Canadian Cyclist

 

October 22/22 21:33 pm - Kings CX Day 1 results


Posted by Editoress on 10/22/22
 

Results from Kings CX (Day 1) in Mason, Ohio (USA)

Junior Women
1 Rylie Cahill (USA) Boulder Junior Cycling 0:42:13
2 Alice Hoskins (USA) Miller School of Albemarle at 0:21
3 Dahlia Kissel (USA) Lionhearts Junior Racing 0:28
4 Lydia Elbert (USA) Pony Shop Cyclocross Team s.t.
5 Madeleine Pollock (Can) DEVO 1:40
6 Haylee Johnson (USA) Finkraft Junior Cycling Team 1:59
7 Chanah Katz (USA) Killington Mountain School 3:05
8 Madeline Stover (USA) Cascadia Jr Cycling 3:21
9 Alexa Stierwalt (USA) Aether Racing 3:26
10 Samantha Taylor (USA) Lionhearts Junior Racing 5:08
DNF Brooklyn Raddin (USA) lionhearts junior racing s.t.
 
Junior Men
1 Ian Brown (USA) BEAR CX 0:44:35
2 Evan Coleman (USA) Baltimore Youth Cycling at 0:08
3 Leif Bryan (USA) Boulder Junior Cycling 0:12
4 Calvin Conaway (USA) Midwest Devo Supporter 0:14
5 Will Knowles (USA) ProTerra Racing 0:16
6 Henry Rapinz (USA) Boulder Junior Cycling 0:53
7 Nathan Cusack (USA) CXHAIRS DEVO : TREK BIKES 1:10
8 Dylan Schroeder (USA) ProTerra 1:12
9 Jade Rohde (USA) Proterra 1:21
10 Dillon Cosper (USA) FinKraft Junior Cycling Team 1:24
11 Presley Evans (USA) Miller School of Albemarle 2:23
12 Noah Shelton (USA) Bear CX 2:29
13 Lukas Brandt (USA) Baltimore Youth Cycling 3:04
14 Jake Johansen (USA) Cascadia Junior Cycling 3:18
15 Nathan Hauber (Can) 3:45
16 Otis Engel (USA) Long Tail Creative 4:15
17 Carmine Miller (USA) Dirt Camp Racing 4:28
18 Sam Elliott (USA) ASU Devo/Pro Terra 4:44
19 Julian Wang (USA) Summit Freewheelers 5:04
20 Austin Rankl (Can) KW Cycling Academy 5:48
21 Hunter Gengler (USA) ProTerra 6:16
22 Jensen Cervati (USA) NCTC 7:34
23 Lucas Goertz (Can) KW Cycling Academy lapped
24 Benicio Thorne (USA) Biciclista lapped
25 Cameron Bimson (USA) Corridor Devo Junior Cycling Team lapped
26 Luke Harris (USA) Suburban Cycles lapped
DNF Gus Bratetic (USA) Ignition p/b Rigd-Leitner
 
Elite Women
1 Caroline Mani (Fra) Alpha Groove Silverthorne 0:56:12
2 Lizzy Gunsalus (USA) MARIAN UNIVERSITY at 0:23
3 Jenna Lingwood (USA) Point S Nokian 0:37
4 Hannah Arensman (USA) Ignition p/b Rigd-Leitner 0:48
5 Emily Werner (USA) Ken's Bike Shop 0:49
6 Amelia Shea (USA) Feedback Sports 1:34
7 Jenaya Francis (Can) Juventus CC 1:44
8 Rachel Rubino (USA) Nice Bikes 2:42
9 Maria Larkin (USA) Cuttin Crew//Donkey Label 3:00
10 Veerle Goossens (Ned) VG Racing 3:15
11 Rachel Geiter (USA) Team S&M CX 3:28
12 Sophie Russenberger (USA) Team S&M CX 3:34
13 Allison Halpin (USA) Team S&M CX 3:51
14 Jennifer Malik (USA) Smanie p/b Paradise Garage 4:00
15 Katelyn Walcroft (Can) Hardwood Next Wave 4:18
16 Katherine Sarkisov (USA) CXHAIRS DEVO : Trek Bikes 4:35
17 Traci Judge (USA) Cycle-Smart 4:59
18 Caitlin Neuman (USA) Neff Cycle Service 5:39
19 Brenna Wrye-Simpson (USA) Team S&M CX 6:36
20 Callah Robinson (USA) MARIAN UNIVERSITY 7:06
21 Ella Dishong (USA) Lindenwood University lapped
22 Sarah Larson (USA) V3 Endurance lapped
23 Hannah Dickson (USA) lapped
24 Meghan Korol (USA) Lead Out Services/Industry Nine lapped
25 Sarah Williams (USA) Dirty Kitten Racing p/b Champion System lapped
26 Kelly Roberson (USA) Beanie Babiezz lapped
27 Laura Alagna (USA) Pony Shop Cyclocross Team lapped
DNF Katy McDicken (USA) Marian University
 
Elite Men
1 Andrew Dillman (USA) Ignition p/b Rigd-Leitner 0:57:50
2 Mark Myles (USA) Mark Myles Racing p/b Be Real Sports at 0:35
3 Sam Brown (USA) Alpha Bicycle Co. - Groove Silverthorne 0:40
4 Jonathan Anderson (USA) J moneyz gravel alternative ambassador team 0:45
5 Lucas Stierwalt (USA) ProTerra Racing 0:52
6 Casey Hildebrandt (USA) Broken Spoke 0:53
7 Andrew Giniat (USA) Pony Shop Cyclocross Team 1:32
8 Jules van Kempen (USA) Alpha Bicycle Company - Groove Silverthorne s.t.
9 Dylan Zakrajsek (USA) 1:44
10 Owen Brenneman (USA) CXHAIRS Devo : Trek Bikes 1:45
11 Brannan Fix (USA) Fix Racing 1:57
12 Michael Larson (USA) 2:18
13 Adam Mote (USA) Olympic Development Academy 2:26
14 Tyler Cloutier (USA) TCCX 2:32
15 Nick Lando (USA) Competitive Edge Racing 2:47
16 Wanja Russenberger (USA) Bauer Sport Cycling Team 2:57
17 Keiran Eagen (USA) Team Durango Segment 28 3:01
18 Ethan Jedlicka (USA) MARIAN UNIVERSITY 3:08
19 Thomas Fuller (USA) Lindenwood University 3:19
20 Terol Pursell (USA) Forever Endurance 3:27
21 Christian Acker (USA) USMES 3:36
22 Allan Schroeder (USA) High Desert Hustle 3:49
23 Ryder Uetrecht (USA) MARIAN UNIVERSITY 3:55
24 John Hughes (USA) Team George's Cycles p/b RF Foundations s.t.
25 Jacob Olander (USA) Forever Endurance / Fort Lewis College 4:06
26 Ben Sweet (Can) Hardwood Nextwave 4:12
27 Henry Conaway (USA) Bissell ABG Giant 4:15
28 Tommy Servetas (USA) Competitive Edge Racing 4:43
29 Peter Swinand (USA) Pony Shop Cyclocross Team 5:53
30 Shawn Geiger (USA) lapped
31 TJ Kretzler (USA) Cycle-Smart lapped
32 Nicholas Vorwerk (USA) CMG Factory racing lapped
DNF Frederick Junge (USA) Broom Wagon Works
DNF Nate Knowles (USA) MARIAN UNIVERSITY



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.