Canadian Cyclist

 

March 27/22 20:21 pm - Tour of Rhodes: Stage 3 and Final GC results


Posted by Editoress on 03/27/22
 

Results from the fourth and Final stage in Greece

Stage 3:Rhodes to Maritsa, 150.2 km
1 Mika Heming (Ger) ATT Investments 3:49:57
2 Kasper Andersen (Den) Hagens Berman Axeon
3 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
4 Louis Bendixen (Den) Team Coop
5 Dominik Bauer (Ger) Team Lotto-Kern Haus
6 Matteo Dal-Cin (Can ) Toronto Hustle
7 Antoine Grand (Fra) VC Corbas
8 Alexis Guérin (Fra) Team Vorarlberg
9 Adrien Guillonnet (Fra) VC Corbas
10 Lukas Meiler (Ger) Team Vorarlberg
11 Ivan Romeo (Esp) Hagens Berman Axeon
12 Matthias Reutimann (Sui) Team Vorarlberg
13 Andreas Miltiadis (Cyp) Cyprus
14 Torbjørn Røed (Nor) Yoeleo Test Team p/b 4Mind
15 Alexandros Agrotis (Cyp) Cyprus
16 Diogo Barbosa (Por) Hagens Berman Axeon
17 Petr Klabouch (Cze) ATT Investments
18 Luca Dreßler (Ger) Team Lotto-Kern Haus
19 Andre Drege (Nor) Team Coop
20 Frederik Thomsen (Den) Team IBT-BH-Carl Ras
21 Riccardo Zoidl (Aut) Team Vorarlberg
22 Karel Camrda (Cze) ATT Investments
23 Asbjørn Madsstuen (Nor) VC Corbas
24 Karel Tyrpekl (Cze) ATT Investments
25 Jiri Petrus (Cze) ATT Investments
26 Jared Scott (USA) Aevolo all s.t.
27 Colin Stüssi (Sui) Team Vorarlberg 0:09
28 Embret Svestad-Bårdseng (Nor) Team Coop 0:17
29 Jakob Geßner (Ger) Team Lotto-Kern Haus 0:17
30 Tobias Klein (USA) Aevolo 0:24
31 Periklis Ilias (Gre) P.S.Kronos 0:00
32 Alexander Tarlton (Ger) Team Lotto-Kern Haus 0:42
33 Christian Koch (Ger) Team Lotto-Kern Haus 3:23
34 Patrick Reißig (Ger) Maloja Pushbikers
35 Frederik Raßmann (Ger) Team Dauner | AKKON both s.t.
36 Karsten Larsen Feldmann (Nor) Team Coop 4:07
37 Felix Meo (NZl) Maloja Pushbikers 4:09
38 Jonas Messerschmidt (Fer) Team Dauner | AKKON
39 Hjalmar Klyver (Swe) Team IBT-BH-Carl Ras
40 Matyas Kopecky (Cze) Team Novo Nordisk
41 Martinos Moutsios (Gre) Iviskos-Rodilios
42 Tomas Jakoubek (Cze) ATT Investments
43 Eliot Pauchard (Fra) VC Corbas
44 Matus Stocek (Svk) ATT Investments
45 Joe Laverick (GBr) Hagens Berman Axeon
46 Panagiotis Christopoulus-Heller (Gre) Greece
47 Peter Kusztor (Ned) Team Novo Nordisk
48 Wojciech Pszczolarski (Pol) Tufo-Pardus Prostejov
49 Samuel Tuka (Svk) Dukla Banská Bystrica
50 Byron Munton (RSA) Team Dauner | AKKON
51 Jack Drage (NZl) Hagens Berman Axeon
52 Maxime Thomassin (Fra) VC Corbas all s.t.
53 Pavel Gruber (Fra) Tufo-Pardus Prostejov 4:15
54 Corey Davis (USA) Maloja Pushbikers s.t.
55 Thorolf Rønhede (Den) Team IBT-BH-Carl Ras 7:04
56 Luuk Schuurmans (Ned) Global Cycling Team 9:54
57 Roy Duijvesteijn (Ned) Global Cycling Team s.t.
58 Georgios Boúglas (Gre) P.S.Kronos 10:08
59 Dimitrios Christakos (Gre) Greece s.t.
60 Konstantinos Pavlides (Cyp) Cyprus 10:11
61 Hamish Beadle (NZl) Team Novo Nordisk
62 Clément Maertens (Fra) Yoeleo Test Team p/b 4Mind
63 Nikolaos Drakos (Gre) Greece all s.t.
64 Ethan Sittlington (Can) Toronto Hustle 10:15
65 Nikiforos Arvanitou (Gre) Greece 12:05
66 Nicolas Côté (Can) Yoeleo Test Team p/b 4Mind 12:07
67 Edgaras Kovaliovas (Lit) Voltas Cycling Team
68 Tobias Vanco (Svk) Dukla Banská Bystrica
69 Lukas Ungvarsky (Svk) Dukla Banská Bystrica all s.t.
70 Jeremy Obrand (Can) Toronto Hustle 12:11
71 Christos Philokyprou (Cyp) Cyprus
72 Paul Gehrke (Ger) Team Dauner | AKKON
73 William Goodfellow (Can) Yoeleo Test Team p/b 4Mind
74 Martin Chren (Svk) Dukla Banská Bystrica
75 Petros Nkazonis (Gre) P.S.Kronos
76 Gerd De Keijzer (Ned) Team Novo Nordisk
77 Melvin Drost (Fra) Global Cycling Team
78 Charalampos Kastrantas (Gre) Greece
79 Filippo Fortin (Ita) Maloja Pushbikers
80 Cedric Abt (Ger) Team Lotto-Kern Haus
81 Max Benz-Kuch (Ger) Maloja Pushbikers
82 Roland Thalmann (Sui) Team Vorarlberg
83 Ondrej Petr (Cze) Tufo-Pardus Prostejov
84 Noe Ury (Lux) Team Dauner | AKKON
85 Michail Mavrikakis (Gre) P.S.Kronos
86 Nicholas Thorøe-Hansen (Den) Team IBT-BH-Carl Ras
87 Marckus Njor (Den) Team IBT-BH-Carl Ras
88 Daniel Schrag (Ger) Team Lotto-Kern Haus
89 Paul Rudys (Ger) Maloja Pushbikers all s.t.
90 Albert Gathemann (Ger) Team Dauner | AKKON 12:31
91 Floris-Jan Van den Berge (Ned) Global Cycling Team 20:33
92 Kasper Due Kaspersen (Den) Team IBT-BH-Carl Ras
93 Declan Irvine (Aus) Team Novo Nordisk
94 Matthew Warren (USA) Aevolo
95 Brooks Wienke (USA) Aevolo
96 Rasmus Bisgaard (Den) Team IBT-BH-Carl Ras all s.t.
DNF Ahmad Badreddin Wais (Syr) VC Corbas
DNF Alexandros Karousos (Gre) P.S.Kronos
DNF Anton Varabei (Can) Toronto Hustle
DNF Christos Skylodimos (Gre) P.S.Kronos
DNF Daniel Kalichman (Can) Toronto Hustle
DNF Darijus Dzervus (Lit) Voltas Cycling Team
DNF David Dube (Can) Toronto Hustle
DNF Edward Walsh (Can) Toronto Hustle
DNF Erik Baska (Svk) Dukla Banská Bystrica
DNF Georgios Boutopoulos (Gre) Greece
DNF Jonas Hjorth (Nor) Bahrain Cycling Academy
DNF Liam Bertazzo (Ita) Maloja Pushbikers
DNF Ludvig Fagerström (Swe) Sweden Cycling Academy
DNF Lukas Talacka (Lit) Voltas Cycling Team
DNF Martin Meiler (Ger) Team Vorarlberg
DNF Mehdi Benhamouda (Fra) Team Novo Nordisk
DNF Patrik Tybor (Svk) Dukla Banská Bystrica
DNF Romain Malbreil (Fra) VC Corbas
DNS Bernardo Gonçalves (Por) X Speed United Continental
DNS Dalton Collins (USA) X Speed United Continental
DNS Jaakko Sillankorva (Fin) X Speed United Continental
DNS Polychronis Tzortzakis (Gre) Greece
DNS Zed Olivier Masse (Can) Yoeleo Test Team p/b 4Mind
 
Final GC
1 Louis Bendixen (Den) Team Coop 11:09:42
2 Lukas Meiler (Ger) Team Vorarlberg at 0:27
3 Alexis Guérin (Fra) Team Vorarlberg 0:39
4 Dominik Bauer (Ger) Team Lotto-Kern Haus 0:40
5 Riccardo Zoidl (Aut) Team Vorarlberg
6 Torbjørn Røed (Nor) Yoeleo Test Team p/b 4Mind both s.t.
7 Ivan Romeo (Esp) Hagens Berman Axeon 0:42
8 Jared Scott (USA) Aevolo 0:56
9 Antoine Grand (Fra) VC Corbas s.t.
10 Kasper Andersen (Den) Hagens Berman Axeon 1:05
11 Petr Klabouch (Cze) ATT Investments 1:07
12 Karel Camrda (Cze) ATT Investments 1:10
13 Andreas Miltiadis (Cyp) Cyprus 1:32
14 Andre Drege (Nor) Team Coop 1:44
15 Matteo Dal-Cin (Can ) Toronto Hustle 1:48
16 Matthias Reutimann (Sui) Team Vorarlberg 1:51
17 Colin Stüssi (Sui) Team Vorarlberg 1:55
18 Embret Svestad-Bårdseng (Nor) Team Coop 1:57
19 Mika Heming (Ger) ATT Investments 1:58
20 Diogo Barbosa (Por) Hagens Berman Axeon 2:01
21 Adrien Guillonnet (Fra) VC Corbas 2:04
22 Periklis Ilias (Gre) P.S.Kronos 2:10
23 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 2:19
24 Luca Dreßler (Ger) Team Lotto-Kern Haus 2:23
25 Alexandros Agrotis (Cyp) Cyprus
26 Karel Tyrpekl (Cze) ATT Investments both s.t.
27 Jiri Petrus (Cze) ATT Investments 2:38
28 Alexander Tarlton (Ger) Team Lotto-Kern Haus 3:07
29 Jakob Geßner (Ger) Team Lotto-Kern Haus 3:45
30 Tobias Klein (USA) Aevolo 4:06
31 Joe Laverick (GBr) Hagens Berman Axeon 5:03
32 Peter Kusztor (Ned) Team Novo Nordisk 5:09
33 Christian Koch (Ger) Team Lotto-Kern Haus 5:14
34 Patrick Reißig (Ger) Maloja Pushbikers 5:30
35 Frederik Raßmann (Ger) Team Dauner | AKKON 5:44
36 Byron Munton (RSA) Team Dauner | AKKON 5:54
37 Eliot Pauchard (Fra) VC Corbas 6:11
38 Jonas Messerschmidt (Fer) Team Dauner | AKKON 6:14
39 Tomas Jakoubek (Cze) ATT Investments 6:15
40 Matus Stocek (Svk) ATT Investments 6:21
41 Hjalmar Klyver (Swe) Team IBT-BH-Carl Ras s.t.
42 Matyas Kopecky (Cze) Team Novo Nordisk 6:22
43 Maxime Thomassin (Fra) VC Corbas 6:32
44 Wojciech Pszczolarski (Pol) Tufo-Pardus Prostejov 6:36
45 Panagiotis Christopoulus-Heller (Gre) Greece 6:46
46 Samuel Tuka (Svk) Dukla Banská Bystrica 6:49
47 Pavel Gruber (Fra) Tufo-Pardus Prostejov 7:09
48 Felix Meo (NZl) Maloja Pushbikers 7:20
49 Martinos Moutsios (Gre) Iviskos-Rodilios 7:41
50 Jack Drage (NZl) Hagens Berman Axeon 10:06
51 Thorolf Rønhede (Den) Team IBT-BH-Carl Ras 10:34
52 Georgios Boúglas (Gre) P.S.Kronos 12:22
53 Corey Davis (USA) Maloja Pushbikers 12:38
54 Dimitrios Christakos (Gre) Greece 12:41
55 Clément Maertens (Fra) Yoeleo Test Team p/b 4Mind 12:53
56 Ethan Sittlington (Can) Toronto Hustle 14:04
57 Tobias Vanco (Svk) Dukla Banská Bystrica 14:28
58 Nicholas Thorøe-Hansen (Den) Team IBT-BH-Carl Ras 14:39
59 Nikiforos Arvanitou (Gre) Greece 14:40
60 Charalampos Kastrantas (Gre) Greece 14:45
61 Filippo Fortin (Ita) Maloja Pushbikers 15:15
62 Michail Mavrikakis (Gre) P.S.Kronos 16:01
63 Max Benz-Kuch (Ger) Maloja Pushbikers 16:13
64 Melvin Drost (Fra) Global Cycling Team 16:18
65 Konstantinos Pavlides (Cyp) Cyprus 16:23
66 Daniel Schrag (Ger) Team Lotto-Kern Haus 16:34
67 Cedric Abt (Ger) Team Lotto-Kern Haus 18:04
68 Paul Rudys (Ger) Maloja Pushbikers 18:12
69 Ondrej Petr (Cze) Tufo-Pardus Prostejov 18:16
70 Albert Gathemann (Ger) Team Dauner | AKKON 18:26
71 Karsten Larsen Feldmann (Nor) Team Coop 21:30
72 Luuk Schuurmans (Ned) Global Cycling Team 21:59
73 Nikolaos Drakos (Gre) Greece 23:47
74 Roy Duijvesteijn (Ned) Global Cycling Team 23:48
75 Marckus Njor (Den) Team IBT-BH-Carl Ras 24:29
76 Roland Thalmann (Sui) Team Vorarlberg 25:55
77 Asbjørn Madsstuen (Nor) VC Corbas 26:59
78 Nicolas Côté (Can) Yoeleo Test Team p/b 4Mind 29:51
79 Hamish Beadle (NZl) Team Novo Nordisk 30:31
80 Petros Nkazonis (Gre) P.S.Kronos 30:41
81 Frederik Thomsen (Den) Team IBT-BH-Carl Ras 30:44
82 Gerd De Keijzer (Ned) Team Novo Nordisk 30:47
83 Paul Gehrke (Ger) Team Dauner | AKKON 30:48
84 Christos Philokyprou (Cyp) Cyprus 31:10
85 Lukas Ungvarsky (Svk) Dukla Banská Bystrica 31:22
86 William Goodfellow (Can) Yoeleo Test Team p/b 4Mind 33:06
87 Martin Chren (Svk) Dukla Banská Bystrica 33:30
88 Jeremy Obrand (Can) Toronto Hustle 33:53
89 Noe Ury (Lux) Team Dauner | AKKON s.t.
90 Edgaras Kovaliovas (Lit) Voltas Cycling Team 35:00
91 Brooks Wienke (USA) Aevolo 35:41
92 Kasper Due Kaspersen (Den) Team IBT-BH-Carl Ras 39:40
93 Declan Irvine (Aus) Team Novo Nordisk 41:30
94 Rasmus Bisgaard (Den) Team IBT-BH-Carl Ras 45:52
95 Floris-Jan Van den Berge (Ned) Global Cycling Team 50:09
96 Matthew Warren (USA) Aevolo 55:05



Prologue

Stage 1

Stage 2

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2023 Canadian Cyclist. All rights reserved.