Canadian Cyclist

 

October 14/22 10:58 am - Track World Championships: Day 3 results


Posted by Editoress on 10/14/22
 

Results from Day 3 of the 2022 Track World Championships in Saint Quentin en Yvelines in France

 

Men's 1Km Time Trial
 
Qualifying
1 Jeffrey Hoogland (Netherlands) 0:58.294
2 Matteo Bianchi (Italy) 0:59.460
3 Melvin Landerneau (France) 0:59.549
4 Maximilian Dornbach (Germany) 0:59.750
5 Yuta Obara (Japan) 0:59.796
6 James Hedgcock (Canada) 0:59.880
7 Nicholas Kergozou De La Boessiere (New Zealand) 0:59.930
8 Alejandro Martinez Chorro (Spain) 0:59.938
9 Chenxi Xue (China) 1:00.143
10 Marc Jurczyk (Germany) 1:00.386
11 Robin Wagner (Czech Republic) 1:00.535
12 Cristian David Ortega Fontalvo (Colombia) 1:00.595
13 Patryk Rajkowski (Poland) 1:00.598
14 Ryan Dodyk (Canada) 1:00.780
15 Quentin Lafargue (France) 1:00.969
16 Qi Liu (China) 1:01.060
17 Santiago Ramirez Morales (Colombia) 1:01.061
18 Muhammad Fadhil Mohd Zonis (Malaysia) 1:01.211
19 Davide Boscaro (Italy) 1:01.276
20 Tomas Babek (Czech Republic) 1:01.603
21 Juan Ruiz Teran (Mexico) 1:01.669
22 Andrey Chugay (Kazakhstan) 1:01.805
23 Jose Moreno Sanchez (Spain) 1:02.054
24 David Elkathchoongo (India) 1:02.618
25 Jean Spies (South Africa) 1:02.747
Top 8 riders advance to Final.
 
Final
1 Jeffrey Hoogland (Netherlands) 0:58.106
2 Melvin Landerneau (France) 0:59.568
3 Alejandro Martinez Chorro (Spain) 0:59.871
4 Maximilian Dornbach (Germany) 0:59.984
5 Matteo Bianchi (Italy) 1:00.012
6 Yuta Obara (Japan) 1:00.175
7 Nicholas Kergozou De La Boessiere (New Zealand) 1:00.340
8 James Hedgcock (Canada)

 

Women's Omnium
 
Scratch Race
1 Jennifer Valente (USA)
2 Clara Copponi (France)
3 Maggie Coles-Lyster (Canada)
4 Michaela Drummond (New Zealand)
5 Maike van der Duin (Netherlands)
6 Anita Yvonne Stenberg (Norway)
7 Yumi Kajihara (Japan)
8 Maria Martins (Portugal)
9 Amber Joseph (Barbados)
10 Petra Sevcikova (Czech Republic)
11 Olivija Baleisyte (Lithuania)
12 Elisa Balsamo (Italy)
13 Lea Lin Teutenberg (Germany)
14 Eukene Larrarte Arteaga (Spain)
15 Alzbeta Bacikova (Slovakia)
16 Aline Seitz (Switzerland)
17 Emily Kay (Ireland)
18 Ebtissam Zayed Ahmed (Egypt)
19 Lotte Kopecky (Belgium)
20 Amalie Dideriksen (Denmark)
21 Sophie Lewis (Great Britain)
22 Daria Pikulik (Poland)
23 Victoria Velasco Fuentes (Mexico)
24 Verena Eberhardt (Austria)
 
Tempo Race
1 Maike van der Duin (Netherlands) 23 pts
2 Anita Yvonne Stenberg (Norway) 22
3 Maria Martins (Portugal) 22
4 Emily Kay (Ireland) 22
5 Amalie Dideriksen (Denmark) 22
6 Jennifer Valente (USA) 9
7 Michaela Drummond (New Zealand) 4
8 Maggie Coles-Lyster (Canada) 1
9 Clara Copponi (France) 1
10 Lotte Kopecky (Belgium) 0
11 Elisa Balsamo (Italy) 0
12 Sophie Lewis (Great Britain) 0
13 Verena Eberhardt (Austria) 0
14 Lea Lin Teutenberg (Germany) 0
15 Alzbeta Bacikova (Slovakia) 0
16 Ebtissam Zayed Ahmed (Egypt) 0
17 Eukene Larrarte Arteaga (Spain) 0
18 Petra Sevcikova (Czech Republic) 0
19 Aline Seitz (Switzerland) 0
20 Yumi Kajihara (Japan) 0
21 Daria Pikulik (Poland) 0
22 Amber Joseph (Barbados) 0
23 Victoria Velasco Fuentes (Mexico) 0
24 Olivija Baleisyte (Lithuania) -40
 
Standings after 2/4
1 Maike van der Duin (Netherlands) 72 pts
2 Jennifer Valente (USA) 70
3 Anita Yvonne Stenberg (Norway) 68
4 Clara Copponi (France) 62
5 Maria Martins (Portugal) 62
6 Maggie Coles-Lyster (Canada) 62
7 Michaela Drummond (New Zealand) 62
8 Emily Kay (Ireland) 42
9 Elisa Balsamo (Italy) 38
10 Amalie Dideriksen (Denmark) 34
11 Yumi Kajihara (Japan) 30
12 Lea Lin Teutenberg (Germany) 30
13 Petra Sevcikova (Czech Republic) 28
14 Lotte Kopecky (Belgium) 26
15 Amber Joseph (Barbados) 25
16 Alzbeta Bacikova (Slovakia) 24
17 Eukene Larrarte Arteaga (Spain) 22
18 Olivija Baleisyte (Lithuania) 21
19 Sophie Lewis (Great Britain) 19
20 Verena Eberhardt (Austria) 17
21 Ebtissam Zayed Ahmed (Egypt) 16
22 Aline Seitz (Switzerland) 14
23 Daria Pikulik (Poland) 2
24 Victoria Velasco Fuentes (Mexico) 2
 
Elimination Race
1 Jennifer Valente (USA)
2 Elisa Balsamo (Italy)
3 Lotte Kopecky (Belgium)
4 Maria Martins (Portugal)
5 Maggie Coles-Lyster (Canada)
6 Maike van der Duin (Netherlands)
7 Anita Yvonne Stenberg (Norway)
8 Lea Lin Teutenberg (Germany)
9 Amalie Dideriksen (Denmark)
10 Emily Kay (Ireland)
11 Clara Copponi (France)
12 Michaela Drummond (New Zealand)
13 Petra Sevcikova (Czech Republic)
14 Aline Seitz (Switzerland)
15 Eukene Larrarte Arteaga (Spain)
16 Verena Eberhardt (Austria)
17 Ebtissam Zayed Ahmed (Egypt)
18 Sophie Lewis (Great Britain)
19 Yumi Kajihara (Japan)
20 Daria Pikulik (Poland)
21 Alzbeta Bacikova (Slovakia)
22 Victoria Velasco Fuentes (Mexico)
23 Amber Joseph (Barbados)
24 Olivija Baleisyte (Lithuania)
 
Final standings after Points race
1 Jennifer Valente (USA) 118 pts
2 Maike van der Duin (Netherlands) 109
3 Maria Martins (Portugal) 99
4 Maggie Coles-Lyster (Canada) 97
5 Anita Yvonne Stenberg (Norway) 96
6 Lotte Kopecky (Belgium) 93
7 Michaela Drummond (New Zealand) 89
8 Clara Copponi (France) 87
9 Amalie Dideriksen (Denmark) 83
10 Elisa Balsamo (Italy) 80
11 Lea Lin Teutenberg (Germany) 80
12 Emily Kay (Ireland) 64
13 Yumi Kajihara (Japan) 64
14 Aline Seitz (Switzerland) 51
15 Petra Sevcikova (Czech Republic) 44
16 Sophie Lewis (Great Britain) 38
17 Eukene Larrarte Arteaga (Spain) 34
18 Verena Eberhardt (Austria) 30
19 Alzbeta Bacikova (Slovakia) 25
20 Ebtissam Zayed Ahmed (Egypt) 24
21 Daria Pikulik (Poland) 14
22 Victoria Velasco Fuentes (Mexico) 4
23 Amber Joseph (Barbados) -14
DNF Olivija Baleisyte (Lithuania)

 

Men's Individual Pursuit
 
Qualifying
1 Filippo Ganna (Italy) 4:00.693
2 Jonathan Milan (Italy) 4:03.012
3 Daniel Bigham (Great Britain) 4:05.181
4 Ivo Manuel Alves Oliveira (Portugal) 4:06.704
5 Simon Vitzthum (Switzerland) 4:07.326
6 Thomas Sexton (New Zealand) 4:08.679
7 Conor Leahy (Australia) 4:09.197
8 Corentin Ermenault (France) 4:09.607
9 Claudio Imhof (Switzerland) 4:09.824
10 Shoi Matsuda (Japan) 4:10.521
11 Tobias Buck-Gramcko (Germany) 4:11.443
12 Chris Ernst (Canada) 4:11.661
13 Carson Mattern (Canada) 4:13.196
14 Leon Rohde (Germany) 4:14.817
15 Kacper Majewski (Poland) 4:14.828
16 Erik Martorell Haga (Spain) 4:17.499
17 Haiao Zhang (China) 4:18.427
18 Nicolas Heinrich (Germany) 4:18.777
19 Brendan Rhim (USA) 4:20.165
20 Sean Richardson (Canada) 4:21.374
21 Daniel Crista (Romania) 4:21.601
22 Anders Johnson (USA) 4:21.726
23 Alisher Zhumakan (Kazakhstan) 4:25.210
24 Artyom Zakharov (Kazakhstan) 4:33.655
25 Aleksey Fomovskiy (Uzbekistan) 4:42.690
Fastest 2 riders race for Gold, and 3rd and 4th riders race for Bronze
 
Final
 
Ride for Gold
1 Filippo Ganna (Italy) 3:59.636 WR
2 Jonathan Milan (Italy) 4:03.790
 
For Bronze
3 Ivo Manuel Alves Oliveira (Portugal) 4:08.738
4 Daniel Bigham (Great Britain) 4:09.956

 

Men's Points Race
1 Yoeri Havik (Netherlands) 76 pts
2 Roger Kluge (Germany) 67
3 Fabio van den Bossche (Belgium) 64
4 Corbin Strong (New Zealand) 62
5 William Perrett (Great Britain) 61
6 Grant Koontz (USA) 47
7 Gustav Johansson (Sweden) 40
8 Wojciech Pszczolarski (Poland) 34
9 Michele Scartezzini (Italy) 27
10 Valere Thiebaud (Switzerland) 22
11 Mykyta Yakovlev (Ukraine) 22
12 Alon Yogev (Israel) 21
13 Mathias Guillemette (Canada) 16
14 Thomas Boudat (France) 11
15 Joao Matias (Portugal) 10
16 Ivan Gabriel Ruiz (Argentina) 1
17 James Moriarty (Australia) -34
18 Jose Muniz Vazquez (Mexico) -40
19 Martin Chren (Slovakia) -60
DNF Lotfi Tchambaz (Algeria)
DNF Jan Vones (Czech Republic)

 

Women's Sprint
 
Semifinals
 
Heat 1 Race 1 Race 2 Decider
1 Lea Sophie Friedrich (Germany) 11.080 10.975
2 Laurine van Riessen (Netherlands)
 
Heat 2
1 Mathilde Gros (France)   10.895 10.956
2 Emma Hinze (Germany) 10.793
 
Final
 
Ride for Gold
1 Mathilde Gros (France) 11.053 10.918
2 Lea Sophie Friedrich (Germany)
 
For Bronze
3 Emma Hinze (Germany) 11.085 11.136
4 Laurine van Riessen (Netherlands)


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.