Canadian Cyclist

 

July 4/22 12:17 pm - Giro d'Italia Donne: Stage 3


Posted by Editoress on 07/4/22
 

Annemiek van Vleuten (Movistar Team Women) prevailed in Cesena on the first challenge for climbers: the Dutch rider, among the favourites on the day, took the win of the fourth stage after 120.9 km. At one second behind was Mavi Garcia Cañellas (UAE Team ADQ), new Green Jersey, and Marta Cavalli (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope), new Blue Jersey ranked third at 43 second back.

The top riders were part of a breakaway group that started at km 73.

The Cyclamen Jersey stays on Elisa Balsamo's shoulders (Trek Segafredo), while the White Jersey goes to Niamh Fisher-Black (SD Worx).

Top Canadian was Anna Gabrielle Traxler (Roland Cogeas Edelweiss Squad) in 42nd at 11:10 back

 

Results

Stage 3: Cesena to ›Cesena, 119.8 Km
1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Movistar Team Women 3:13:13
2 Margarita Garcia Cañellas (Esp) UAE Team ADQ at 0:01
3 Marta Cavalli (Ita) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 00:43
4 Silvia Persico (Ita) Valcar Travel & Service 04:51
5 Amanda Spratt (Aus) Team Bikeexchange - Jayco
6 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek - Segafredo
7 Elise Chabbey (Sui) Canyon//SRAM Racing
8 Erica Magnaldi (Ita) UAE Team ADQ
9 Cecilie Ludwig (Den) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
10 Niamh Fisher-Black (NZl) Team SD Worx
11 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope all s.t.
12 Soraya Paladin (Ita) Canyon//SRAM Racing 07:13
13 Anouska Koster (Ned) Team Jumbo-Visma
14 Jelena Eric (Srb) Movistar Team Women
15 Neve Bradbury (Aus) Canyon//SRAM Racing
16 Alena Amialiusik (X) Canyon//SRAM Racing
17 Clara Koppenburg (Ger) Cofidis Women Team all s.t.
18 Hanna Nilsson (Swe) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 09:52
19 Romy Kasper (Ger) Team Jumbo-Visma 11:07
20 Silvia Zanardi (Ita) BePink
21 Karolina Kumiega (Pol) Valcar Travel & Service
22 Jennifer Ducuara Acevedo (Col) Colombia Tierra de Atletas GW
23 Matilde Vitillo (Ita) BePink
24 Aileen Schweikart (Ger) Bizkaia-Durango
25 Alessia Vigilia (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
26 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Movistar Team Women
27 Krista Doebel-Hickok (USA) EFEducation - Tibco - SVB
28 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
29 Marte Berg Edseth (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
30 Paula Patiño Bedoya (Col) Movistar Team Women
31 Marianne Vos (Ned) Team Jumbo-Visma
32 Juliette Labous (Fra) Team DSM
33 Quinty Ton (Ned) LIV Racing Xstra
34 Rachele Barbieri (Ita) LIV Racing Xstra all s.t.
35 Lucinda Brand (Ned) Trek - Segafredo 11:10
36 Elisa Balsamo (Ita) Trek - Segafredo
37 Kata Blanka Vas (Hun) Team SD Worx
38 Lotte Kopecky (Bel) Team SD Worx
39 Mikayla Harvey (NZl) Canyon//SRAM Racing
40 Beatrice Rossato (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria
41 Gaia Realini (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria
42 Anna Gabrielle Traxler (Can) Roland Cogeas Edelweiss Squad all s.t.
43 Sandra Levenez (Fra) Cofidis Women Team 12:37
44 Kristen Faulkner (USA) Team Bikeexchange - Jayco 12:49
45 Riejanne Markus (Ned) Team Jumbo-Visma 14:56
46 Cristina Tonetti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo s.t.
47 Sofia Collinelli (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 15:55
48 Catalina Soto Campos (Chi) Bizkaia-Durango 15:57
49 Leah Thomas (USA) Trek - Segafredo
50 Markéta Hájková (Cze) BePink
51 Nina Kessler (Ned) Team Bikeexchange - Jayco
52 Eva Maria Gatscher (Ita) Team Mendelspeck
53 Lina Hernandez Gomez (Col) Colombia Tierra de Atletas GW
54 Anna Trevisi (Ita) UAE Team ADQ
55 Milagro Mena Solano (Crc) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA
56 Vania Canvelli (Ita) Team Mendelspeck
57 Martina Alzini (Ita) Cofidis Women Team
58 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia-Durango
59 Thalita De Jong (Ned) LIV Racing Xstra
60 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
61 Kathrin Hammes (Ger) EFEducation - Tibco - SVB
62 Olivia Onesti (Fra) Cofidis Women Team
63 Gemma Sernissi (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
64 Petra Stiasny (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad
65 Chiara Consonni (Ita) Valcar Travel & Service
66 Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
67 Alice Palazzi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
68 Tereza Neumanová (Cze) LIV Racing Xstra
69 Letizia Borghesi (Ita) EFEducation - Tibco - SVB all s.t.
70 Christine Majerus (Lux) Team SD Worx 16:39
71 Letizia Brufani (Ita) BePink s.t.
72 Jessenia Meneses Gonzalez (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 19:40
73 Katia Ragusa (Ita) LIV Racing Xstra 19:47
74 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar Travel & Service
75 Georgia Williams (NZl) Team Bikeexchange - Jayco both s.t.
76 Marta Bastianelli (Ita) UAE Team ADQ 20:20
77 Teniel Campbell (TTO) Team Bikeexchange - Jayco
78 Sofia Bertizzolo (Ita) UAE Team ADQ
79 Elena Cecchini (Ita) Team SD Worx
80 Marta Lach (Pol) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
81 Caroline Baur (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad
82 Amber Kraak (Ned) Team Jumbo-Visma
83 Elizabeth Castaño Quintero (Col) Colombia Tierra de Atletas GW
84 Leah Kirchmann (Can) Team DSM
85 Angela Oro (Ita) Team Mendelspeck
86 Lea Lin Teutenberg (Ger) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
87 Aline Seitz (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad
88 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
89 Rotem Gafinovitz (Isr) Roland Cogeas Edelweiss Squad
90 Sarah Roy (Aus) Canyon//SRAM Racing
91 Victoire Berteau (Fra) Cofidis Women Team
92 Iris Monticolo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
93 Giorgia Bariani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
94 Anastasia Carbonari (Lat) Valcar Travel & Service
95 Olga Zabelinskaya (Uzb) Roland Cogeas Edelweiss Squad
96 Alessia Missiaggia (Ita) Team Mendelspeck
97 Nadia Quagliotto (Ita) BePink
98 Giorgia Vettorello (Ita) BePink
99 Inga Cesuliene (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
100 Beatrice Pozzobon (Ita) Team Mendelspeck
101 Sofia Rodriguez Revert (Esp) Bizkaia-Durango
102 Francesca Pisciali (Ita) Team Mendelspeck
103 Eukene Larrarte Arteaga (Esp) Bizkaia-Durango all s.t.
104 Marta Jaskulska (Pol) LIV Racing Xstra 21:06
105 Amalie Dideriksen (Den) Trek - Segafredo 28:56
106 Franziska Koch (Ger) Team DSM
107 Alice Gasparini (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria
108 Clara Copponi (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
109 Francesca Baroni (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
110 Emanuela Zanetti (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria
111 Maryna Ivaniuk (Ukr) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA
112 Lorena Colmenares (Col) Colombia Tierra de Atletas GW
113 Noemi Lucrezia Eremita (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria
114 Lara Vieceli (Ita) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
115 Sara Poidevin (Can) EFEducation - Tibco - SVB
116 Julie Leth (Den) Uno-X Pro Cycling Team
117 Amalie Lutro (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
118 Magdeleine Vallieres Mill (Can) EFEducation - Tibco - SVB
119 Karlijn Swinkels (Ned) Team Jumbo-Visma
120 Lauretta Hanson (Aus) Trek - Segafredo
121 Charlotte Kool (Ned) Team DSM
122 Emma Cecilie Bjerg (Den) Movistar Team Women
123 Emilia Fahlin (Swe) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
124 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women
125 Hannah Barnes (GBr) Uno-X Pro Cycling Team
126 Georgia Baker (Aus) Team Bikeexchange - Jayco
127 Sofia Barbieri (Ita) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA
128 Megan Jastrab (USA) Team DSM
129 Alba Teruel Ribes (Esp) Bizkaia-Durango
130 Franziska Brauße (Ger) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
131 Martina Fidanza (Ita) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
132 Estefania Herrera Marin (Col) Colombia Tierra de Atletas GW
133 Abi Smith (GBr) EFEducation - Tibco - SVB all s.t.
DNF Wilma Olausson (Swe) Uno-X Pro Cycling Team
DNF Asia Zontone (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria
 
GC
1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Movistar Team Women 8:46:33
2 Margarita Garcia Cañellas (Esp) UAE Team ADQ at 0:25
3 Marta Cavalli (Ita) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:57
4 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek - Segafredo 5:00
5 Cecilie Ludwig (Den) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 5:13
6 Amanda Spratt (Aus) Team Bikeexchange - Jayco 5:14
7 Elise Chabbey (Sui) Canyon//SRAM Racing 5:21
8 Niamh Fisher-Black (NZl) Team SD Worx 5:28
9 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 5:29
10 Silvia Persico (Ita) Valcar Travel & Service 5:29
11 Erica Magnaldi (Ita) UAE Team ADQ 6:10
12 Anouska Koster (Ned) Team Jumbo-Visma 7:31
13 Soraya Paladin (Ita) Canyon//SRAM Racing 7:38
14 Alena Amialiusik (X) Canyon//SRAM Racing 7:46
15 Neve Bradbury (Aus) Canyon//SRAM Racing 8:29
16 Clara Koppenburg (Ger) Cofidis Women Team 8:46
17 Jelena Eric (Srb) Movistar Team Women 8:59
18 Hanna Nilsson (Swe) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 10:36
19 Elisa Balsamo (Ita) Trek - Segafredo 11:02
20 Marianne Vos (Ned) Team Jumbo-Visma 11:05
21 Lotte Kopecky (Bel) Team SD Worx 11:16
22 Lucinda Brand (Ned) Trek - Segafredo 11:26
23 Juliette Labous (Fra) Team DSM 11:29
24 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Movistar Team Women 11:30
25 Rachele Barbieri (Ita) LIV Racing Xstra 11:33
26 Silvia Zanardi (Ita) BePink 11:38
27 Kata Blanka Vas (Hun) Team SD Worx 11:41
28 Romy Kasper (Ger) Team Jumbo-Visma 11:41
29 Alessia Vigilia (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 11:42
30 Quinty Ton (Ned) LIV Racing Xstra 11:43
31 Karolina Kumiega (Pol) Valcar Travel & Service 11:46
32 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 11:56
33 Krista Doebel-Hickok (USA) EFEducation - Tibco - SVB 11:57
34 Paula Patiño Bedoya (Col) Movistar Team Women 12:01
35 Aileen Schweikart (Ger) Bizkaia-Durango 12:08
36 Matilde Vitillo (Ita) BePink 12:19
37 Mikayla Harvey (NZl) Canyon//SRAM Racing 12:19
38 Marte Berg Edseth (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 12:30
39 Jennifer Ducuara Acevedo (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 12:43
40 Beatrice Rossato (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 12:51
41 Gaia Realini (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 12:53
42 Kristen Faulkner (USA) Team Bikeexchange - Jayco 12:55
43 Anna Gabrielle Traxler (Can) Roland Cogeas Edelweiss Squad 13:30
44 Cristina Tonetti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 15:37
45 Sandra Levenez (Fra) Cofidis Women Team 15:39
46 Leah Thomas (USA) Trek - Segafredo 16:15
47 Letizia Borghesi (Ita) EFEducation - Tibco - SVB 16:22
48 Thalita De Jong (Ned) LIV Racing Xstra 16:26
49 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 16:30
50 Chiara Consonni (Ita) Valcar Travel & Service 16:33
51 Martina Alzini (Ita) Cofidis Women Team 16:34
52 Kathrin Hammes (Ger) EFEducation - Tibco - SVB 16:42
53 Riejanne Markus (Ned) Team Jumbo-Visma 16:44
54 Tereza Neumanová (Cze) LIV Racing Xstra 16:45
55 Lina Hernandez Gomez (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 16:49
56 Sofia Collinelli (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 16:50
57 Catalina Soto Campos (Chi) Bizkaia-Durango 16:51
58 Milagro Mena Solano (Crc) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA 17:04
59 Christine Majerus (Lux) Team SD Worx 17:17
60 Nina Kessler (Ned) Team Bikeexchange - Jayco 17:22
61 Anna Trevisi (Ita) UAE Team ADQ 17:24
62 Olivia Onesti (Fra) Cofidis Women Team 17:28
63 Eva Maria Gatscher (Ita) Team Mendelspeck 17:50
64 Gemma Sernissi (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 17:51
65 Petra Stiasny (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad 18:08
66 Vania Canvelli (Ita) Team Mendelspeck 18:30
67 Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 18:30
68 Letizia Brufani (Ita) BePink 18:37
69 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia-Durango 18:42
70 Alice Palazzi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 18:51
71 Katia Ragusa (Ita) LIV Racing Xstra 20:34
72 Markéta Hájková (Cze) BePink 20:35
73 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar Travel & Service 20:37
74 Sarah Roy (Aus) Canyon//SRAM Racing 20:39
75 Sofia Bertizzolo (Ita) UAE Team ADQ 20:51
76 Victoire Berteau (Fra) Cofidis Women Team 20:54
77 Marta Lach (Pol) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 20:58
78 Marta Bastianelli (Ita) UAE Team ADQ 21:01
79 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 21:03
80 Giorgia Bariani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 21:06
81 Lea Lin Teutenberg (Ger) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 21:07
82 Caroline Baur (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad 21:18
83 Nadia Quagliotto (Ita) BePink 21:23
84 Olga Zabelinskaya (Uzb) Roland Cogeas Edelweiss Squad 21:24
85 Iris Monticolo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 21:26
86 Sofia Rodriguez Revert (Esp) Bizkaia-Durango 21:34
87 Marta Jaskulska (Pol) LIV Racing Xstra 21:35
88 Anastasia Carbonari (Lat) Valcar Travel & Service 21:44
89 Elena Cecchini (Ita) Team SD Worx 21:44
90 Jessenia Meneses Gonzalez (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 21:52
91 Elizabeth Castaño Quintero (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 21:55
92 Inga Cesuliene (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 22:01
93 Georgia Williams (NZl) Team Bikeexchange - Jayco 22:03
94 Giorgia Vettorello (Ita) BePink 22:03
95 Teniel Campbell (TTO) Team Bikeexchange - Jayco 22:06
96 Leah Kirchmann (Can) Team DSM 22:07
97 Rotem Gafinovitz (Isr) Roland Cogeas Edelweiss Squad 22:07
98 Aline Seitz (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad 22:07
99 Beatrice Pozzobon (Ita) Team Mendelspeck 22:11
100 Angela Oro (Ita) Team Mendelspeck 22:17
101 Amber Kraak (Ned) Team Jumbo-Visma 22:48
102 Eukene Larrarte Arteaga (Esp) Bizkaia-Durango 22:54
103 Francesca Pisciali (Ita) Team Mendelspeck 23:21
104 Alessia Missiaggia (Ita) Team Mendelspeck 23:48
105 Georgia Baker (Aus) Team Bikeexchange - Jayco 29:00
106 Charlotte Kool (Ned) Team DSM 29:07
107 Emma Cecilie Bjerg (Den) Movistar Team Women 29:08
108 Franziska Brauße (Ger) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 29:15
109 Martina Fidanza (Ita) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 29:20
110 Karlijn Swinkels (Ned) Team Jumbo-Visma 29:20
111 Clara Copponi (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 29:22
112 Franziska Koch (Ger) Team DSM 29:22
113 Emilia Fahlin (Swe) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 29:23
114 Julie Leth (Den) Uno-X Pro Cycling Team 29:27
115 Megan Jastrab (USA) Team DSM 29:32
116 Lara Vieceli (Ita) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 29:40
117 Alice Gasparini (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 29:51
118 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women 29:54
119 Sara Poidevin (Can) EFEducation - Tibco - SVB 29:56
120 Lorena Colmenares (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 29:59
121 Abi Smith (GBr) EFEducation - Tibco - SVB 30:01
122 Francesca Baroni (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 30:08
123 Emanuela Zanetti (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 30:28
124 Magdeleine Vallieres Mill (Can) EFEducation - Tibco - SVB 30:29
125 Estefania Herrera Marin (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 30:37
126 Amalie Lutro (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 30:40
127 Noemi Lucrezia Eremita (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 30:40
128 Lauretta Hanson (Aus) Trek - Segafredo 31:19
129 Amalie Dideriksen (Den) Trek - Segafredo 31:30
130 Alba Teruel Ribes (Esp) Bizkaia-Durango 31:34
131 Sofia Barbieri (Ita) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA 31:42
132 Hannah Barnes (GBr) Uno-X Pro Cycling Team 32:11
133 Maryna Ivaniuk (Ukr) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA 32:46



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.