Canadian Cyclist

 

July 6/22 13:51 pm - Another Stage Win for Vos at Giro Donna


Posted by Editoress on 07/6/22
 

Marianne Vos (Team Jumbo-Visma) emerged from the bunch in Bergamo's final blitz, snatching the win from Lotte Kopecky (Team SD Worx) and Silvia Persico (Valcar Travel & Service). The Dutch champion tamed the harsh climb of Boccola, conquered the sixth stage and claimed the Cyclamen Jersey. This is the fourth podium out of six stages for her, winning two of them and setting a new record of Giro's won, 32.

Annemiek van Vleuten (Movistar Team Women) stays in Pink, Niamh Fisher-Black (Team SD Worx) stays in White and Marta Cavalli (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope) keeps the Blue. The Green Jersey moves to Elise Chabbey (Canyon//SRAM Racing).

Stage-winner Marianne Vos said: "I am still trying to catch my breath! I've tried to find the position by staying in the front all the time up to the last climb, then performing several sprints in the finale. It was a pretty tough stage so claiming this victory was truly great. The team performed really well and tried to help me a lot. I was not expecting two victories in this Giro, but each time you win you focus on a new goal. I can say I'm very satisfied".

Top Canadian on the stage was Magdeleine Vallieres Mill (EF Education - Tibco - SVB) in 32nd at 54s back.
Anna Gabrielle Traxler (Roland Cogeas Edelweiss Squad) is top Canadian in the overall, 43rd at 16:27 back.

Results

Stage 5: Sarnico to Bergamo, 114.7km
1 Marianne Vos (Ned) Team Jumbo-Visma 2:58:30
2 Lotte Kopecky (Bel) Team SD Worx
3 Silvia Persico (Ita) Valcar Travel & Service
4 Kristen Faulkner (USA) Team Bikeexchange - Jayco
5 Amanda Spratt (Aus) Team Bikeexchange - Jayco
6 Annemiek van Vleuten (Ned) Movistar Team Women
7 Marta Cavalli (Ita) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
8 Margarita Garcia Cañellas (Esp) UAE Team ADQ
9 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek - Segafredo
10 Cecilie Ludwig (Den) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
11 Niamh Fisher-Black (NZl) Team SD Worx all s.t.
12 Sofia Bertizzolo (Ita) UAE Team ADQ 0:26
13 Rachele Barbieri (Ita) LIV Racing Xstra
14 Juliette Labous (Fra) Team DSM
15 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
16 Clara Koppenburg (Ger) Cofidis Women Team
17 Elise Chabbey (Sui) Canyon//SRAM Racing
18 Krista Doebel-Hickok (USA) EF Education - Tibco - SVB
19 Alena Amialiusik (X) Canyon//SRAM Racing
20 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
21 Lucinda Brand (Ned) Trek - Segafredo
22 Soraya Paladin (Ita) Canyon//SRAM Racing
23 Gaia Realini (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria all s.t.
24 Silvia Zanardi (Ita) BePink 0:38
25 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Movistar Team Women
26 Erica Magnaldi (Ita) UAE Team ADQ
27 Hanna Nilsson (Swe) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
28 Neve Bradbury (Aus) Canyon//SRAM Racing all s.t.
29 Anouska Koster (Ned) Team Jumbo-Visma 0:48
30 Alessia Vigilia (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:54
31 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
32 Magdeleine Vallieres Mill (Can) EF Education - Tibco - SVB
33 Petra Stiasny (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad all s.t.
34 Caroline Baur (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad 0:58
35 Karolina Kumiega (Pol) Valcar Travel & Service
36 Marta Lach (Pol) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
37 Olivia Onesti (Fra) Cofidis Women Team
38 Marte Berg Edseth (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
39 Paula Patiño Bedoya (Col) Movistar Team Women all s.t.
40 Aileen Schweikart (Ger) Bizkaia-Durango 1:00
41 Matilde Vitillo (Ita) BePink
42 Katia Ragusa (Ita) LIV Racing Xstra
43 Lina Hernandez Gomez (Col) Colombia Tierra de Atletas GW
44 Leah Thomas (USA) Trek - Segafredo
45 Jelena Eric (Srb) Movistar Team Women
46 Romy Kasper (Ger) Team Jumbo-Visma
47 Emma Cecilie Bjerg (Den) Movistar Team Women
48 Martina Alzini (Ita) Cofidis Women Team all s.t.
49 Catalina Soto Campos (Chi) Bizkaia-Durango 1:27
50 Markéta Hájková (Cze) BePink
51 Angela Oro (Ita) Team Mendelspeck
52 Franziska Koch (Ger) Team DSM
53 Jessenia Meneses Gonzalez (Col) Colombia Tierra de Atletas GW
54 Vania Canvelli (Ita) Team Mendelspeck
55 Inga Cesuliene (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
56 Elena Cecchini (Ita) Team SD Worx
57 Chiara Consonni (Ita) Valcar Travel & Service
58 Jennifer Ducuara Acevedo (Col) Colombia Tierra de Atletas GW
59 Julie Leth (Den) Uno-X Pro Cycling Team
60 Kata Blanka Vas (Hun) Team SD Worx
61 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia-Durango
62 Elisa Balsamo (Ita) Trek - Segafredo
63 Letizia Brufani (Ita) BePink
64 Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano
65 Beatrice Rossato (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria
66 Sandra Levenez (Fra) Cofidis Women Team
67 Nadia Quagliotto (Ita) BePink
68 Rotem Gafinovitz (Isr) Roland Cogeas Edelweiss Squad
69 Amalie Lutro (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
70 Victoire Berteau (Fra) Cofidis Women Team all s.t.
71 Eva Maria Gatscher (Ita) Team Mendelspeck 1:40
72 Quinty Ton (Ned) LIV Racing Xstra 1:43
73 Christine Majerus (Lux) Team SD Worx 1:45
74 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar Travel & Service
75 Giorgia Vettorello (Ita) BePink
76 Alice Gasparini (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria
77 Charlotte Kool (Ned) Team DSM
78 Anastasia Carbonari (Lat) Valcar Travel & Service
79 Kathrin Hammes (Ger) EF Education - Tibco - SVB
80 Marta Bastianelli (Ita) UAE Team ADQ
81 Martina Fidanza (Ita) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team all s.t.
82 Alice Palazzi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:48
83 Gemma Sernissi (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 1:49
84 Francesca Baroni (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 2:36
85 Lea Lin Teutenberg (Ger) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team
86 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope both s.t.
87 Sarah Roy (Aus) Canyon//SRAM Racing 2:48
88 Mikayla Harvey (NZl) Canyon//SRAM Racing
89 Hannah Barnes (GBr) Uno-X Pro Cycling Team
90 Georgia Williams (NZl) Team Bikeexchange - Jayco
91 Sara Poidevin (Can) EF Education - Tibco - SVB
92 Anna Trevisi (Ita) UAE Team ADQ
93 Megan Jastrab (USA) Team DSM
94 Abi Smith (GBr) EF Education - Tibco - SVB all s.t.
95 Francesca Pisciali (Ita) Team Mendelspeck 2:53
96 Thalita De Jong (Ned) LIV Racing Xstra 2:54
97 Tereza Neumanová (Cze) LIV Racing Xstra s,t,
98 Anna Gabrielle Traxler (Can) Roland Cogeas Edelweiss Squad 2:57
99 Cristina Tonetti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 3:00
100 Giorgia Bariani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 3:01
101 Emilia Fahlin (Swe) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 3:33
102 Sofia Rodriguez Revert (Esp) Bizkaia-Durango s.t.
103 Eukene Larrarte Arteaga (Esp) Bizkaia-Durango 4:07
104 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women 4:09
105 Nina Kessler (Ned) Team Bikeexchange - Jayco 4:12
106 Georgia Baker (Aus) Team Bikeexchange - Jayco s.t.
107 Iris Monticolo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 4:20
108 Karlijn Swinkels (Ned) Team Jumbo-Visma 5:05
109 Amber Kraak (Ned) Team Jumbo-Visma s.t.
110 Marta Jaskulska (Pol) LIV Racing Xstra 7:08
111 Clara Copponi (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 7:24
112 Teniel Campbell (TTO) Team Bikeexchange - Jayco
113 Aline Seitz (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad
114 Milagro Mena Solano (Crc) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA all s.t.
115 Amalie Dideriksen (Den) Trek - Segafredo 8:39
116 Noemi Lucrezia Eremita (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria
117 Sofia Collinelli (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano both s.t.
118 Emanuela Zanetti (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 9:21
119 Alba Teruel Ribes (Esp) Bizkaia-Durango 9:31
120 Leah Kirchmann (Can) Team DSM s.t.
121 Letizia Borghesi (Ita) EF Education - Tibco - SVB 9:43
122 Lara Vieceli (Ita) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 11:20
123 Estefania Herrera Marin (Col) Colombia Tierra de Atletas GW
124 Sofia Barbieri (Ita) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA both s.t.
125 Alessia Missiaggia (Ita) Team Mendelspeck 11:25
126 Beatrice Pozzobon (Ita) Team Mendelspeck s.t.
127 Lauretta Hanson (Aus) Trek - Segafredo 12:14
DNF Franziska Brauße (Ger) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team  
DNF Elizabeth Castaño Quintero (Col) Colombia Tierra de Atletas GW  
DNF Olga Zabelinskaya (Uzb) Roland Cogeas Edelweiss Squad  
DNF Maryna Ivaniuk (Ukr) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA  
DNS Riejanne Markus (Ned) Team Jumbo-Visma  
 
GC
1 Annemiek van Vleuten (Ned) Movistar Team Women 14:50:05
2 Margarita Garcia Cañellas (Esp) UAE Team ADQ at 0:25
3 Marta Cavalli (Ita) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:54
4 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek - Segafredo 5:00
5 Cecilie Ludwig (Den) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 5:13
6 Amanda Spratt (Aus) Team Bikeexchange - Jayco 5:14
7 Silvia Persico (Ita) Valcar Travel & Service 5:25
8 Niamh Fisher-Black (NZl) Team SD Worx 5:28
9 Elise Chabbey (Sui) Canyon//SRAM Racing 5:45
10 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 5:55
11 Erica Magnaldi (Ita) UAE Team ADQ 6:48
12 Soraya Paladin (Ita) Canyon//SRAM Racing 8:04
13 Alena Amialiusik (X) Canyon//SRAM Racing 8:12
14 Anouska Koster (Ned) Team Jumbo-Visma 8:19
15 Neve Bradbury (Aus) Canyon//SRAM Racing 9:07
16 Clara Koppenburg (Ger) Cofidis Women Team 9:12
17 Jelena Eric (Srb) Movistar Team Women 9:59
18 Marianne Vos (Ned) Team Jumbo-Visma 10:51
19 Lotte Kopecky (Bel) Team SD Worx 11:10
20 Hanna Nilsson (Swe) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 11:14
21 Lucinda Brand (Ned) Trek - Segafredo 11:52
22 Juliette Labous (Fra) Team DSM 11:55
23 Rachele Barbieri (Ita) LIV Racing Xstra 11:59
24 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Movistar Team Women 12:08
25 Silvia Zanardi (Ita) BePink 12:16
26 Elisa Balsamo (Ita) Trek - Segafredo 12:19
27 Krista Doebel-Hickok (USA) EF Education - Tibco - SVB 12:22
28 Alessia Vigilia (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 12:36
29 Romy Kasper (Ger) Team Jumbo-Visma 12:41
30 Karolina Kumiega (Pol) Valcar Travel & Service 12:44
31 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 12:50
32 Paula Patiño Bedoya (Col) Movistar Team Women 12:59
33 Kata Blanka Vas (Hun) Team SD Worx 13:08
34 Aileen Schweikart (Ger) Bizkaia-Durango 13:08
35 Matilde Vitillo (Ita) BePink 13:17
36 Gaia Realini (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 13:19
37 Quinty Ton (Ned) LIV Racing Xstra 13:26
38 Marte Berg Edseth (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 13:28
39 Jennifer Ducuara Acevedo (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 14:10
40 Beatrice Rossato (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 14:18
41 Mikayla Harvey (NZl) Canyon//SRAM Racing 15:07
42 Kristen Faulkner (USA) Team Bikeexchange - Jayco 15:18
43 Anna Gabrielle Traxler (Can) Roland Cogeas Edelweiss Squad 16:27
44 Sandra Levenez (Fra) Cofidis Women Team 17:06
45 Leah Thomas (USA) Trek - Segafredo 17:15
46 Martina Alzini (Ita) Cofidis Women Team 17:34
47 Lina Hernandez Gomez (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 17:49
48 Chiara Consonni (Ita) Valcar Travel & Service 18:00
49 Catalina Soto Campos (Chi) Bizkaia-Durango 18:18
50 Olivia Onesti (Fra) Cofidis Women Team 18:26
51 Kathrin Hammes (Ger) EF Education - Tibco - SVB 18:27
52 Cristina Tonetti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 18:37
53 Christine Majerus (Lux) Team SD Worx 19:02
54 Petra Stiasny (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad 19:02
55 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 19:06
56 Thalita De Jong (Ned) LIV Racing Xstra 19:20
57 Eva Maria Gatscher (Ita) Team Mendelspeck 19:30
58 Tereza Neumanová (Cze) LIV Racing Xstra 19:39
59 Gemma Sernissi (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 19:40
60 Vania Canvelli (Ita) Team Mendelspeck 19:57
61 Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 19:57
62 Letizia Brufani (Ita) BePink 20:04
63 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia-Durango 20:09
64 Anna Trevisi (Ita) UAE Team ADQ 20:12
65 Alice Palazzi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 20:39
66 Sofia Bertizzolo (Ita) UAE Team ADQ 21:17
67 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 21:29
68 Nina Kessler (Ned) Team Bikeexchange - Jayco 21:34
69 Katia Ragusa (Ita) LIV Racing Xstra 21:34
70 Marta Lach (Pol) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 21:56
71 Markéta Hájková (Cze) BePink 22:02
72 Caroline Baur (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad 22:16
73 Victoire Berteau (Fra) Cofidis Women Team 22:21
74 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar Travel & Service 22:22
75 Marta Bastianelli (Ita) UAE Team ADQ 22:46
76 Nadia Quagliotto (Ita) BePink 22:50
77 Elena Cecchini (Ita) Team SD Worx 23:11
78 Sarah Roy (Aus) Canyon//SRAM Racing 23:27
79 Inga Cesuliene (Ltu) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 23:28
80 Rotem Gafinovitz (Isr) Roland Cogeas Edelweiss Squad 23:34
81 Lea Lin Teutenberg (Ger) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 23:43
82 Angela Oro (Ita) Team Mendelspeck 23:44
83 Giorgia Vettorello (Ita) BePink 23:48
84 Milagro Mena Solano (Crc) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA 24:28
85 Georgia Williams (NZl) Team Bikeexchange - Jayco 24:51
86 Sofia Rodriguez Revert (Esp) Bizkaia-Durango 25:07
87 Anastasia Carbonari (Lat) Valcar Travel & Service 25:11
88 Sofia Collinelli (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 25:29
89 Iris Monticolo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 25:46
90 Letizia Borghesi (Ita) EF Education - Tibco - SVB 26:05
91 Giorgia Bariani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 26:43
92 Eukene Larrarte Arteaga (Esp) Bizkaia-Durango 27:01
93 Marta Jaskulska (Pol) LIV Racing Xstra 28:43
94 Francesca Pisciali (Ita) Team Mendelspeck 28:54
95 Amber Kraak (Ned) Team Jumbo-Visma 28:55
96 Jessenia Meneses Gonzalez (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 29:07
97 Teniel Campbell (TTO) Team Bikeexchange - Jayco 29:30
98 Aline Seitz (Sui) Roland Cogeas Edelweiss Squad 29:31
99 Emma Cecilie Bjerg (Den) Movistar Team Women 30:08
100 Charlotte Kool (Ned) Team DSM 30:46
101 Franziska Koch (Ger) Team DSM 30:49
102 Julie Leth (Den) Uno-X Pro Cycling Team 30:54
103 Martina Fidanza (Ita) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 31:05
104 Magdeleine Vallieres Mill (Can) EF Education - Tibco - SVB 31:23
105 Alice Gasparini (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 31:36
106 Leah Kirchmann (Can) Team DSM 31:38
107 Amalie Lutro (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 32:07
108 Megan Jastrab (USA) Team DSM 32:20
109 Francesca Baroni (Ita) Aromitalia Basso Bikes Vaiano 32:44
110 Sara Poidevin (Can) EF Education - Tibco - SVB 32:44
111 Abi Smith (GBr) EF Education - Tibco - SVB 32:49
112 Georgia Baker (Aus) Team Bikeexchange - Jayco 33:12
113 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women 34:03
114 Karlijn Swinkels (Ned) Team Jumbo-Visma 34:25
115 Emilia Fahlin (Swe) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 34:38
116 Beatrice Pozzobon (Ita) Team Mendelspeck 34:39
117 Alessia Missiaggia (Ita) Team Mendelspeck 35:13
118 Clara Copponi (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 36:46
119 Hannah Barnes (GBr) Uno-X Pro Cycling Team 37:32
120 Emanuela Zanetti (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 39:49
121 Amalie Dideriksen (Den) Trek - Segafredo 40:09
122 Noemi Lucrezia Eremita (Ita) Isolmant - Premac - Vittoria 40:22
123 Lara Vieceli (Ita) Ceratizit - Wnt Pro Cycling Team 41:00
124 Alba Teruel Ribes (Esp) Bizkaia-Durango 41:05
125 Estefania Herrera Marin (Col) Colombia Tierra de Atletas GW 41:57
126 Sofia Barbieri (Ita) Servetto - Makhymo - Beltrami TSA 43:02
127 Lauretta Hanson (Aus) Trek - Segafredo 46:01



Giro d'Italia Donne: Prologue

Giro d'Italia Donne: Stage 1

Giro d'Italia Donne: Stage 2

Giro d'Italia Donne: Stage 3

Balsamo takes win on Fourth Stage of Giro Donna

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.