Canadian Cyclist

 

October 16/22 8:13 am - Track World Championships: Day 5 results


Posted by Editoress on 10/16/22
 

Results from Day 5 of the 2022 Track World Championships in Saint Quentin en Yvelines in France

 

Women's Keirin
 
First Round
 
Heat 1
1 Lea Sophie Friedrich (Germany)
2 Helena Casas Roige (Spain)
3 Nicky Degrendele (Belgium)
4 Steffie Van Der Peet (Netherlands)
5 Marlena Karwacka (Poland)
 
Heat 2
1 Shanne Braspennincx (Netherlands)
2 Olena Starikova (Ukraine)
3 Mina Sato (Japan)
4 Alessa-Catriona Propster (Germany)
5 Cho Yiu Yeung (Hong Kong)
 
Heat 3
1 Mathilde Gros (France)
2 Riyu Ohta (Japan)
3 Sophie Capewell (Great Britain)
4 Miriam Vece (Italy)
5 Anis Amira Rosidi (Malaysia)
6 Jackie Boyle (Canada)
 
Heat 4
1 Kelsey Mitchell (Canada)
2 Ellesse Andrews (New Zealand)
3 Kristina Clonan (Australia)
4 Veronika Jabornikova (Czech Republic)
5 Shanju Bao (China)
DNF Kayla Hankins (USA)
 
Heat 5
1 Taky Marie Divine Kouame (France)
2 Martha Bayona Pineda (Colombia)
3 Urszula Los (Poland)
4 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico)
5 Fuko Umekawa (Japan)
6 Lauriane Genest (Canada)
The first two riders in each heat advance to the Quarterfinals,
all other riders to the Repechages.
 
First Round Repechages
 
Heat 1
1 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico)
2 Jackie Boyle (Canada)
3 Nicky Degrendele (Belgium)
4 Veronika Jabornikova (Czech Republic)
 
Heat 2
1 Mina Sato (Japan)
2 Steffie Van Der Peet (Netherlands)
3 Miriam Vece (Italy)
4 Fuko Umekawa (Japan)
5 Kayla Hankins (USA)
 
Heat 3
1 Sophie Capewell (Great Britain)
2 Marlena Karwacka (Poland)
3 Alessa-Catriona Propster (Germany)
4 Lauriane Genest (Canada)
5 Shanju Bao (China)
 
Heat 4
1 Urszula Los (Poland)
2 Kristina Clonan (Australia)
3 Anis Amira Rosidi (Malaysia)
4 Cho Yiu Yeung (Hong Kong)
The first two riders in each heat advance to the Quarterfinals.
 
Quarter Finals
 
Heat 1
1 Mina Sato (Japan)
2 Sophie Capewell (Great Britain)
3 Lea Sophie Friedrich (Germany)
4 Kelsey Mitchell (Canada)
5 Kristina Clonan (Australia)
6 Olena Starikova (Ukraine)
 
Heat 2
1 Shanne Braspennincx (Netherlands)
2 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico)
3 Taky Marie Divine Kouame (France)
4 Urszula Los (Poland)
5 Riyu Ohta (Japan)
6 Marlena Karwacka (Poland)
 
Heat 3
1 Martha Bayona Pineda (Colombia)
2 Mathilde Gros (France)
3 Ellesse Andrews (New Zealand)
4 Steffie Van Der Peet (Netherlands)
5 Helena Casas Roige (Spain)
6 Jackie Boyle (Canada)
The first 4 Riders in each heat advance to the Semifinals
 
SemiFinals
 
Heat 1
1 Mina Sato (Japan)
2 Steffie Van Der Peet (Netherlands)
3 Ellesse Andrews (New Zealand)
4 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico)
5 Sophie Capewell (Great Britain)
6 Taky Marie Divine Kouame (France)
 
Heat 2
1 Shanne Braspennincx (Netherlands)
2 Lea Sophie Friedrich (Germany)
3 Mathilde Gros (France)
4 Urszula Los (Poland)
5 Martha Bayona Pineda (Colombia)
6 Kelsey Mitchell (Canada)
The first three riders in each heat advance to Final 1-6,
all other riders to Final 7-12.
 
Final
 
1-6
1 Lea Sophie Friedrich (Germany)
2 Mina Sato (Japan)
3 Steffie Van Der Peet (Netherlands)
4 Mathilde Gros (France)
5 Ellesse Andrews (New Zealand)
6 Shanne Braspennincx (Netherlands)
 
7-12
7 Martha Bayona Pineda (Colombia)
8 Taky Marie Divine Kouame (France)
9 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico)
10 Urszula Los (Poland)
11 Kelsey Mitchell (Canada)
REL Sophie Capewell (Great Britain)

 

Women's Points Race
1 Neah Evans (Great Britain) 60 pts
2 Julie Leth (Denmark) 53
3 Jennifer Valente (USA) 51
4 Lotte Kopecky (Belgium) 50
5 Daniek Hengeveld (Netherlands) 46
6 Silvia Zanardi (Italy) 34
7 Anita Yvonne Stenberg (Norway) 27
8 Victoire Berteau (France) 25
9 Bryony Botha (New Zealand) 25
10 Yareli Acevedo Mendoza (Mexico) 23
11 Karolina Karasiewicz (Poland) 12
12 Maggie Coles-Lyster (Canada) 8
13 Tsuyaka Uchino (Japan) 4
14 Verena Eberhardt (Austria) 3
15 Amber Joseph (Barbados) 0
16 Katerina Kohoutkova (Czech Republic) 0
17 Lena Mettraux (Switzerland) 0
18 Ziortza Isasi Cristobal (Spain) 0
19 Daniela Campos (Portugal) 0
20 Chloe Moran (Australia) 0
21 Yanina Kuskova (Uzbekistan) 0
DNF Rinata Sultanova (Kazakhstan)
DNF Fanny Malissa Cauchois One (Laos)
DNF Treasure Melubari Coxson (Nigeria)
 
Men's Madison
1 France (Donavan Grondin/Benjamin Thomas) 65 pts
2 Great Britain (Ethan Hayter/Oliver Wood) 47
3 Belgium (Fabio van den Bossche/Lindsay de Vylder) 43
4 Italy (Simone Consonni//Michele Scartezzini) 41
5 Netherlands (Yoeri Havik/Jan Willem van Schip) 37
6 Portugal (Rui Felipe Alves Oliveira/Ivo Manuel Alves Oliveira) 27
7 Japan (Shunsuke Imamura/Kazushige Kuboki) 25
8 Germany (Roger Kluge/Theo Reinhardt) 24
9 New Zealand (Campbell Stewart/Aaron Gate) 20
10 Australia (Kelland O' Brien/Samuel Welsford) 16
11 Denmark (Michael Morkov/Niklas Larsen) 15
12 Switzerland (Lukas Ruegg/Claudio Imhof) 8
13 Canada (Dylan Bibic/Mathias Guillemette) -18
DNF Poland (Bartosz Rudyk/Szymon Sajnok)
DNF United States Of America (Peter Moore/Eddy Huntsman)
DNF Czech Republic (Denis Rugovac/Daniel Babor)
DNF Argentina (Facundo Gabriel Lezica/Ivan Gabriel Ruiz)
DNF Mexico (Ricardo Pena Salas/Jorge Peyrot Balvanera)
 
Men Elimination Race
1 Elia Viviani (Italy)
2 Corbin Strong (New Zealand)
3 Ethan Vernon (Great Britain)
4 Jules Hesters (Belgium)
5 Rotem Tene (Israel)
6 Joao Matias (Portugal)
7 Tim Torn Teutenberg (Germany)
8 Philip Heijnen (Netherlands)
9 Tobias Hansen (Denmark)
10 Tobias Hansen (Denmark)
11 Thomas Boudat (France)
12 Gavin Hoover (USA)
13 Jordan Arley Parra Arias (Colombia)
14 Joshua Duffy (Australia)
15 Denis Rugovac (Czech Republic)
16 Yacine Chalel (Algeria)
16 Eiya Hashimoto (Japan)
18 Erik Martorell Haga (Spain)
19 Akil Campbell (Trinidad & Tobago)
20 Simon Vitzthum (Switzerland)
21 Jose Muniz Vazquez (Mexico)
22 Ze Yu (China)
23 Facundo Gabriel Lezica (Argentina)
24 Dylan Bibic (Canada)


Men's Sprint
 
Semifinals
 
Heat 1 Race 1 Race 2
1 Harrie Lavreysen (Netherlands) 9.934 9.699
2 Mateusz Rudyk (Poland)
 
Heat 2
1 Matthew Richardson (Australia) 9.79 9.684
2 Matthew Glaetzer (Australia)
The winners race for the gold and silver medals.
The losers race for the bronze medal
 
Final
 
Ride for Gold
1 Harrie Lavreysen (Netherlands) 9.686 9.773
2 Matthew Richardson (Australia)
 
For Bronze
3 Matthew Glaetzer (Australia) 9.838 9.964
4 Mateusz Rudyk (Poland)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.