roland Cogeas Edelweiss Squad 0:50
112 Nina Kessler (Ned) Team Bikeexchange - Jayco 0:52
113 Teniel Campbell (TTO) Team Bikeexchange - Jayco
114 Georgia Williams (NZl) Team Bikeexchange - Jayco both s.t.
115 Jelena Eric (Srb) Movistar Team Women 0:54
116 Asia Zontone (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 0:58
117 Sofia Barbieri (Ita) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA s.t.
118 Elena Cecchini (Ita) Team SD Worx 1:00
119 Leah Kirchmann (Can) Team DSM 1:21
120 Amber Kraak (Ned) Team Jumbo-Visma 1:37
121 Riejanne Markus (Ned) Team Jumbo-Visma s.t.
122 Markéta Hájková (Cze) BePink 1:40
123 Amalie Dideriksen (Den) Trek - Segafredo
124 Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
125 Maryna Ivaniuk (Ukr) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA
126 Alessia Missiaggia (Ita) Team Mendelspeck
127 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia-Durango
128 Alice Palazzi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
129 Eukene Larrarte Arteaga (Esp) Bizkaia-Durango
130 Francesca Pisciali (Ita) Team Mendelspeck
131 Alba Teruel Ribes (Esp) Bizkaia-Durango
132 Wilma Olausson (Swe) Uno-X Pro Cycling Team all s.t.
133 Hannah Barnes (GBr) Uno-X Pro Cycling Team 1:43
134 Lauretta Hanson (Aus) Trek - Segafredo
135 Juliette Labous (Fra) Team DSM both s.t.
DNF Viktoriia Melnychuk (Ukr) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA
DNF Olivia Baril (Can) Valcar Travel & Service
DNS Lonneke Uneken (Ned) Team SD Worx
 
GC
1 Elisa Balsamo (Ita) Trek - Segafredo 5:33:12
2 Marianne Vos (Ned) Team Jumbo-Visma at 0:06
3 Georgia Baker (Aus) Team Bikeexchange - Jayco 0:12
4 Kristen Faulkner (USA) Team Bikeexchange - Jayco 0:14
5 Lotte Kopecky (Bel) Team SD Worx 0:14
6 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek - Segafredo 0:17
7 Annemiek Van Vleuten (Ned) Movistar Team Women 0:18
8 Charlotte Kool (Ned) Team DSM 0:19
9 Emma Cecilie Bjerg (Den) Movistar Team Women 0:20
10 Lucinda Brand (Ned) Trek - Segafredo 0:24
11 Leah Thomas (USA) Trek - Segafredo 0:26
12 Anouska Koster (Ned) Team Jumbo-Visma 0:26
13 Marta Cavalli (Ita) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:27
14 Sarah Roy (Aus) Canyon//SRAM Racing 0:27
15 Juliette Labous (Fra) Team DSM 0:30
16 Franziska Brauße (Ger) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 0:30
17 Cecilie Ludwig (Den) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:30
18 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Movistar Team Women 0:31
19 Amanda Spratt (Aus) Team Bikeexchange - Jayco 0:31
20 Martina Fidanza (Ita) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 0:32
21 Karlijn Swinkels (Ned) Team Jumbo-Visma 0:32
22 Letizia Borghesi (Ita) EFEducation - Tibco - SVB 0:33
23 Soraya Paladin (Ita) Canyon//SRAM Racing 0:33
24 Clara Copponi (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:34
25 Franziska Koch (Ger) Team DSM 0:34
26 Rachele Barbieri (Ita) LIV Racing Xstra 0:34
27 Emilia Fahlin (Swe) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:35
28 Marta Jaskulska (Pol) LIV Racing Xstra 0:37
29 Thalita De Jong (Ned) LIV Racing Xstra 0:37
30 Elise Chabbey (Sui) Canyon//SRAM Racing 0:38
31 Margarita Garcia Cañellas (Esp) UAE Team ADQ 0:38
32 Kata Blanka Vas (Hun) Team SD Worx 0:39
33 Julie Leth (Den) Uno-X Pro Cycling Team 0:39
34 Sofia Bertizzolo (Ita) UAE Team ADQ 0:39
35 Silvia Zanardi (Ita) BePink 0:41
36 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:41
37 Alena Amialiusik (X) Canyon//SRAM Racing 0:41
38 Victoire Berteau (Fra) Cofidis Women Team 0:42
39 Romy Kasper (Ger) Team Jumbo-Visma 0:42
40 Alessia Vigilia (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:43
41 Megan Jastrab (USA) Team DSM 0:44
42 Chiara Consonni (Ita) Valcar Travel & Service 0:44
43 Quinty Ton (Ned) LIV Racing Xstra 0:44
44 Martina Alzini (Ita) Cofidis Women Team 0:45
45 Niamh Fisher-Black (NZl) Team SD Worx 0:45
46 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:46
47 Christine Majerus (Lux) Team SD Worx 0:46
48 Marta Lach (Pol) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 0:46
49 Silvia Persico (Ita) Valcar Travel & Service 0:46
50 Karolina Kumiega (Pol) Valcar Travel & Service 0:47
51 Cristina Tonetti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:49
52 Marta Bastianelli (Ita) UAE Team ADQ 0:49
53 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:51
54 Lara Vieceli (Ita) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 0:52
55 Hanna Nilsson (Swe) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 0:52
56 Kathrin Hammes (Ger) EFEducation - Tibco - SVB 0:53
57 Giorgia Bariani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:54
58 Lea Lin Teutenberg (Ger) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 0:55
59 Katia Ragusa (Ita) LIV Racing Xstra 0:55
60 Tereza Neumanová (Cze) LIV Racing Xstra 0:56
61 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 0:57
62 Krista Doebel-Hickok (USA) EFEducation - Tibco - SVB 0:58
63 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar Travel & Service 0:58
64 Lina Hernandez Gomez (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 1:00
65 Paula Patiño Bedoya (Col) Movistar Team Women 1:02
66 Catalina Soto Campos (Chi) Bizkaia-Durango 1:02
67 Sofia Collinelli (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 1:03
68 Alice Gasparini (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 1:03
69 Caroline Baur (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad 1:06
70 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women 1:06
71 Sara Poidevin (Can) EFEducation - Tibco - SVB 1:08
72 Aileen Schweikart (Ger) Bizkaia-Durango 1:09
73 Nadia Quagliotto (Ita) BePink 1:11
74 Lorena Colmenares (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 1:11
75 Olga Zabelinskaya (Uzb) Roland Cogeas Edelweiss Squad 1:12
76 Abi Smith (GBr) EFEducation - Tibco - SVB 1:13
77 Iris Monticolo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:14
78 Milagro Mena Solano (Crc) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA 1:15
79 Mikayla Harvey (NZl) Canyon//SRAM Racing 1:17
80 Francesca Baroni (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 1:20
81 Matilde Vitillo (Ita) BePink 1:20
82 Sofia Rodriguez Revert (Esp) Bizkaia-Durango 1:22
83 Neve Bradbury (Aus) Canyon//SRAM Racing 1:24
84 Erica Magnaldi (Ita) UAE Team ADQ 1:27
85 Marte Berg Edseth (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 1:31
86 Anastasia Carbonari (Lat) Valcar Travel & Service 1:32
87 Elena Cecchini (Ita) Team SD Worx 1:32
88 Nina Kessler (Ned) Team Bikeexchange - Jayco 1:33
89 Anna Trevisi (Ita) UAE Team ADQ 1:35
90 Olivia Onesti (Fra) Cofidis Women Team 1:39
91 Emanuela Zanetti (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 1:40
92 Magdeleine Vallieres Mill (Can) EFEducation - Tibco - SVB 1:41
93 Clara Koppenburg (Ger) Cofidis Women Team 1:41
94 Elizabeth Castaño Quintero (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 1:43
95 Jennifer Ducuara Acevedo (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 1:44
96 Asia Zontone (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 1:48
97 Estefania Herrera Marin (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 1:49
98 Inga Cesuliene (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 1:49
99 Beatrice Rossato (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 1:49
100 Giorgia Vettorello (Ita) BePink 1:51
101 Gaia Realini (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 1:51
102 Amalie Lutro (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 1:52
103 Noemi Lucrezia Eremita (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 1:52
104 Jelena Eric (Srb) Movistar Team Women 1:54
105 Teniel Campbell (TTO) Team Bikeexchange - Jayco 1:54
106 Leah Kirchmann (Can) Team DSM 1:55
107 Rotem Gafinovitz (Isr) Roland Cogeas Edelweiss Squad 1:55
108 Aline Seitz (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad 1:55
109 Riejanne Markus (Ned) Team Jumbo-Visma 1:56
110 Beatrice Pozzobon (Ita) Team Mendelspeck 1:59
111 Eva Maria Gatscher (Ita) Team Mendelspeck 2:01
112 Gemma Sernissi (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 2:02
113 Angela Oro (Ita) Team Mendelspeck 2:05
114 Letizia Brufani (Ita) BePink 2:06
115 Petra Stiasny (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad 2:19
116 Jessenia Meneses Gonzalez (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 2:20
117 Georgia Williams (NZl) Team Bikeexchange - Jayco 2:24
118 Anna Gabrielle Traxler (Can) Roland Cogeas Edelweiss Squad 2:28
119 Lauretta Hanson (Aus) Trek - Segafredo 2:31
120 Amber Kraak (Ned) Team Jumbo-Visma 2:36
121 Vania Canvelli (Ita) Team Mendelspeck 2:41
122 Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 2:41
123 Eukene Larrarte Arteaga (Esp) Bizkaia-Durango 2:42
124 Amalie Dideriksen (Den) Trek - Segafredo 2:42
125 Alba Teruel Ribes (Esp) Bizkaia-Durango 2:46
126 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia-Durango 2:53
127 Sofia Barbieri (Ita) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA 2:54
128 Alice Palazzi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 3:02
129 Francesca Pisciali (Ita) Team Mendelspeck 3:09
130 Sandra Levenez (Fra) Cofidis Women Team 3:10
131 Hannah Barnes (GBr) Uno-X Pro Cycling Team 3:23
132 Wilma Olausson (Swe) Uno-X Pro Cycling Team 3:27
133 Alessia Missiaggia (Ita) Team Mendelspeck 3:36
134 Maryna Ivaniuk (Ukr) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA 3:58
135 Markéta Hájková (Cze) BePink 4:46



Giro d'Italia Donne: Prologue results

Giro d'Italia Donne: Stage 1 results

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.